נתניהו: אנחנו בונים ונמשיך לבנות בהתנחלויות

ראש הממשלה התייחס להאטת הבנייה בשכונות בירושלים שמחוץ לקו הירוק והדגיש כי "צריך להיות חכם ולהבין מה קורה סביבנו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הדגיש היום (שני) כי ישראל ממשיכה ותמשיך לבנות בהתנחלויות. "הבנייה בהתיישבות ביהודה ושומרון תימשך, וגם היום היא נמשכת, אבל צריך להבין מה קורה סביבנו", אמר ראש הממשלה. לדברי נתניהו, "צריך להיות חכם ולא רק צודק. ההתיישבות בגושים לא משנה מהותית את היכולת להגיע להסדר - זו טענת שווא. השאלה המהותית היא האם יש או אין רצון לקבל את המדינה היהודית".

מוקדם יותר היום, אישר יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, אביגדור ליברמן, כי ישראל הקפיאה – הלכה למעשה – את הבנייה בשכונות שמעבר לקו הירוק בירושלים. דברי ליברמן תואמים את התחושה הרווחת בקרב גורמי התכנון בירושלים, שפורסמה היום ב"הארץ" ולפיה קיימת הקפאת בנייה בפועל בשכונות שמעבר לקו הירוק בעיר אף שלא הונהגה מדיניות רשמית של הקפאת בנייה. 

בדיון בוועדת החוץ והביטחון אמר ליברמן ביחס להקפאת הבנייה כי "צריך להתייחס לזה כעיכוב זמני. יש לנו עניין שקרי כן יצליח. לא צריך להיות תמיד צודק. אפשר להיות גם חכם. בביקור האחרון של ביידן לא היה נכון לשחרר את המכרז. יש פה גישה מידתית ונכונה״. 

ליברמן ונתניהו בוועדת החוץ והביטחון, היוםצילום: אמיל סלמן

גם סגן השר אופיר אקוניס הכחיש את הטענות על הקפאת הבנייה בפועל בירושלים. "לא היתה, אין ולא תהיה הקפאת בנייה בירושלים או ביהודה ושומרון", הדגיש, "כבר הוכח כי הקפאה כזאת רק הרחיקה את הפלסטינים ממשא ומתן. מדיניות הליכוד היא מאוד עקבית: קריאתנו לפלסטינים לפתוח במשא ומתן ישיר לשלום ללא תנאים מוקדמים היא בתוקף. לא יודע מה אמר סגן שר בראיון כזה או אחר, אני יודע מהי מדיניות הממשלה”.

ראש הממשלה התייחס היום גם למגעים שמנהל שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי בניסיון לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים. "מבחינתי, הצבת התנאים מוקדמים הם מכשול בלתי עביר", אמר, "היה וניכנס למשא ומתן, הוא צפוי להיות מאוד קשה, אבל הברירה שניצבת לפנינו זו מדינה דו-לאומית שאותה אנחנו לא רוצים".

נתניהו הוסיף כי "אם אכן תוקם מדינה פלסטינית היא חייבת להיות מפורזת, תוך התבססות מלאה על הביטחון של צה"ל. כוחות בינלאומיים יכולים להיות באזור, אבל אסור להישען אליהם. ראינו מה קורה עם הכוחות הבינלאומיים ברמת הגולן. אני לא בא בטענות לאף אחד. אני רק אומר שלא ניתן לבנות עליהם". 

ראש הממשלה הבהיר כי הוא אינו מציב תנאי מוקדם לכניסה למשא ומתן עם הפלסטינים. לדבריו, גם ההכרה בישראל כמדינתו של העם היהודי אינה תנאי לפתיחה בדיאלוג עם הפלסטינים. "הפלסטינים בכוונה מתעקשים על הצבת תנאים מוקדמים שאנחנו לא יכולים לעמוד בהם רק כדי להימנע מכניסה למשא ומתן", הוסיף, "בכל פעם שנתנו לפלסטינים את מה שהם ביקשו כחלק מרשימת התנאים המוקדים לפני כניסה למשא ומתן הם חזרו עם דרישות נוספות. הרעיון של מדינה דו לאומית זה רעיון שאינו טוב למדינת ישראל בלשון המעטה. אם יהיה הסכם הוא יובא בפני הכנסת או להכרעת העם על כל החלטה שתתקבל בנושא". 

2012 היתה שנת שיא במספר אישורי הבנייה במזרח ירושלים, אולם מאז תחילת 2013 מורגשת האטה משמעותית במספר התוכניות שמובאות לדיון בוועדות התכנון. ההקפאה הוחרפה מאז תחילת מסעות הדילוגים של השר קרי באזור. להערכת חגית עפרן, ראש צוות מעקב התנחלויות בשלום עכשיו, מאז כינון הממשלה החדשה לא פורסמו כלל מכרזים חדשים לבנייה מעבר לקו הירוק. זאת אף שמספר מכרזים היו אמורים להתפרסם זה מכבר.

הדיון בהתנגדויות לתוכנית להקמת מכללות צה"ל באזור הר הצופים, שהיה אמור להתקיים בוועדה המחוזית, נדחה וגורמים בוועדה אישרו כי תוכניות נוספות לא מובאות בשל רגישות מדינית. בגלי צה"ל פורסם הבוקר כי מתחילת השנה לא שווקה אף דירה על ידי משרד השיכון מעבר לקו הירוק בירושלים. 

עם זאת, במקומות רבים נמשכות ללא הפרעה עבודות על תוכניות שאושרו לפני תחילת ההקפאה. כך נעשות כיום עבודות תשתית ובנייה בין היתר ברמת שלמה, נווה יעקב, הר חומה ומקומות נוספים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ