אלוף פיקוד מרכז: כשלון מאמצי ארה"ב עלול להביא להסלמה

האלוף ניצן אלון אמר לכתבים זרים כי המעורבות האמריקאית סייעה להרגיע את הרוחות ברשות: "מימון של קבוצות מפגינים נגד ישראל כמעט נעצר"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"אם בשבועות הקרובים המאמצים האמריקניים יסתיימו ב'כלום', אני מעריך שנראה את ההסלמה גוברת", כך אמר אתמול (שלישי) מפקד פיקוד המרכז, האלוף ניצן אלון, לכתבים זרים, בהתייחסו למאמציו של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי לקידום את המשא ומתן בין ישראל והפלסטינים.

אתמול שוחח אלון עם חברי הסגל הדיפלומטי ונציגי הכתבים הזרים במסגרת כינוס של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, ודיבר על המצב הביטחוני בגדה המערבית. האלוף אלון אמר כי "למעורבות האינטנסיבית של האמריקנים הייתה השפעה מרגיעה על הרשות הפלסטינית". בין היתר ציין אלון כי בחודשים האחרונים הרשות "כמעט עצרה את המימון של קבוצות מפגינים נגד ישראל".

בסוכנות הידיעות רויטרס ציטטו מדבריו כי ברשות רצו לשמור בסוד את עניין המימון של הקבוצות, והן את עצירת העברת הכספים. "הם לא רצו הכרה דיפלומטית של המהלך, אלא שהשטח יהיה שקט יותר", צוטט אלון ברויטרס.

אלוף ניצן אלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

אלון התייחס גם לפעולות "תג מחיר" ולהגדרת מבצעיהן כחברים ב"התאחדות בלתי מוכרת", ולא כ"פעולות טרור" כפי שהחליט השבוע הקבינט. "אני לא חושב שהעובדה שהם קוראים לזה 'פעולות טרור' או לא זה העניין המרכזי. כשאנשים מבצעים מה שאנחנו מבינים כפעולות טרור, זה בעינינו פעולות טרור. ויש לנו את הכלים להתמודד עם זה, בכלים מבצעיים, (אך) לא תמיד מהזווית המשפטית".

האלוף אלון ספג בחודשים האחרונים ביקורת ציבורית מצד גורמי ימין ומתנחלים. הוא הותקף בין היתר בשל הוראתו "להכיל" את האירועים האלימים בגדה. בין היתר הזהיר כי מותם של פלסטינים בהפרות סדר עלול להביא להתפתחות אלימה נוספת בשטחים. בימין מנהלים קמפיין נרחב נגד מדיניות פתיחת האש לכוחות צה"ל באיו"ש. בנוסף, במסגרת הפעולות נגד אלון ביטלו בבית אל את הגעתו לתפילת יום ירושלים.

קצין בכיר בפרקליטות הצבאית שהתייחס בשבוע שעבר להתעקשותו של אלון להימנע מהגמשת הוראות הפתיחה באש אמר כי "הן מתאימות לכל סיטואציה". עוד ציין הקצין כי ישנה עלייה בחודשים האחרונים במספר כתבי האישומים שנגעו לפעילות חבלנית (פח"ע) של פלסטינים בגדה. "המציאות הביטחונית באיו"ש מתחילה להיות יותר מורכבת, וזו עובדה שמספר כתבי האישום שהוגשה בתחום הפח"ע, לא הפס"ד (הפרות סדר) נמצאים בעלייה, ואנחנו מזהים אותה גם בחציון הראשון של שנת 2013", אמר הקצין.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ