מבוכה דיפלומטית: ערב ביקור בוורשה נתניהו מתנער מהודעה שגובשה עם פולין

בהודעה נאמר כי "הממשלות מסכימות על הצורך הדחוף בהתקדמות לקראת פתרון של שתי מדינות". לשכת נתניהו: ההודעה נכתבה על ידי דרגים זוטרים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו וששה משרי ממשלת ישראל המריאו הבוקר (רביעי) לפסגה חגיגית עם ממשלת פולין בוורשה, אולם עוד לפני שהתחילו הדיונים כבר נרשמה מבוכה דיפלומטית. אחרי שפקידים משתי הממשלות גיבשו נוסח סופי של הודעה משותפת שתפורסם בסיום הפגישה, התנער ראש הממשלה מתוכנה.

אתמול אחר הצהריים הפיצה לשכת ראש הממשלה הודעה לעיתונות על נסיעת נתניהו ושרי הממשלה לפולין. להודעה צורפה ההצהרה המשותפת שנתניהו ועמיתו הפולני דונלד טוסק היו אמורים לפרסם היום בערב בסיום הפסגה בוורשה. 

ההודעה הינה לא בשם שני המנהיגים בלבד, אלא בשם שתי הממשלות. על אף שמדובר בהצהרה שאינה מחייבת, זהו מסמך רשמי שעליו הושגה הסכמה בין שתי הממשלות. מבחינה זו מדובר בסוג של הבנות כתובות ורשמיות בין המדינות. 

נתניהו והשר שטייניץ, הבוקר במטוס בדרך לוורשהצילום: קובי גדעון / לע"מ

נוסח ההודעה היה מפתיע במתינותו, במיוחד בכל הנוגע לתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. בין היתר נכתב בהודעה כי "שתי הממשלות מסכימות על הצורך הדחוף בהתקדמות לקראת פתרון של שתי מדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני, אליו יש להגיע באמצעות משא ומתן ישיר בין הצדדים ללא תנאים מוקדמים לעולם... אין לפקפק בלגיטימיות של מדינת ישראל ובביטחון אזרחיה ובזכותם של הפלסטינים למדינה. צעדים חד-צדדיים על ידי מי מהצדדים אינם מועילים להשגת שלום בר-קיימא". 

בנוסף נכתב כי "שתי הממשלות תומכות בחזון של פתרון צודק ובר-קיימא לסכסוך הישראלי-פלסטיני, עם מדינת ישראל ומדינת פלסטין כמגלמות את זכות ההגדרה העצמית של העם היהודי והעם הפלסטיני - המתקיימות זו לצד זו בשלום ובביטחון".

הנוסח המפתיע של ההודעה העלה השערות כי מדובר בניסיון לתקן את הרושם הרע שהשאירו דבריו של סגן שר הביטחון דני דנון בשבוע שעבר. דנון אמר בראיון ל"טיימס אוף ישראל" כי ממשלת ישראל אינה תומכת בעיקרון שתי מדינות לשני עמים וכי שריה יפעלו לסכל כל ניסיון לקדם הקמת מדינה פלסטינית. בעקבות ההצהרה קראה שרת המשפטים ציפי לבני לראש הממשלה להתנער מדנון ואף שיגרה איום מרומז לפיו מפלגתה תשקול לעזוב את הממשלה אם לא תהיה התקדמות בתהליך המדיני.

לצפייה בהצהרה המשותפת לחצו כאן

אלא שכל הספקולציות הללו התבררו במהרה כלא נכונות. ההודעה המשותפת עם פולין לא היתה תוצאה של החלטה מושכלת של ראש הממשלה לשגר מסר מתון לקהילה הבינלאומית, אלא רשלנות מצד נתניהו ויועציו הבכירים. בלשכת ראש הממשלה הסבירו אתמול כי ההודעה נכתבה על ידי דרגי עבודה זוטרים במטה לביטחון לאומי וסוכמה עם פולין בלי שנתניהו או היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור אפילו קראו אותה. 

בלשכת נתניהו ניסו להמעיט מחשיבות ההצהרה המשותפת וציינו כי מדובר ב"מסמך לפרוטוקול בלבד" שאינו מייצג את עמדת ממשלת ישראל. "הממשלה לא הצביעה על נוסח ההודעה והיא לא תואמה עם השרים", אמר מקור בלשכת נתניהו. "זו לא עמדת ממשלת ישראל. לא כי העמדה הפוכה, אלא פשוט כי אין עמדה רשמית של הממשלה בנושא הפלסטיני. עמדתו של ראש הממשלה נתניהו היא תמיכה בהקמת מדינה פלסטינית מפורזת שתכיר במדינה יהודית עם סידורי ביטחון מתאימים". 

יו"ר ועד עובדי משרד החוץ, יאיר פרומר, מסר בתגובה כי "החלטת לשכת ראש הממשלה להוציא את הביקור בפולין תוך עקיפת העיצומים במשרד החוץ נותנת את אותותיה. בעוד שהפעילו את מערכת הביטחון להחליף את עובדי משרד החוץ בטיפול בצד הטכני של הביקור, אין גורם שיכול להחליף את מקומו של משרד החוץ בהיבט המקצועי הדיפלומטי. התקלות הרבות בהכנת הביקור שנעשו ללא משרד החוץ וללא יד מקצועית כבר גורמים נזק ליחסינו עם פולין ויש לקוות שלא ייגרם נזק חמור יותר. מסמך הצהרות כפי זה שהתפרסם בכלי התקשורת לא היה עובר את המסננת הקפדנית של דיפלומט מקצועי המבין את מורכבות הנושא".

פרומר הוסיף כי "רק למשרד החוץ יש את הידע, הניסיון והיכולות המקצועיות להבין באמת את המורכבויות של הסוגיות השונות, ולדעת איך לתרגם אותן לאותה שפה דיפלומטית הנדרשת בגלל הרגישות הרבה שביחסים בין מדינות. כאשר מקיימים ביקורים מדיניים בלי משרד החוץ, הנזק של הביקור עלול לעלות על תועלתו. אני מקווה שאותם גורמים בלשכת ראש הממשלה שאחראים להתנהלות הקלוקלת הזו באמת יתעשתו ומהר מאוד יבינו, שבלי משרד חוץ אי אפשר לקיים יחסי חוץ".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה בעקבות התקרית הדיפלומטית כי נסיגתו של נתניהו מההצהרה המשותפת עם ממשלת פולין מזיקה ומיותרת. "בזמן רגיש שבו ארה"ב משקיעה מאמצים אינטנסיביים בהתנעת התהליך המדיני, נוהג ראש הממשלה ברשלנות שמקורה במתחים פוליטיים פנימיים בקואליציה ובמפלגתו שלו. הפרשייה הזאת היא עוד סיכה במאמצים להוצאת ישראל מהבידוד שבו היא נמצאת, המזיק לנו אסטרטגית וכלכלית כאחד". 

למרות ההתנערות בבוקר מנוסח ההצהרה המשותפת עם ממשלת פולין, בשעות אחר הצהריים אמר נתניהו במסיבת העיתונאים עם עמיתו הפולני דונלד טוסק דברים דומים מאוד לאלה שנכתבו בהודעה. "ישראל מוכנה לחידוש שיחות השלום הישירות ללא תנאים מוקדמים. הגיע הזמן להפסיק את הוויכוח על תנאים מוקדמים", אמר נתניהו. "בואו נפתח בשיחות באופן מיידי. היעד שלי הוא להגיע לפשרה היסטורית שתשים קץ לסכסוך בין ישראל לפלסטינים אחת ולתמיד: מדינה פלסטינית מפורזת המכירה במדינה היהודית, עם הסדרי ביטחון הדוקים לישראל. אני לא מציב אותם כתנאים מוקדמים לשיחות, ואני מצפה לפתוח בשיחות אלה ללא תנאים מוקדמים וללא עיכוב. אני מוכן לשלום מסוג זה. אני מקווה שגם הפלסטינים מוכנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ