מאבק משפטי חובק עולם, שמנהלת משפחה יהודית אמריקאית נגד מי שסייעו לרצח בנה בפיגוע התאבדות בתל אביב לפני שבע שנים, חושף רשת בינלאומית מתוחכמת למימון פעילות טרור פלסטינית. תביעה חדשה בפרשה, שהוגשה באחרונה לבית משפט בניו יורק, בעידוד ממשלת ישראל, מעמידה את שלטונות סין במבוכה גדולה. בייג’ינג, שלטענת המשפחה התעלמה ביודעין מאזהרות ישראליות בדבר שימוש בבנק סיני להלבנת כספי טרור, מנסה להפעיל לחץ על ישראל לבלום את ההליכים המשפטיים בפרשה.

דניאל קנטור וולץ מהעיר ווסטון שבפלורידה היה בן 16, כשנפצע אנושות בפיגוע בדוכן השווארמה “ראש העיר” שליד התחנה המרכזית בתל אביב ב-17 באפריל 2006. וולץ מת מפצעיו כעבור מעט פחות מחודש. הוא היה ההרוג ה-11 בפיגוע ההתאבדות שביצע מחבל פלסטיני מארגון הג’יהאד האיסלאמי. אביו יקותיאל וולץ, יליד ישראל ששהה עם בנו בחופשה בארץ, נפצע קשה בפיצוץ.

אמו של דניאל, שריל קנטור וולץ, היא בת דודו של מנהיג הרוב בקונגרס האמריקאי, אריק קנטור מהמפלגה הרפובליקאית. המשפחה פעילה מאוד בקהילת חב”ד בעירה ויש לה קשר אמיץ עם ישראל.  “דניאל אהב את ישראל מאוד ורצה לעבור לגור בארץ. כשהביאו אותו לבית החולים הוא היה בהכרה וביקש מהרופאים, ‘תשאירו אותי בחיים’”, אמרה שלשום (רביעי) אמו בראיון טלפוני ל”הארץ”. הנער היטלטל בין חיים למוות 27 ימים, שבהם התרוצצה אמו בין המחלקות השונות בבית החולים איכילוב בתל אביב. “27 ימים חייתי כאילו הכו אותי בבטן עם אלת בייסבול”, אמרה, כשהדמעות ניכרות היטב בקולה.

כמה חודשים לאחר הפיגוע הקימו ההורים את קרן דניאל וולץ. בין השאר, הקרן מאפשרת לתלמידים יהודים בארצות הברית לנסוע ללימודים בישראל ועוסקת בפעילות הסברה על סכנות הטרור העולמי. הוריו של דניאל גם הגישו לבית משפט בוושינגטון תביעת פיצויים נגד ממשלות איראן וסוריה. התביעה הוגשה בסיוע הארגון הישראלי שורת הדין, המתמחה במאבק משפטי וכלכלי נגד ארגוני טרור וממשלות התומכות בהם. במאי אשתקד קיבל השופט את התביעה ופסק כי ההורים זכאים לפיצויים בסכום חסר תקדים - 332 מיליון דולר. עד כה לא הגיע לידיהם של בני המשפחה ולו סנט אחד מסכום זה.

השופט הטיל על שתי הממשלות אחריות לפיגוע, מכיוון שמפקדת הג’יהאד האיסלאמי נמצאת בדמשק והארגון ממומן בידי איראן. באחרונה החליטו בני המשפחה להמשיך במאבק. הפעם נמצאת על הכוונת מטרה גדולה יותר – הבנק הגדול בסין (ואחד הגדולים בעולם), בנק אוף צ’יינה, שבעת הפיגוע היה בבעלות מלאה של ממשלת סין. כיום מחזיקה הממשלה הסינית ב-70% מהבעלות על הבנק.

בני משפחת וולץ אומרים שהיתה זו ממשלת ישראל שדרבנה אותם לפתוח בהליכים המשפטיים בפרשה ב-2007. “החלטנו לעשות משהו שיגן על משפחות אחרות מפני הסבל שאנחנו עברנו”, אומר יקותיאל וולץ. “שנה או שנתיים אחרי שדניאל נהרג פנתה אלינו הממשלה הישראלית דרך עורכי הדין שלנו, בבקשה לעזרה במשימה חשובה – לקטוע את השרשרת הכלכלית שדרכה מועבר כסף למחבלים. הם (הממשלה) נתנו לנו מידע על בנק אוף צ’יינה ועל מעורבותו בפיגוע שבו נהרג דניאל. לנו זאת היתה הרגשה מצוינת. הבנו שאנחנו יכולים להשיג כאן דבר חשוב מאוד – לעזור לממשלת ישראל ולמלחמה בטרור”.

לא חששתם לחזור ולנבור בפצעים? לעמוד בפני חקירה על נסיבות מותו של בנכם?
“לא היה לנו ספק (אם להגיש את התביעה)”, אומרת שריל קנטור וולץ. “כשקורה דבר כזה, ההרגשה היא שהמשפחה נהרסה. דברים לעולם לא יהיו כפי שהיו ואת מתחילה לחשוב איך אפשר להביא לשינויים בעולם. אז המחשבה על שאלות קשות ועל שחזור האירועים לא היתה חשובה. מה עוד יכולים לעשות לנו מעבר למה שכבר עשו?”

טרור במסווה של צדקה

בתביעה החדשה מסתמכים הוריו של דניאל על עדויות מפתח של אנשי מודיעין ישראלים. במאי 2009, במסגרת ההליך נגד איראן וסוריה, הגישה המשפחה תצהיר של שלמה מטלון, המתואר כ”ראש מחלקה לשעבר במשרד ראש הממשלה”. מטלון העיד כי הג’יהאד האיסלאמי והחמאס ברצועת עזה קיבלו סיוע כלכלי נרחב בדרך מפותלת, שבה שימש הבנק הסיני ערוץ מרכזי.

זירת הפיגוע ליד התחנה המרכזית הישנה בת"א, 2006צילום: דודו בכר

על פי מטלון, בין 2003 ל-2008 העבירו המפקדות של שני הארגונים בסוריה ובאיראן מיליוני דולרים לפעילי החמאס והג’יהאד ברצועת עזה ובגדה המערבית, מתוך שימוש בחשבונות בנק השייכים לפלסטיני בשם סעיד אל־שוראפה ולכמה מבני משפחתו שהתגוררו עמו בסין. מטלון העיד כי באפריל 2005, שנה לפני הפיגוע בשווארמה, נפגשו אנשי המטה ללוחמה בטרור של ישראל (הכפוף למועצה לביטחון לאומי) עם עמיתיהם הסינים. בפגישה שהתקיימה בסין הזהירו הישראלים מפני השימוש בבנק להלבנת כספי טרור וביקשו מהממשלה הסינית לפעול להפסקת שימוש זה.

לדברי מטלון, העברת הכספים דרך הבנק נמשכה לפחות עד תחילת 2008. הוא העיד כי אל־שוראפה שימש “פעיל וסוכן” הן של החמאס והן של הג’יהאד האיסלאמי. משלוח אחד של סחורות שהעביר אל־שוראפה מסין לעזה, לצורך מכירתן והעברת הרווחים לארגוני הטרור, נתפס והוחרם בידי ישראל. ישראל גם הציגה הוכחות לכך שאל־שוראפה קיבל כספים מאנשים שהיו מעורבים בעסקות בנקאיות עם חברה סינית המתמחה בייצור טילים, שנכנסה לרשימת החרם האמריקאית משום שנתפסה סוחרת עם איראן – תוך הפרת הסנקציות נגדה.

האזהרה ניתנה לסינים במסגרת מאבק נרחב שניהלה ישראל בעשור שעבר, במאמץ לסכל העברת כספי טרור לארגונים הפלסטיניים בשטחים בשיאה של האינתיפאדה השנייה. מודיעין שנאסף בישראל באותה תקופה העלה כי חלק ניכר מהכספים נשלחו מאיראן וממדינות במפרץ הפרסי, במסווה של פעילות מטעם אגודות צדקה איסלאמיות או אנשי עסקים פרטיים. הסכומים שהועברו שימשו לרכישת אמצעי לחימה, להכשרת מחבלים ולסיוע למשפחות של פעילים שנהרגו בפיגועי התאבדות או בהיתקלויות עם כוחות צה”ל.

כחלק מהמאבק הוקם פורום משותף לקהילת המודיעין, שבו השתתפו נציגים של המוסד, השב”כ, אמ”ן והמועצה לביטחון לאומי (מל”ל). חלק מהמידע הועבר, באמצעות המל”ל ומשרד החוץ, למדינות אחרות בניסיון לסתום את ערוצי הכסף. בין השאר פנתה ישראל לארצות הברית, כדי לעצור את העברת הכסף דרך בנק אמריקאי ידוע.

פעילים מוכרים

החוק שלפיו תובעת משפחת וולץ פיצויים מהבנק הסיני מחייב את התובעים להוכיח רק כי היתה העלמת עין מכוונת של הבנק מהשימוש בחשבונות לכספי טרור. אבל עורכי הדין של המשפחה, דייוויד בויז ((David Boies ולי וולוסקי (Lee Wolosky), טוענים שהבנק אחראי בנזיקין לפיגוע שבו נרצח דניאל קנטור וולץ, משום שסיפק ביודעין שירותים בנקאיים לטרוריסטים. עורכי הדין אומרים כי ייתכן שאנשי הבנק עצמם נכחו במפגש עם הישראלים, כפי שהשתתפו במפגש מקביל שהתקיים בין נציגי ממשלת סין למומחים ללוחמה בטרור מטעם הממשל האמריקאי.

לדברי משפחת וולץ, אופי הפעולות הבנקאיות שנעשו בחשבונות שבבעלות אל־שוראפה, תוכנן והיקפן – מיליוני דולרים על פני שנים אחדות – היו חייבים לעורר את חשדה של הנהלת הבנק כי הכסף נועד למטרות לא כשרות, עוד בטרם הועברה האזהרה הישראלית לשלטונות סין. העברת מיליוני דולרים, חלקם במזומן, אינה מתאימה למי שעל־פי הצהרתו הוא בעליו של עסק קטן לייצור אופנה בסין.

טקס הלווייתו של דניאל וולץ, ב-2006צילום: ליאור מזרחי / באובאו

התובעים מזכירים כי כמה מבני משפחת אל־שוראפה, תושבי עזה, מוכרים כפעילי טרור. בית אביו של סעיד אל־שוראפה הופצץ בידי חיל האוויר הישראלי באוגוסט 2006, לאחר שישראל טענה שהבית שימש מחסן נשק של הג’יהאד האיסלאמי. בני המשפחה הוזהרו בידי צה”ל בשיחות טלפון ונדרשו לפנות את הבית בטרם הופצץ. בן משפחה אחר נעצר בידי ישראל בחשד לפעילות טרור ב-2005.

ואילו בן משפחה נוסף (מידת הקרבה שלו לסעיד אינה ברורה מהמסמכים) נעצר בידי האמריקאים ונכלא בבסיס הידוע לשמצה גואנטנאמו שבקובה, בחשד שהיה חבר בארגון אל־קאעדה. האיש, שהתגורר בסעודיה, שהה אצל קרוביו בעזה ב-2001 חמישה חודשים, לדבריו לצורך לימודים אקדמיים. הוא אמר בחקירתו כי בתקופה זו נפגש עם מנהיג בחמאס ואף שקל לבצע פיגוע התאבדות בישראל. מאוחר יותר התאמן במחנות של ארגוני טרור הקשורים באל־קאעדה באפגניסטאן, עד שנעצר בידי שלטונות פקיסטאן והועבר לידי האמריקאים.

עדות על תנאי

התובעים אינם מסתמכים רק על התצהיר של מטלון, שכבר הוגש בתביעה הקודמת. הם נעזרים גם בעדותו של ישראלי שמילא תפקיד ביטחוני בכיר באותה תקופה, ואשר השתתף באותה פגישה שבה הועברה האזהרה לסינים ב-2005. האיש, שעורכי הדין מבקשים בינתיים לשמור את זהותו בסוד, הסכים להעיד על מה שאירע באותו מפגש.

במכתב שהעביר לבית המשפט ב-20 במארס השנה, הודיע הבכיר כי הוא מסכים למסור תצהיר בישראל, בנוכחות פרקליטי שני הצדדים, ולעבור חקירה וחקירה נגדית. עם זאת, הוא מתנה את עדותו בנוכחותם של עורכי דין ואנשי ביטחון מידע מטעם מדינת ישראל. זאת עדות חריגה מאוד של בכיר ישראלי בהליך משפטי אזרחי בארצות הברית.
בחודש שעבר הורה בית המשפט בניו יורק, בצעד חריג, לבנק הסיני להציג לו סדרה ארוכה של מסמכים הנוגעים לתביעה, ובהם התכתבות בין ממשלת סין לבנק באשר למידע הישראלי. ההוראה ניתנה אף על פי שעורכי הדין של הבנק מכחישים בכלל שהתקיים מפגש ב-2005 שבו ניתנה אזהרה כזו. "הסינים פגיעים מאוד", אומר ל"הארץ" מקור הבקיא בפרטי הפרשה. "הם מעסיקים צבא של עורכי דין לצורך המשפט. בכירים בבנק ייאלצו לטוס הלוך ושוב בין בייג'ינג וניו יורק ולהציג את אלפי המסמכים שביקש בית המשפט". נראה שהסינים יתקשו לטעון שלא קיבלו אזהרה, לנוכח העדות הקודמת של מטלון והתצהיר הנוסף.

בנק אוף צ'יינה הגיש לבית המשפט בקשה לביטול ההליך המשפטי. הבנק טוען שאי אפשר לומר כי מותו של דניאל קנטור וולץ והפציעות שנגרמו לאביו יכולים להיות מקושרים באופן ישיר לשירותי העברת הכספים. "לבנק אוף צ'יינה אין קשר למחבלים שתכננו וביצעו את הפיגוע ב-17 באפריל 2006 בתל אביב. כמו כן, לבנק אין קשר לאיראנים ולסורים שמופיעים בתביעות", נכתב בבקשה.

הסינים טוענים גם, שלבית המשפט אין סמכות לדון בטענות כי בנק אוף צ'יינה הפר את החוק נגד טרור או את החוק הישראלי בכך שמימן טרור. לדבריהם, אלה טענות פוליטיות ובעלות השלכות פוליטיות, שאינן בסמכותו של בית המשפט.

המשפט נגד הבנק הסיני מצטייר כדיון שיתקיים בתוך סיקור תקשורתי רב – ומשפחת וולץ נערכה בהתאם: בויז היה אחד מפרקליטיו של המועמד הדמוקרטי לנשיאות, אל גור, בפרשת הטענות לזיוף תוצאות הבחירות לנשיאות בפלורידה בשנת 2000. ואילו וולוסקי שירת בעבר כיועץ בתחום הלוחמה בטרור בבית הלבן.

ככל שמשפחת וולץ מגישה עוד מסמכים ועוד דרישות בתביעה החדשה, גוברת הדאגה הסינית. הדיה הגיעו באחרונה גם לירושלים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נסע לסין בחודש שעבר, לביקור שבישראל ייחסו לו חשיבות מיוחדת, בתקווה להעמיק את התיאום המדיני והכלכלי בין שתי המדינות. נראה שברקע הביקור פעלו המארחים כדי להעביר את חששותיהם בפרשה גם לאוזני הצמרת הישראלית. "הסינים רוצים לעשות הכל כדי שהתביעה הזאת תיעלם", אומר המקור העוקב אחר המתרחש מאחורי הקלעים. ככל הידוע, ממשלת ישראל לא השיב עד כה במישרין לדרישה.

מלשכת ראש הממשלה נתניהו נמסר בתגובה לפניית "הארץ", כי "הנושא לא עלה בפגישות ראש הממשלה בסין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ