ישראלים החיים ברצועה לא ייאלצו לעבור בדיקת רקמות

משרד הפנים ויתר על דרישתו שישראלים בעזה יבצעו את הבדיקה כתנאי ליציאתם לביקור בארץ, בעקבות מאבק משפטי של עמותה ושתי עתירות בנושא

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

משרד הפנים ויתר בפועל על דרישתו לבצע בדיקת רקמות לתושבי עזה שהם אזרחים ישראלים, כתנאי ראשון ליציאתם לביקור בישראל לצורך חידוש מסמכי הזיהוי שלהם.

השינוי חל בעקבות מאבק משפטי שניהלה עמותת “גישה, המרכז לשמירה על הזכות לנוע”, ובעקבות שתי עתירות שהגישה לבית המשפט המחוזי, בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים: עתירה אחת בבאר שבע בשם גב’ אל וחידי – שאמה היא אזרחית ישראלית החיה בישראל;  והשנייה בירושלים, בשם שלוש אחיות ממשפחת דבאס, שאחיותיהן חיות בישראל.

ארבע הנשים נתקלו בסבך ביורוקרטי – שבו הודו משרד הפנים והמינהל האזרחי שהן אזרחיות, אך סירבו לתת להן היתרי כניסה לישראל משום שהן מחזיקות בתעודת תושב פלסטינית (שהיא, עקרונית, מסמך ישראלי לכל דבר). עם הגשת העתירות התברר שמשרד הפנים מגבש נוהל לחיוב אזרחים החיים ברצועה לעבור בדיקת רקמות כדי לאמת את זהותם ולהבטיח שאין מדובר בזיוף.

גבול ישראל-רצועת עזה, ארכיוןצילום: אליהו הרשקוביץ

לדעת “גישה”, בדיקת רקמות היא אמצעי פולשני קיצוני שנוקטים רק כאשר נכשלו כל שאר האמצעים לזיהוי,  ובשני המקרים לא מוצו האמצעים לזיהוי ולאימות. עורכות הדין של “גישה”, נעמי הגר ושרי בשי, טענו שמורכבות ההליך הביורוקרטי ועלותו הגבוהה (בשל הזדקקות לעורך דין) עלולות להרתיע רבים ממימוש זכויותיהם כאזרחים.

אל וחידי קיבלה את דרכונה לפני כשלושה שבועות, וכבר יצאה מהרצועה לישראל ונפגשה עם אמה, לראשונה מאז 1999. לשלוש האחיות דבאס נמסר אתמול שיקבלו בקרוב את דרכוניהן. אשה נוספת, שאינה בין העותרות, קיבלה בקלות יחסית אישור להיכנס לישראל על סמך תעודת התושב העזתית שלה – ושבה עם דרכון ישראלי.

בשבוע שעבר פסקה שופטת המחוזי בבאר שבע, שרה דברת, שהמדינה תשלם ל”גישה” 7,000 שקל הוצאות על עתירת אל וחידי. היא מחקה את העתירה והדגישה שרק הגשתה הובילה לפתרון הבעיה. היא ביקרה את המשיבה (משרד הפנים) על כך "שלא אצה לה הדרך לבצע את התשאול וזאת בלשון המעטה, והתשאול נערך רק לאחר שבית המשפט קצב מועד לכך”.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ