העיצומים במשרד החוץ

השביתה מגיעה לישראלים בחו"ל: יופסק הטיפול בהוצאת דרכונים חדשים

בעקבות פיצוץ במו"מ עם האוצר, הורה ועד עובדי המשרד להפסיק גם טיפול באשרות עבודה ובמסמכי סטודנטים המבקשים ללמוד בחו"ל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

פגישת משא ומתן בין ועד עובדי משרד החוץ ונציגי ההסתדרות לנציגי אגף הממונה על השכר באוצר שהתקיימה היום (ראשון) הסתיימה בפיצוץ. בעקבות כישלון השיחות החליט ועד עובדי משרד החוץ על החרפה בעיצומים במסגרתה יופסק הטיפול הקונסולרי בישראלים בחו"ל, למעט מקרי חירום של ישראלים במצוקה.

במברק ששלח ועד העובדים לכל הדיפלומטים הישראלים בארץ ובחו"ל נכתב כי הישיבה עם נציגי האוצר הסתיימה ללא כל התקדמות וללא נכונות מצד האוצר לדון על הסכם שכר קיבוצי לדיפלומטים בחו"ל. "לא קיבלנו התייחסות עניינית לאף אחת מתביעותינו וללא נמסרו לנו נתונים שדרושים למו"מ", כתבו נציגי ועד העובדים.

במברק של ועד העובדים נמסר על החרפה נוספת של העיצומים. הדיפלומטים הישראלים הונחו "להפסיק מרגע קבלת מברק זה ובאופן מיידי הנפקת כל אשרות עבודה, כולל נושאים שכבר מטופלים, וטיפול במסמכים לצורך קבלת אשרות עבודה". משמעות החלטה זו הינה הקפאה של כל הטיפול בעובדים זרים בתחומי הסיעוד, הבניין והחקלאות שנחוצים למעסיקים בישראל.

הפגנת עובדי משרד החוץ בירושלים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

הנחיה נוספת היתה להפסיק כל טיפול באימות מסמכים ציבוריים עבור ישראלים ואזרחים זרים במטה משרד החוץ בארץ. ההחלטה תקשה מאוד על סטודנטים ישראלים להגיש בקשות לקבלה ללימודים באוניברסיטאות בחו"ל.

ההחלטה האחרונה והדרמטית ביותר של ועד העובדים תשפיע על אזרחים ישראלים רבים שגרים בחו"ל. ועד העובדים הנחה על "הפסקת ניפוק מסמכי נסיעה לישראל בחו"ל למעט מסמכים חד-פעמיים". משמעות ההחלטה הינה שישראלים שגרים בחו"ל וירצו לחדש את דרכוניהם לא יוכלו לעשות זאת. החלטה זו לא תהיה תקפה במקרים של ישראלים במצוקה שדרכוניהם אבדו או נגנבו וזקוקים להם לשם חזרה ארצה. במקרה כזה יונפק להם מסמך חד-פעמי שיאפשר להם לשוב לארץ.

ועד עובדי משרד החוץ מסר בהודעה שפרסם כי "עד כה נמנענו מלנקוט בעיצומים אלה, אך כעת לאחר שהמשא ומתן פוצץ לא נותרה לנו כל ברירה". הוועד הוסיף כי "לא ייתכן שעובדי משרד החוץ ימשיכו להיות המגזר היחיד המופלה לרעה בישראל שתנאי העבודה שלהם נקבעים באופן חד צדדי על ידי המעסיק ללא שיתוף העובדים".

ממשרד האוצר נמסר כי עובדי משרד החוץ הם אלה שפוצצו את פגישת המו"מ. "הם דרשו התחייבות מראש על תוצאות המו"מ. הממונה על השכר הבהיר כי תוצאות המו"מ ייקבעו בסוף המו"מ ולא בתחילתו, ללא תנאים מוקדמים מראש", נמסר ממשרד האוצר.

עובדי משרד החוץ נוקטים בעיצומים מזה שלושה חודשים. במסגרת העיצומים הפסיקו העובדים להפיץ מברקים דיפלומטיים, הקפיאו טיפול בנסיעות שרי הממשלה לחו"ל, הפסיקו את הטיפול בהוצאה ועידכון של דרכונים דיפלומטיים וניתקו את שיתוף הפעולה עם מערכת הביטחון.

עובדי משרד החוץ דורשים לחתום עם המדינה על הסכם קיבוצי, להסדיר זכויות ותנאי העובדים שמשרתים בחו"ל בדגש על שחיקה בשכר, קביעת מנגנוני פיצויים לבני הזוג שאינם עובדים וביטול המיסוי הכפול על הדיפלומטים.

בשבוע שעבר קבע בית הדין האזורי לעבודה בירושלים כי על משרד האוצר לפתוח במו"מ מיידי עם עובדי משרד החוץ כדי להביא לסיום העיצומים. בתמורה הסכימו עובדי משרד החוץ לבצע הקלות נקודתיות בשביתה שיאפשרו את השתתפות ישראל בסלון האווירי בלה-בורז'ה שבפאריס.

המברק שנשלח לדיפלומטים הישראלים

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ