דו"ח נציב קבילות החיילים: ליקויים חמורים בתשתיות באתרי כיפת ברזל

הדו"ח השנתי שפרסם אלוף (מיל') בריק סוקר שורת אירועים בעייתיים, בהם עלבונות על רקע עדתי, הערה בעלת אופי מיני לקצינה וכבילה שלא לצורך

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

נציב קבילות החיילים (נקח"ל) במשרד הביטחון, האלוף (מיל') יצחק בריק, הציג היום (שלישי) את הדו"ח השנתי שלו ל-2012 המסכם 6,861 קבילות שהוגשו השנה, מהן כ-60 אחוזים נמצאו מוצדקות. בין היתר מופיעים בדו"ח השפלת חיילים על רקע מוצאם העדתי, קצין שהעיר לקצינה באופן מיני, חייל שנאזק בניגוד לפקודות לאחר שסירב להישפט ופרק ביקורת מקיף על מצב התשתיות החמור בשטחי הפריסה של מערכת כיפת ברזל.

- בשנה שעברה: מספר הקבילות הגבוה מזה עשור

הדו"ח סוקר שורה של אירועים בעייתים ביחידות הצבא. כך, לדוגמה, קבל קצין בדרגת סגן נגד סגן מפקד הגדוד, שנהג להתבטא באופן חריג ולא ראוי באופן קבוע כלפי הסגל הפיקודי בגדוד, ואף חבט בקצין בגדוד בעת ישיבה, לעיני אנשי קבע אחרים ביחידה. ההמלצה של הנקח"ל הייתה כי אותו קצין, שהיה אמור להיכנס לתפקיד חדש, לא ישובץ בתפקיד פיקודי למשך שלוש שנים.

במקרה נוסף קבל קצין בדרגת סרן נגד מפקד הגדוד בו שימש כמפקד פלוגת המפקדה, קצין בדרגת סא"ל, שלדבריו התבטא כלפיו באופן שאינו ראוי מספר פעמים, ואמר לו, בין היתר, "אתה פשוט אפס". בריק כתב כי מצא פגם חמור בהתנהלות המג"ד כלפי הקצין. גם קצינה בשירות מילואים הלינה על כך שמפקדה, בדרגת רב-סמל בכיר, הפנה לה ביטויים גזעניים ומשפילים.

נציב קבילות החיילים, האלוף במילואים יצחק בריקצילום: דובר צה"ל

הנקח"ל בדק גם מקרה שבו קצין נכנס למגורי הקצינות כשחזר מחופשה בהיותו שיכור, כדי לחפש קצינה מסוימת ולהעיר אותה. חודש לאחר מכן, שלח אותו קצין הודעה לטלפון הסלולארי של הקצינה וכתב לה: "אם לא הייתי עם מישהי עכשיו, עם כמה שאני שיכור, הייתי שואל אותך מה מצבך". גורמי הפיקוד ביחידה לא טיפלו במקרה, למרות שהקצינה התלוננה על התנהלותו של הקצין. הטיפול היחידי שנעשה במקרה היה בעת שיחת חתך שנערכה לקצינה, שלושה חודשים אחרי האירוע, אז ציין מפקד היחידה את המקרה כבדרך אגב.

במקרה אחר, הודיעה מפקדת פלוגה לחייל שסירב לצאת למשימת אבטחת יישובים כי הוא עתיד להישפט בפניה. כשסירב, נשלח הרס"פ למפקד הגדוד, כדי לקבל את אישורו לכבול את החייל באזיקים. המג"ד אישר לאזוק את החייל, ובהמשך הוטל עליו עונש מחבוש והוא נאזק לחייל אחר מהגדוד. "לאחר שלא נמצא מקום במתקן המעצר, נשאר החייל כבול באזיקים בחדרו של מפקדו, אשר אף הורה לחברו לכבול אותו באזיקים לכיסא", התברר בנציבות קבילות החיילים.

מבירור הקבילה עולה כי כבילת החייל כלל לא נדרשה, ונעשתה בניגוד לפקודות. למרות שנגד אחר ביחידה אמר למפקדו הישיר של החייל שמדובר בפעולה אסורה לפי הפקודות, הוא לא שיחרר אותו מהכבילה. המלצת הנקח"ל היא שהמשך שירותו של אותו מפקד ייבחן ושמפקדת הפלוגה תסיים את תפקידה לאלתר. גם מפקד הגדוד קיבל הערה פיקודית חמורה נוכח התנהלותו בעניין זה.

חלק מרכזי בדו"ח הוקדש גם למצב התשתיות הפיזיות שהוקמו עבור החיילים המשרתים באתרי הפריסה של מערכת כיפת ברזל. בירור הנציבות מצא כי החיילים שהו באוהלים שנרטבו בגשם; עשרה חיילים נדרשו להצטופף במכולת מגורים המיועדת לשישה בלבד; ציודם הצבאי והאישי נותר ללא מחסה בעת גשם; החיילים אכלו ארוחה חמה אחת ביום בשעות הערב; וכי המשרתים במקום נהגו שלא להתקלח, משום שלא היו להם מים חמים או זרם מים תקין. ממצא חמור נוסף נגע לאופן הטיפול הרפואי שהוענק לאותם חיילים: החובש נהג לבדוק את החיילים בחדר האוכל, והתרופות אופסנו בין שקיות הקרח במקרר, לצד המעדנים והירקות.

חרף תלונותיהם של המשרתים על התשתיות הרעועות ותנאי השירות, נהגו ביחידה להתעלם מהדברים "בעצימת עיניים ובזלזול בכל הנוגע לתנאי השירות הבסיסיים". הנציב מציין כי בביקוריו הרבים בסוללות ובמשגרי כיפת ברזל, "הושמעו לפניי תירוצים באשר לסיבות שבעטיין המצב נותר עגום זמן רב". בריק ביקש כי סגן הרמטכ"ל יעדכנו באופן אישי בנוגע לשינויים שנעשו בנושא. ראש מטה חיל האוויר, תא"ל חגי טופולנסקי ומפקד החיל, האלוף אמיר אשל, ערכו דיונים בנושא והנחו לטפל בפערים שעלו – המגורים, התשתיות, כלי הרכב והרפואה.

"צה"ל עובר היום קיצוצים קשים - אבל יש קווים אדומים שאותם לא חוצים. קו אדום מבחינתי זה פגיעה בתשתיות שיש להן אפשרות לפגוע בכבוד האדם. על נושאים רבים מסוג זה אני לא עובר בשקט", אמר היום הנקח"ל במסיבת עיתונאים, והוסיף כי תנאי החיילים שופרו בעקבות הביקורת.

מדובר צה"ל נמסר כי "דו"ח נציב קבילות החיילים מספר 41 לשנת 2012 התקבל בצה"ל. בצה"ל מחויבים ללמוד את תכניו ביסודיות ובמקצועיות, להפיק את הלקחים המתבקשים ולתקן את הדרוש תיקון. הרמטכ"ל, בני גנץ, מינה עם קבלת הדו"ח את סגן הרמטכ"ל, אלוף גדי אייזנקוט, לטפל בפערים שהועלו בדו"ח כחלק מתוכנית העבודה לשנה הקרובה".

סוללת כיפת ברזל באזור צפתצילום: גיל אליהו

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ