חיים לוינסון

למרות המאמצים של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי לקדם את המשא ומתן בין ישראל והפלסטינים, המדינה ממשיכה לקדם במוסדות התכנון את הרחבת ההתנחלות איתמר ב-537 יחידות דיור חדשות. כפי שפורסם ב"הארץ", בספטמבר באחרון אישר שר הביטחון לשעבר אהוד ברק, את התוכנית המדוברת והשבוע הופקדה התוכנית להתנגדויות, כחלק מהליך האישור.

ההתנחלות איתמר הוקמה ב-1984, אך מעולם לא אושרה לה תוכנית בניה. בעקבות רצח בני משפחת פוגל בהתנחלות במארס 2011 הוחלט לסייע לאיתמר, בין היתר באמצעות הסדרת הבניה המקום. התוכנית המדוברת כוללת הלבנה של 130 יחידות דיור, ועוד 537 יחידות בתוך שטח ההתנחלות. התוכנית אינה כוללת אף התייחסות לשרשרת המאחזים הסמוכה לאיתמר - אזור שהמדינה נמנעת מלאכוף בו את חוקי התכנון והבניה מזה 15 שנה.

מאז נכנס ג'ון קרי לתפקידו הוא עושה מאמצים רבים כדי להפשיר את הקיפאון המדיני בין הישראלים והפלסטינים. קרי מתוסכל מהתנהלות הצדדים ובראשית החודש אמר בכיר בממשל האמריקאי לסוכנות הידיעות רויטרס. כי אם קרי יעריך כי הישראלים והפלסטינים אינם רציניים לגבי קידום תהליך השלום הוא יחדל ממאמציו וינטוש את הנושא.

שלשום אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל ממשיכה ותמשיך לבנות בהתנחלויות. "הבנייה בהתיישבות ביהודה ושומרון תימשך, וגם היום היא נמשכת, אבל צריך להבין מה קורה סביבנו", אמר ראש הממשלה. לדברי נתניהו, "צריך להיות חכם ולא רק צודק. ההתיישבות בגושים לא משנה מהותית את היכולת להגיע להסדר - זו טענת שווא. השאלה המהותית היא האם יש או אין רצון לקבל את המדינה היהודית". נתניהו אמר את הדברים בתגובה לכך שגורמים במוסדות התכנון בירושלים אמרו כי בפועל מתקיימת הקפאת בנייה בשכונות העיר שמעבר לקו הירוק.

בתים בהתנחלות איתמרצילום: מוטי מילרוד

בסוף החודש שעבר נודע כי פיקוד המרכז של צה"ל הגדיל בשנת 2012 את שטחי השיפוט של התנחלויות בגדה המערבית בכ-8,000 דונמים, היקף הדומה לשטחה של העיר בת-ים. רובן המוחלט של האדמות שנוספו לשטחי השיפוט של ההתנחלויות הן אדמות מדינה בניהול המינהל האזרחי.

את ההחלטה לערוך שינוי בשטחי השיפוט של ההתנחלויות מקבל מפקד פיקוד המרכז בצו צבאי. אף כי בשנים האחרונות כבר לא מצרפים עשרות אלפי דונמים, עדיין נעשה סיפוח זוחל של שטחים. כך, מהשוואה בין המפות של 2012 למפות של 2011 במינהל האזרחי מתברר כי שטח השיפוט הכולל את ההתנחלויות גדל מ-530,931 דונם ל-538,303 דונם.

התוספות בשטחי השיפוט מתחלקות לשני סוגים: תוספות של שטחים חדשים יש מאין ותוספות שהן למעשה תיקונים המבוססים על עבודת צוות קו כחול (הבודק את שטחי אדמות המדינה בהתנחלויות) בשנים האחרונות ובמקרים אחרים, על בסיס רכישות של ישראלים שהושלמו בשנים האחרונות. אף כי שטחים אלה אינם מיושבים על ידי פלסטינים, הגדלת שטח השיפוט סוללת את הדרך להגשת תוכניות בנייה חדשות להרחבת התנחלויות קיימות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ