ראש אכ"א לקצינים בצה"ל: זה מה שאתם מרוויחים באמת

האלופה ברביבאי שלחה לקציני המטכ"ל מצגת שכותרתה "המציאות ומה שמספרים לכם". שר הביטחון: נתונים על השכר נחשפים באופן מניפולטיבי

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גילי כהן
גילי כהן

כשברקע הקיצוץ בתקציב הביטחון, שלחה בימים האחרונים ראש אגף כוח האדם בצה"ל, האלופה אורנה ברביבאי, מצגת לקציני המטה הכללי המציגה את שכר אנשי הקבע ואת ההטבות שניתנות למשרתים בצה"ל, תחת הכותרת "המציאות ומה שמספרים לכם".

המצגת כוללת נתונים על שכרם של אנשי הקבע, על גיל הפרישה שלהם וכן מידע נוסף המשווה בין אנשי הצבא לשאר העובדים במגזר הציבורי. כך למשל נטען במצגת כי במגזר הציבורי מוציאים הרבה יותר כספים על לימודים לעומת בצה"ל. עוד נכתב כי בהשוואה לגיל הפרישה הממוצע בעוד עשור, אנשי הקבע יפרשו בגיל מבוגר יותר ביחס לחלק מהמגזרים במשק. לפי נתוני הצבא היום, גיל הפנסיה הממוצע בצה"ל עומד על 46.6 – ו-57% מאנשי הקבע בעלי פנסיה תקציבית ו-43% בעלי פנסיה צוברת. בעוד כעשור, לפי המצגת, צפוי גיל הפרישה הצה"לי הממוצע לעמוד על יותר מ-50.

המצגת היא שינוי במדיניות הצה"לית, שלרוב התגאתה בתנאים המשופרים שהיא מעניקה לאנשיה. כך למשל הוצב בעבר שלט גדול בכניסה לבניין המשרדים החדש בקריה בתל אביב שפירט את ההטבות לאנשי הקבע - החל מנקודות הספורט ועד לטיפולים הרפואיים למשרתים.

ראש אכ"א האלופה אורנה ברביבאיצילום: אוליבייה פיטוסי

בנוסף, בדיונים על מסגרת התקציב, כדי להוכיח כי שכר אנשי הקבע אינו מופלג, הציג צה"ל נתונים שלפיהם 45% ממשרתי הקבע מקבלים שכר נמוך מהשכר הממוצע במשק, שעומד על כ-8,500 שקלים. משמעות הנתון, אגב, היא שמרבית אנשי הקבע מקבלים שכר גבוה או שווה לשכר הממוצע. בדובר צה"ל לא השיבו לשאלת "הארץ" מדוע החליטו לשנות את אופן ההתייחסות להטבות אנשי הקבע. 

המצגת עצמה מיועדת לאנשי הקבע אף שהופצה קודם לקציני המטה הכללי. ככל הנראה מדובר ביוזמה פנימית של בכירי אכ"א. בקשת "הארץ" לקבל את המצגת עצמה נענתה בשלילה בנימוק שמדובר בתכתובת פנימית בתוך הצבא. 

קצינים בכירים אמרו בימים האחרונים ל"הארץ" כי בעיניהם מתנהל מסע דה-לגיטימציה נגד צה"ל והמשרתים בו. שר הביטחון, משה יעלון, אמר אתמול בנאומו ביום ההוקרה למערך המילואים בכנסת כי בימים האחרונים מתנהל "מסע שיטתי ומכוער כלפי ציבור משרתי הקבע בצה"ל, תוך חשיפת נתונים על שכרם באופן מניפולטיבי ומעוות וכזה שנועד לשסות בהם את דעת הקהל". יעלון אמר כי הוא "חש בושה נוכח הדרך הנפסדת הזו. גם אם למישהו יש ביקורת או תהייה, מן הראוי שיעשה זאת באופן ענייני והגון ולא יפגע בעשרות אלפי אנשי קבע מסורים ומחויבים וכפועל יוצא מזה יפגע גם בצה"ל". 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צה"ל מיישם בשנים האחרונות צעדי התייעלות נרחבים במערך הקבע בהיקף אשר אין דומה לו במגזר הציבורי. צעדים אלה כרוכים בפיטורי אלפי אנשי קבע ובהעלאת גיל הפרישה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ