תג מחיר כהתאחדות בלתי מותרת: איך ניצחו בני ה-18 את השב"כ

הארגון הכל יכול כשל מול הפרחחים מבית. לא ברור מה ישתנה כעת בעקבות הכרזת הממשלה, אבל לבני תוכל לפחות לומר שהיא נלחמת בתופעה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הכרזת הקבינט המדיני-ביטחוני על פעילות "תג מחיר" כעל "התאחדות בלתי מותרת" היא ניצחון מהדהד של כמה עשרות צעירים, שגילם הממוצע 18, על שירות הביטחון הכללי. הארגון הכל יכול, שמסוגל למצוא את אחמד ג'עברי בעשר השניות בהן הוא עובר ממחסה למחסה בעזה הצפופה ולהכווין אליו טיל, לא הצליח בחמש השנים האחרונות להדביר את הנגע מבית ונאלץ לבקש מהממשלה כלים נוספים.

תופעת תג מחיר נולדה ביצהר ב-2008, ועלתה לכותרות בדצמבר 2009, כשפעילי ימין הציתו מסגד בכפר יאסוף שבשומרון. זו היתה הפעם הראשונה בה נשאב השב"כ לטפל בתופעה. אנשי הארגון עצרו את מי שראו כמציתי המסגד, אך אלה שרדו את החקירה הקשה והאינטנסיבית. השב"כ נכווה ולקח צעד אחורה מהעיסוק בתופעה, לטובת עבודה מודיענית מאחורי הקלעים.

הפעם השנייה היתה בדצמבר 2011, בפרשת חטמ"ר אפרים, אז הפגינו פעילי ימין בכניסה לבסיס צבאי וחיבלו בכמה מכוניות. לעניות דעתי, ההיסטריה התקשורתית-צבאית סביב האירוע הייתה מוגזמת וחסרת פרופורציות: לא היה מדובר בפוגרום בסגנון קישינב, אלא בכמה נערים מופרעים שנתקלו בתגובה רפה מדי מצד קציני צה"ל מולם עמדו. כך או כך, במערכת המשפטית גיבשו אז מספר צעדים, שאחד מהם היה הכרזה על פעילי תג מחיר כעל ארגון טרור.

נתניהו לא רצה את ההכרזה הזו, לא אז ולא היום. השינוי היחיד היה כניסתה למשרד המשפטים של ציפי לבני, שמיומה הראשון בתפקיד דחפה למהלך. גורמים במערכת המשפטית אומרים שהחשש העיקרי של ראש הממשלה הוא הסברתי - זוהי הכרזה ממשלתית על קיומו של ארגון טרור לא מודבר מבית.

כתובת תג מחיר בכפר ג'בע שבשומרוןצילום: שירן גרנות

הבעיה השנייה היא חוסר התוחלת שבדבר. "תג מחיר" הוא רעיון, לא תנועה מסודרת. הדבר דומה להכרזה על "זריקת אבנים" כארגון טרור. כל אחד שמונע משנאה לערבים יכול להכנס לכפר, להצית אוטו, לרסס על הקיר ולהימלט. אין נושאי משרה בקרב פעילי תג מחיר, ואין להם חשבון בנק עם מאות אלפי שקלים למימון פעולות.

בסופו של דבר, נמצאה פשרה: לא ארגון טרור, אלא התאחדות בלתי מותרת, דרגה אחת מתחת. הארגון האחרון להיכנס לרשימה הזו היה IHH הטורקי, שארגן את משט המרמרה לרצועת עזה. באופן אירוני, גם ההכרזה הזו היתה יותר סמלית מאשר פרקטית.

אחרי אירועי חטמ"ר אפרים, החליט ראש הממשלה להגדיל משמעותית את תקציב המשטרה המיועד לטיפול בפרחחים אלה. בחודשים האחרונים מוקמת "היחידה לפשיעה לאומנית" בימ"ר ש"י, בה עתידים לעבוד 80 שוטרים. לשם השוואה, במפלג הפלילי של הימ"ר יש 40. במקביל אליהם פועלת החטיבה היהודית בשב"כ. מטעמי צנזורה לא ניתן לומר כמה עובדים מועסקים בה, אבל לא מעט.

הבעיה העיקרית של היחידות האלה היא הקושי לגייס מודיעין אנושי. גילם של מבצעי פעולות תג מחיר נמוך מאוד - עד 20. בגילאים אלה אין כמעט אפשרות להחדיר סוכן. חברי הגרעין הקשה לומדים ביחד בישיבה, סומכים אחד על השני באופן עיוור ואין סיכוי שישתפו פעולה בחקירה. לא ברור איך ההגדה כ"התאחדות בלתי מותרת" תשנה את תנאי הפתיחה האלה, אבל בעולם של דימויים, ציפי לבני תוכל להציג את עצמה כמי שנלחמת בתופעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ