פאינה קירשנבאום במוסקווה: ישראל לא מתנגדת להצבת חיילים רוסים באונדו"ף

בעקבות דבריה של סגנית שר הפנים בראיון לרדיו רוסי, דיפלומטים ממדינות שונות ובהן ארה"ב פנו לאנשי המשלחת הישראלית לאו"ם וביקשו הבהרות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

סגנית שר הפנים, פאינה קירשנבאום, ממפלגת ישראל ביתנו החליטה להוביל קו מדיני חדש בכל הנוגע לכוח פקחי האו"ם ברמת הגולן. במהלך ביקור במוסקווה שלשום (שני) אמרה קירשנבאום לתחנת רדיו מקומית כי ישראל אינה מתנגדת להצבת חיילים רוסים במסגרת כוח אונדו"ף. דיפלומטים זרים באו"ם פנו לעמיתיהם הישראלים וביקשו הבהרות לדברים.

"אם הנשיא פוטין יחליט להציב את הכוחות שלו שם, אני לא חושבת שישראל תתנגד לכך", אמרה קירשנבאום בראיון לתחנת הרדיו אקו מוסקבה. "היינו רוצים לראות שם כל כוח שהוא – זה יכול להיות חיילים רוסים, אוסטרים או אוסטרלים. זה לא משנה לנו מי אלה יהיו".

קירשנבאום אף הוסיפה כי ישראל מעדיפה שכוח אונדו"ף יהיה פעיל ולא רק ישב בבונקרים שלו. "נרצה שיהיו כוחות שיהיו מעורבים בצורה פעילה, לפחות שמירת השלום והביטחון ביננו לבין סוריה", אמרה.

מקור במשרד החוץ בירושלים מסר כי דבריה של קירשנבאום עוררו הדים במטה האו"ם בניו-יורק. דיפלומטים ממדינות שונות כולל ארה"ב פנו לאנשי משלחת ישראל לאו"ם וביקשו הבהרות האם דבריה של קירשנבאום מייצגים את עמדת הממשלה. הדיפלומטים הישראלים הנבוכים לא ידעו כיצד להשיב לשאלות.

פאינה קירשנבאוםצילום: ארז ביטון

תהיות דומות השמיעו כמה מדינות לגבי דבריו של השר ליחסים בינלאומיים יובל שטייניץ בעניין כוח אונדו"ף. האחרון אמר השבוע בתדרוך לכתבים זרים כי ישראל אינה יכולה לסמוך יותר על כוחות בינלאומיים והביא לראיה את התפרקות כוח פקחי האו"ם ברמת הגולן.

דבריו של שטייניץ צוטטו בהרחבה בסוכנויות הידיעות הזרות. דיפלומטים פיליפינים, שמאות חיילים מארצם משרתים בכוח אונדו"ף, פנו למשלחת הישראלית באו"ם וביקשו הבהרות. הדיפלומטים הפיליפינים דרשו שישראל תחזור בה מהדברים ותפרסם הודעת תמיכה באונדו"ף.

קירשנבאום הגיעה לבירה הרוסית יחד עם סגן שר החוץ זאב אלקין שנפגש במוסקווה עם מקבילו הרוסי מיכאל בוגדנוב. בראיון לסוכנות הידיעות הממשלתית של רוסיה "ריה נובוסטי" נשמע אלקין זהיר בהרבה מקירשנבאום. לדבריו, ישראל העבירה תשובה לרוסיה לגבי הצעתו של פוטין לשגר כוחות לרמת הגולן. אלקין ציין כי אינו רוצה להיכנס לתוכן התשובה הישראלית. "עמדתה של ישראל הובעה בצורה ברורה ופתוחה בשיחה בין רה"מ נתניהו לנשיא פוטין", אמר אלקין.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ