נתניהו: אי אפשר להשוות בין פעולות תג מחיר לפיגועים של חמאס

רה"מ הסביר את החלטתו להגדיר את פעילי תג מחיר רק כ"התאחדות בלתי מותרת". לדבריו, הצעד עלול לפגוע בישראל בחזית הבינלאומית

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר שהשתתף בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני היום (ראשון) אמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו נימק את התנגדותו להכרזה על פעילי תג מחיר כארגון טרור בכך שאין לעשות השוואה בינם לבין ארגוני טרור כמו חמאס או הג'יהאד האיסלאמי.

לדברי השר, שביקש לשמור על עילום שם כיוון שהדיון הוגדר סודי, נתניהו טען שגם אם הכרזה על פעילי תג מחיר כארגון טרור היא דבר נכון מבחינה פנים-ישראלית, זו תהיה טעות לעשות זאת כלפי הקהילה הבינלאומית. נתניהו הסביר כי הכרזה שכזו תגרום לנזק תדמיתי לישראל, תגביר את הדה-לגיטימציה שלה ותעודד גורמים שונים בעולם להשוות בין פעולות תג מחיר לבין ירי רקטות או פיגועי התאבדות של החמאס.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' הצביע נגד ההחלטה וטען כי יש להכריז על פעילי תג מחיר כארגון טרור. שרת המשפטי ציפי לבני הצביעה בסופו של דבר בעד ההחלטה, זאת חרף עמדתה הקודמת כי יש להכריז על פעילי תג מחיר כארגון טרור.

תג מחיר בשומרון, 2012צילום: שירן גרנות

מוקדם יותר היום החליט הקבינט המדיני-ביטחוני להסמיך את שר הביטחון להכריז על פעילי "תג מחיר" כהתאחדות בלתי מותרת, בדומה לארגוני צדקה שקשורים לחמאס או לג'יהאד האיסלאמי. בכך למעשה ריכך הקבינט את המלצתם של שרת המשפטים ציפי לבני, של השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ושל שירות הביטחון הכללי להכריז על פעילי "תג מחיר" כארגון טרור

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי ההחלטה תאפשר להרחיב את כלי איסוף המודיעין, החקירה והאכיפה שבידי שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל בכל הנוגע לפעולות "תג מחיר" נגד פלסטינים בגדה המערבית וכן נגד מוסדות מוסלמים ונוצרים בתוך שטח מדינת ישראל.

"בהחלטתו הסמיך הקבינט את שר הביטחון לעשות שימוש בסמכותו לפי תקנות ההגנה לשעת חירום ולהכריז על פעילי תג מחיר כהתאחדות בלתי מותרת באופן שיחזק משמעותית את היכולת להיאבק בתופעה", נמסר מלשכת ראש הממשלה. "במקביל, תמשיך שרת המשפטים לקדם את חקיקת החוק למניעת טרור שיטפל גם הוא בתופעה".

תקנות ההגנה לשעת חירום משנת 1945, שנחקקו על ידי שלטון המנדט הבריטי ואומצו על ידי הממשלה הזמנית לאחר הקמת המדינה, קובעת כי התאחדות בלתי מותרת הינה "כל חבר בני אדם, בין שהוא מאוגד ובין שאינו מאוגד, ויהיה לו כל שם שהוא... אשר ממליץ, מסית, או מעודד... את מיגור חוקתה של ישראל או ממשלת ישראל בכוח-הזרוע או באלימות, גרימת שואה או בוז, או הסתה לאיבה, כלפי ממשלת ישראל או שר משריה בתפקידו הרשמי, השמדת רכושה של ממשלת ישראל, או פגיעה בו ומעשי טרור המכוונים כנגד ממשלת ישראל או כנגד עובדיה".

הכרזה של שר הביטחון על קבוצת אנשים כהתאחדות בלתי מותרת מאפשרת לעקל כל רכוש, נדל"ן או חשבונות בנק של אותה קבוצה או של חברים בה וכן מאפשרת הפעלת אמצעים חריפים יותר נגד חבריה על ידי כוחות הביטחון וענישה כבדה יותר מצד בתי המשפט.

שרת המשפטים לבני והשר לביטחון פנים אהרנוביץ' וראש השב"כ יורם כהן המליצו לקבינט להכריז על פעילי "תג מחיר" כארגון טרור בהתאם לפקודה למניעת טרור מ-1948. חוק הטרור שנמצא בחקיקה בימים אלה צפוי להחליף את הפקודה הלא מעודכנת. הכרזה על ארגון טרור דורשת החלטת ממשלה בניגוד להכרזה על התאחדות בלתי מותרת שדורשת החלטה של שר הביטחון. גם עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין היא כי אין מניעה משפטית מהגדרת פעולות תג מחיר כמעשה טרור.

ראש הממשלה נתניהו הסתייג מקבלת החלטה להכריז את פעילי "תג מחיר" כארגון טרור במיוחד על רקע לחצים פוליטיים מצד הנהגת המתנחלים בגדה המערבית, מצד מפלגת הבית היהודי ומצד גורמים במפלגתו שלו. הצבעה בממשלה על הגדרת פעילי "תג מחיר" כארגון טרור היתה עלולה ליצור משבר קואליציוני. שר הביטחון יעלון תומך ממילא בהגדרת פעילי "תג מחיר" כארגון טרור ולכן לא יהסס להשתמש בסמכותו כדי להכריז עליהם כהתאחדות בלתי מותרת.

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) תקף את ההחלטה. "התאחדות בלתי חוקית? אולי נכריז על הטרוריסטים של תג מחיר כתנועת נוער לא סימפטית?", אמר. "נתניהו הוכיח שוב כי הוא לא עובד למען הציבור הישראלי, אלא למען הקיצוניים שבמתנחלי הימין. בהחלטה שלו אומר ראש הממשלה שטרור נגד ערבים הוא בסדר, אבל ילד ערבי שיזרוק אבן על יהודי יוכרז טרוריסט וילקח לחקירה מביתו באישון לילה. מדובר בהחלטה מבישה שפוגעת בכל אזרח ערבי ובכל אדם שמאמין בשיוויון בין בני אדם. מה שנכון לגבי אחמד, צריך להיות נכון לגבי משה".

השתתפו בהכנת הידיעה: רויטל חובל ויהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ