הוכפל מספר האישומים בשל עבירות מין בצה"ל ב-2012

בשנת 2012 התקבלו בצבא מאות תלונות על הטרדה, והוגשו 27 כתבי אישום - הנתון הגבוה ביותר בארבע השנים האחרונות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

מספר כתבי האישום בשל עבירות מין בצה"ל הוכפל בשנה האחרונה: מנתוני הפרקליטות הצבאית עולה כי במהלך שנת 2012, נרשמה עלייה של כ-93% במספר כתבי האישום שכללו סעיפים הנוגעים לעבירות מין, ביחס לשנה הקודמת. בעוד בשנת 2011 הוגשו 14 כתבי אישום מהסוג הזה, ב-2012, עמד נתון זה על 27 כתבי אישום. זהו הנתון הגבוה ביותר של עבירות המין שהגיעו לכדי כתב אישום בארבע השנים האחרונות. בשנת 2008 הוגשו 28 כתבי אישום בשל עבירות מין בצה"ל.

לפי הנתונים שהוצגו על ידי היוהל"ן (יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים), תא"ל רחל טבת-ויזל, בשנת 2011 היו כמה מאות דיווחים בפגיעה על רקע מיני, כאשר מחצית מהדיווחים היו על הטרדה פיזית, והיתר עסקו בהטרדה מילולית. ב-2012 נרשמה ירידה קלה בנתונים אלה, אף שאלו לא סופקו במדויק על ידי הצבא. במהלך שנת 2012 היו שלושה מתלוננים שדיווחו על פגיעות פיזיות קשות, בהם מקרי אונס, ניסיון לאונס ולמעשי סדום. בשלושת המקרים, המתלוננות היו חיילות. לפי נתוני היוהל"ן, כעשרה אחוזים מכלל התלונות הוגשו על ידי גברים.

אחת מפרשות עבירות המין החמורות בצה"ל במהלך השנה החולפת הייתה ההטרדות המיניות בבית הספר הטכני. בחודש ספטמבר האחרון הותרה לפרסום הפרשה, בה נעצרו שלושה מדריכים בבית הספר הטכני בחשד לאינוס, בעילה אסורה בהסכמה ומעשים מגונים בחניכותיהם. פרטי המקרה התגלו רק לאחר שאחד ממדריכי בית הספר השתחרר משירות, והגיש קבילה בנושא. נציב קבילות החיילים הוא שהעביר את הדברים למשטרה הצבאית החוקרת, שפתחה בחקירה ועירבה גם את המשטרה. כל זה קרה בזמן שלסגל המנהלים והמפקדים של בית הספר הטכני בבאר שבע לא היה ידוע על המתרחש. לבסוף, נגד שני מדריכים הוגשו כתבי אישום שייחסו להם עבירות מין שביצעו בזמן שירותם כמדריכים בבית הספר הטכני של חיל האוויר בבאר שבע, בתלמידות המוגדרות כשוחרות, שלמדו בבית הספר. במסגרת הסדרי טיעון שנחתמו עם שני הנאשמים, אחד מהם נכלא לעשרה חודשים, והשני נדון לשישה חודשי עבודות צבאיות.

כמו כן, בחודשים האחרונים הוגשו כתבי אישום נגד חיילים, קצינים, ואזרחים עובדי צה"ל שייחסו להם הטרדות מיניות. כך למשל הוגש כתב אישום נגד רופא צבאי באשמת אונס והטרדה מינית, חייל מחיל האוויר הורשע באינוס ובביצוע מעשה סדום, ורב-סמל פלוגתי מגדוד 931 של חטיבת הנח"ל הורשע במעשים מגונים בחיילות ששירתו עמו.

לפי דיווח שהועבר בפברואר האחרון לידי יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת, הורשעו במהלך השנה שעברה בצה"ל 12 נאשמים בביצוע עבירות מין. זאת לעומת 10 נאשמים שהורשעו בשנת 2011, ושישה במהלך שנת 2010. הנתונים מבוססים על דיווח של הפרקליטות הצבאית, שהועבר לידי שר המשפטים הקודם, יעקב נאמן ונמסר לוועדה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ