יעלון: יוזמת השלום הערבית היא ספין; מאמצי קרי נכשלו עד כה

שר הביטחון דיבר היום בוושינגטון ושפך מים קרים על התקוות האמריקאיות להתקדמות מדינית. לדבריו, "הפלסטינים כבר נהנים מעצמאות פוליטית"

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הפתיע היום (שישי) את רמאללה ושפך מים קרים על תקוות בוושינגטון כשקבע שהפלסטינים נהנים מ"עצמאות פוליטית" בגדה המערבית ובעזה, שמאמציו של שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, להתניע את תהליך השלום "נכשלו עד כה" ושהיוזמה הערבית היא בסך הכול "ספין".

בהרצאה בפני "מכון וושינגטון" בבירה האמריקאית, יעלון אמר שהפלסטינים מתעקשים על "תנאים מוקדמים" לפני שיסכימו לחזור לשולחן המשא ומתן. הפלסטינים, אמר, "מבקשים לגבות מחיר" תמורת חזרתם לשיחות, אך עמדתה של ישראל היא שאין להסתפק בדיון על טריטוריה בלבד, אלא על כל מכלול הנושאים המפרידים בין הצדדים, כולל "סיום הסכסוך".

יעלון דחה גם את יוזמת השלום הערבית, אותה קרי העמיד במרכז פעילותו: "היוזמה הערבית היא הכתבה. קודם לוותר על טריטוריה, ואז הערבים ישקלו יחסים", אמר. לדבריו, יוזמת קרי "נכשלה עד כה" – או לפחות נדחתה, ונשמע פסימי לגבי סיכויי הצלחתה בעתיד.

יעלון קבע שהפלסטינים עומדים בסירובם להכיר בישראל כמדינת לאום של העם היהודי. הוא חזר על עמדתו שאין "פתרון אינסטנט" לסכסוך, ולכן צריך "לנהל אותו", ולפעול לשיפור המצב הכלכלי ולקידום התהליך "מלמטה למעלה". יעלון גם קרא לאמריקאים להתנות את העברת הכספים לרשות הפלסטינית בשינוי תוכניות הלימודים בבתי הספר הפלסטינים ועקירת דברי ההסתה.

השר יעלון בביקור במוצב חזקה שברמת הגולן בחודש אפרילצילום: גיל אליהו

שר הביטחון אמר שאיננו מתרשם מ"השגיו" של נשיא סוריה בשאר אסד במלחמת האזרחים בסוריה. אסד, הוא אמר, שולט רק ב40% מהטריטוריה הסורית, כשהשאר בידי הכורדים והמורדים. יעלון הביע פסימיות לגבי סיום מלחמת האזרחים וייצובה של סוריה – "עם או בלי אסד".

לדברי יעלון, סוריה הפכה לזירה של התגוששות בין ארצות הברית לרוסיה – "משחק של מעצמות", כדבריו -  וגם למאבק בין שיעים לסונים ובין איראן לשכנותיה.  הוא הסכים עם הקביעה שישראל "מייחלת להפסד של שני הצדדים". יעלון נזהר שלא לתקוף את רוסיה, ואף שאמר שהספקת הנשק המתוחכם לאיראן ולסוריה מזיקה לישראל, הפעילות של מוסקבה "איננה מכוונת כלפי ישראל".

בנושא האיראני יעלון אמר שמנהיגיה צריכים לעמוד בפני הברירה האכזרית בין המשך פיתוח יכולתה הגרעינית של איראן לבין הישרדות משטרה. אף שאמר שהשימוש בכוח צבאי נגד איראן צריך להיות מוצא אחרון, ארצות הברית והמערב חייבים להצטייד ב"כוח רצון פוליטי ללכת עד הסוף".

בהקשר הזה, הזכיר יעלון לחיוב את שנת 2003, כשאמריקה ניהלה מתקפה באפגניסטאן ובעיראק גם יחד, ומנהיגים באזור, כולל האייתוללה חמינאי בטהרן, חששו לעורם.

יעלון שיבח את הדו-שיח ה"אינטימי והרציני" בינו לבין שר ההגנה האמריקאי החדש צ'ק הייגל. הוא סירב להשיב לשאלה האם ישראל ביקשה מארצות הברית שלא לספק לסוריה כלי נשק מסוימים, ורק אמר: "אנחנו לא במצב להכתיב. אנחנו מקיימים התייעצויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ