ליברמן לאשטון: אי הכנסת חיזבאללה לרשימת הטרור באירופה - צביעות וכניעה

דיון באיחוד על הכללת חיזבאללה ברשימה הסתיים בשבוע שעבר בלא כלום. ליברמן: אם גם הדיון הבא יסתיים כך, האיחוד יהפוך מבחינתנו ללא רלוונטי

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ אביגדור ליברמן, שיגר הבוקר (ראשון) איגרת לשרת החוץ של האיחוד האירופי, שבה מחה על שלא חלה התקדמות בדיונים במוסדות האיחוד האירופי בבריסל, בנוגע ברשימת הטרור של האיחוד.

בשבוע שעבר התקיימה בבריסל לענייני המזרח התיכון וללוחמה בטרור, מכל 27 המדינות החברות באיחוד האירופי. בדיון העלו בריטניה, צרפת, גרמניה והולנד הצעה להכליל את הזרוע הצבאית של חיזבאללה ברשימת הטרור של האיחוד האירופי. הדיון הסתיים ללא תוצאות בשל הסתייגויות של אירלנד, אוסטריה ושוודיה. דיון נוסף בנושא יתקיים בבריסל בהמשך החודש.

"אי הכללת ארגון טרור הפועל ומטיף לרצח ושנאה ברשימת ארגוני הטרור של האיחוד האירופי, היא צביעות הזועקת לשמים", כתב ליברמן לאשטון. "השאלה הנשאלת היא מה נדרש על מנת להיכנס לרשימה מעבר לעובדות הידועות... החלטה כזו לא רק תשלח מסר חזק של אפס סובלנות כלפי פעילות הארגון, אלא גם תמנע ממנו את היכולת לאסוף תרומות ולצבור תמיכה ברחבי אירופה".

ליברמן פירט במכתב שורה של דוגמאות למעורבות חיזבאללה בפעילות טרור על אדמת אירופה: דו"ח ועדת החקירה הבולגרית, שקבעה שיש אינדיקציות שחיזבאללה אחראי , ו, בבית משפט בקפריסין, במעורבות בתכנון פיגוע נגד תיירים ישראלי באי.

אשטון וליברמן בישראלצילום: אמיל סלמן

עוד ציין ליברמן באיגרת לאשטון, שגרמניה משמשת היום אחד מהמרכזים לאיסוף תרומות לחיזבאללה. "הרשויות במדינה מדווחות על כ-900 פעילים רק בגרמניה, שמוכרים סמים לממן את פעילויות הארגון", כתב ליברמן. "במאי 2008 תפסה המשטרה הגרמנית 13 מיליון דולר שנאספו לחיזבאללה באמצאות מכירת קוקאין ברחבי אירופה".

יו"ר ועדת החוץ והביטחון אף ציין כי בעקבות מעורבות חיזבאללה במלחמת האזרחים בסוריה, החליטו בחריין ומצרים לסווג אותו כארגון טרור. 

"ההחלטה מהשבוע שעבר מעוררת שאלות רבות, כשהחשובה בהן היא עד כמה מוכן האיחוד האירופי להילחם בטרור ועד כמה מדינת ישראל יכולה לסמוך על הבטחות האיחוד לערוב לביטחונה", כתב ליברמן לאשטון. "אני סבור כי יש סיבות רבות וברורות שהאיחוד האירופי יכלול את חיזבאללה ברשימת ארגוני הטרור ואין אף הסבר מניח את הדעת לא לעשות כן...אי הכללת חיזבאללה ברשימת ארגוני הטרור זו כניעה לטרור על כל המשתמע מכך".

ליברמן ציין היום בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי לקראת הדיון הנוסף בעניין זה באיחוד האירופי, בעוד שבועיים, ישראל חייבת להבהיר כי אי הכללת חיזבאללה ברשימת הטרור תהפוך את האיחוד האירופי מבחינתנו ללא רלוונטי ומי שאינו בר שיח על הנעשה באזור. "אנחנו חייבים להגיע למסקנה שאנחנו יכולים לסמוך רק על עצמנו ולא על ערבויות של אחרים", אמר.

השתתף בהכנת הידיעה: יהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ