לרוב תושבי ת"א וירושלים אין מיגון ראוי מטילים

מהנתונים שהציג המשרד להגנת העורף עולה שלכמעט שני מיליון ישראלים כלל אין מיגון. הממשלה הודיעה על הקמת צוות בין משרדי לטיפול בבעיה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

למרבית תושבי תל אביב וירושלים אין מיגון ראוי מפני טילים, כך עולה מנתוני המשרד להגנת העורף, שהוצגו היום (ראשון) בישיבת הממשלה.

על פי הנתונים, המתייחסים לשנת 2012, ל-54% מתושבי תל אביב אין מקלט או כל מיגון אחר, וכך גם ל-55% מתושבי הבירה. גם בחיפה, עיר שספגה ירי טילים מאסיבי במלחמת לבנון השנייה, ל-30% מהתושבים אין מיגון ראוי. מתוך כלל המתגוררים בישראל, רק ל-73% יש מיגון תקני (מקלטים ציבוריים, מקלטים משותפים במרתפי בניינים או חדרי ממ"ד פרטיים), וללמעלה משני מיליון תושבים אין מיגון כלל.

הבוקר אישרה הממשלה את הקמתו של צוות בין-משרדי שאמור לטפל בבעיית פערי המיגון, בראשו יעמוד השר להגנת העורף, גלעד ארדן. לפי החלטת הממשלה, על הצוות להציג את המלצותיו בתוך ארבעה חודשים, "במטרה להביא לשדרוג רמת המיגון של מבני מגורים קיימים". מהנתונים שהציג ארדן לממשלהֿ עולה כי בישראל יש כיום 700 אלף דירות ללא מיגון.

בהודעת הממשלה נכתב כי הצוות הוקם "נוכח האיומים הביטחוניים על ישראל ואי הצלחתה של תמ"א 38 להביא פיתרון רחב לאתגרי המיגון נגד טילים". תוכנית המתאר הארצית 38, שנועדה לחזק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה בכפוף לזכויות בנייה נוספות, נוחלת הצלחה רק בחלקים מסוימים של המדינה, בעיקר באזור תל אביב, וסובלת מקשיים בירוקרטיים מאידך ומהיעדר פיקוח הולם על פעילות הקבלנים מחד. 

בחודש אוגוסט האחרון אמר ל"הארץ" ראש מטה פיקוד העורף, תא"ל צביקי טסלר, כי רק ל-30% מהישראלים יש מרחב מוגן בביתם הפרטי, ולרבע מהם אין כלל מיגון. "אנשים צריכים לדעת שאין להם מיגון, והפתרון הוא החדר האטום והמסכה. יש כאלה שמתייחסים לסלוטייפ החום (איתו נוהגים לאטום את החדרים המוגנים) בציניות, אבל הוא מציל חיים. יש הרבה מקרים שזהו ההבדל בין חיים ומוות, ומקטין את אחוזי הפגיעה", אמר אז תא"ל טסלר.

אך גם מצב חלוקת מסכות המגן אינו מיטבי, ולכ-40% מהאוכלוסייה אין מיגון מתאים. תוכנית הרכש הרב-שנתית לערכות האב"כ עתידה להסתיים בסוף השנה הנוכחית, ועוד לא התקבלה החלטה לגבי חידושה. על פי נתונים שפורסמו במסגרת הצעת התקציב ל-2013-2014, בשנתיים האחרונות נוספו לתקציב הפרויקט 130 מיליון שקלים מעבר לתוכנית הרב-שנתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ