פרס: "בחירתו של רוחאני - חדשות טובות"

בניגוד לתגובתו הקרירה של ראש הממשלה, נשיא המדינה בירך על תוצאות הבחירות באיראן: "מראה את נטיית העם האיראני לשינוי"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב בקרירות לניצחונו של חסן רוחאני בבחירות לנשיאות איראן, נשיא המדינה שמעון פרס דווקא מברך. בראיונות יזומים עם סוכנויות הידיעות הזרות אמר פרס כי "בחירתו של רוחאני הראתה את נטיית העם האיראני לשינוי במדיניות ואני רואה בכך חדשות טובות".

פרס ציין כי העם האיראני אמר את דברו ובחר ברוחאני. "המפסיד מתוצאות הבחירות הוא המנהיג העליון חמינאי בעצמו אשר היה בטוח כי העם יצביע בהתאם להחלטתו", ציין פרס. "התוצאות הראו אחרת".

הנשיא ציין כי ישראל תוכל לשפוט את רוחאני בעתיד רק על פי מעשיו. "אך אנו יודעים כי נחשב המועמד המתון ביותר ברשימה והצהיר בעבר כי לא ייתן למדיניות הקיצונית להימשך", ציין פרס. "אחוז ההשתתפות הגבוה בבחירות ואחוז התמיכה ברוחאני מראה על רצון אמתי של העם שלא להמשיך בדרך ההנהגה הקיצונית".

על היחסים בין העם בישראל והעם באיראן אמר פרס כי "בעבר היחסים בין המדינות היו בשיאם ואני מקווה כי ישובו לקדמותם".

נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקרצילום: רויטרס

מוקדם יותר היום מתח נתניהו, ביקורת חריפה על תגובתן החיובית של מעצמות המערב לבחירות באיראן. "אנו לא משלים את עצמנו לגבי תוצאות הבחירות באיראן", אמר נתניהו. "אסור לקהילה הבינלאומית להתפתות למשאלות לב, להתפתות ולהרפות את הלחץ על איראן בענין תכנית הגרעין".

ראש הממשלה הוסיף כי "צריך לזכור ששליט איראן מלכתחילה פסל מועמדים שלא התאימו להשקפותיו הקיצוניות ומתוך אלה שאפשרו את מועמדותם נבחר מי שנתפס כפחות מזוהה עם המשטר. עדיין מדובר במי שכינה את ישראל 'השטן הגדול'. בכל מקרה, שליט איראן שמכונה המנהיג העליון הוא זה שקובע את מדיניות הגרעין של איראן. ככל שהלחץ על איראן יגבר כך יגדל הסיכוי לעצירת תכנית הגרעין האיראנית שנשארה האיום הגדול ביותר על שלום העולם".

נתניהו ציין עוד כי כאשר נשיא איראן לשעבר מוחמד חאתמי, שנחשב במערב כמתון, נבחר לפני 15 שנה לא הביאה בחירתו לשינוי במדיניות האיראנית. "הדבר היחיד שהביא להקפאת תכנית הגרעין האיראנית ב-20 השנים האחרונות היה החשש האיראני מפני פעולה צבאית נגדה ב-2003", אמר נתניהו. "איראן תיבחן לפי מעשיה, אם תמשיך בתכנית הגרעין יש לעצור אותה בכל דרך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ