צה"ל יקצץ השנה לפחות רבע מיליון ימי מילואים

הקיצוץ מגיע בעקבות החלטת הרמטכ"ל לבטל את התעסוקה המבצעית למילואימניקים עד סוף השנה. הצעד צפוי לחסוך כ-112 מיליון שקלים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל יקצץ לפחות 250,000 ימי מילואים בעקבות ההחלטה לבטל את התעסוקה המבצעית למילואימניקים עד סוף השנה. מדי שנה מקצה צה"ל 2.2 מיליון ימי מילואים, ועד לחודש יוני מומשה מימשו כמחצית מהמכסה. עלותו הממוצעת של יום מילואים היא כ-450 שקלים ורבע מהם מוקצה לטובת תעסוקה מבצעית. קיצוץ ימי המילואים יביא לחיסכון של כ-112,500,000 שקלים.

לדברי קצין מאגף כוח האדם המעורה בנושא, "התוכנית לביטול התעסוקה המבצעית רלוונטית לעשרות גדודי מילואים". בימים האחרונים התבשרו גם חטיבות מילואים כי האימונים שתוכננו להן יבוטלו. כך למשל קרה בחטיבת שריון במילואים שמיועדת להילחם בגזרה הצפונית. לדברי אותו קצין, "זרוע היבשה תחליט מי יתאמן ומי לא, כאשר רמת האימונים תואמת את הגזרות שבהן אמורות להילחם היחידות השונות בזמן חירום".

לפי נתונים שהוצגו אתמול (שלישי) בוועדת החוץ והביטחון על ידי חטיבת תכנון המינהל כוח האדם בצה"ל, חייל מילואים נקרא בממוצע ל-11 ימי מילואים בשנה, נכון לשנת 2012. בשנה החולפת השתמש צה"ל ב-2.5 מיליון ימי מילואים, בעיקר בשל זימונם של כ-60 אלף אנשי מילואים במהלך מבצע "עמוד ענן". מסך כל ימי המילואים של 2012, 42% שימשו להכשרה ולאימון, 26% לתעסוקה מבצעית, 16% לצווי 8 במהלך מבצע "עמוד ענן", ועוד 15% ל"מטרות חריגות". יתר נועדו לטובת ניהול כוח אדם.

חיילי מילואים במהלך אימון בזמן מבצע עמוד ענןצילום: אליהו הרשקוביץ

היום נודע כי הקיצוץ בתקציב הביטחון הביא גם להקפאה של הקמת מנהל סייבר במשרד הביטחון. ראש מינהל ופיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית במשרד, אופיר שהם, אמר היום כי הקמת המנהלת כבר סוכמה, אך לאור הקיצוץ הוחלט להשהות את ההחלטה.

מדובר בגוף טכנולוגי שהיה אמור לפעול לפיתוח אמצעים חדשים בתחום הסייבר, בדומה לאלו המפותחים במנהלות הקיימות כבר כיום - מנהלת "חומה" להגנה אקטיבית, מנהלת המל"טים ומנהלת הלוויינים. לדברי שהם, שנאם היום בכנס הסייבר הבין-לאומי של סדנת יובל נאמן באוניברסיטת תל אביב, "לצערנו במצוקות התקציב הנוכחיות נאלץ לדחות מעט את היוזמה הזו, ולא נקים את המנהלת מחר בבוקר, אבל נסתמך על הגופים הקיימים ועל שיתוף הפעולה ביניהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ