קצין צה"ל שסחר בסמים נשפט ל-13 שנות מאסר ויסולק מהצבא

בית הדין הצבאי בפיקוד הדרום החליט אף לשלול את דרגותיו של רס"ן ערן קבלו וכן את רישיון הנהיגה שלו. הוא סחר בחשיש והרואין שהוברחו בגבול

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

רב סרן ערן קבלו, קצין צה"ל שמילא תפקיד רגיש בפיקוד הדרום והורשע בסחר בסמים, ירצה 13 שנות מאסר בכלא. היום (רביעי) נגזר דינו של רס"ן קבלו בבית הדין הצבאי בפיקוד הדרום, והוחלט אף לגרשו מהצבא ולשלול את דרגותיו. כמו כן נקבע כי יישללו רישיונות הנהיגה שלו, הצבאי והאזרחי, למשך שנה.

כבר בחודש אוגוסט האחרון החליט צה"ל להתיר את התחייבותו של רס"ן קבלו לשירות קבע, אך הוחלט בכל זאת להעניק לו את מענק השחרור שלו. בגזר הדין ציינה אב בית הדין, סא"ל נועה זומר, כי "לא ניתן לנתק בין עבירות הסחר בסמים לבין ההקשר הביטחוני. מעילה כה חמורה ובסיסית בתפקידו של הנאשם טומנת בחובה יסוד בולט של חרפה ושל קלון עד שהדעת אינה סובלת שאותו אדם ימשיך לשרת בצה"ל".

בהרשעתו של קבלו בחודש אוקטובר נקבע כי הוא ניצל את תפקידו כדי לקחת לעצמו חלק מהסמים שהוברחו לגבול ישראל, ובמקום להעביר את כולם למשטרה כפי שנדרש מתפקידו, העביר רק חלק מהם. את יתר הסמים – מסוג חשיש והרואין, השאיר ברשותו ומכר אותם לאבי שלום, פקודו לשעבר.

רס"ן קבלו בבית הדין הצבאי היום צילום: אילן אסייג

"חומרתן של העבירות זועקת. קצין מצטיין ומוערך בדרגת רס"ן הדרדר לשפל המדרגה בביצוע של עבירות של סחר בסמים. אין המדובר במעידה חד-פעמית אלא בארבע הזדמנויות במשך שלושה חודשים", נכתב בגזר הדין של קבלו. השופטת סא"ל זומר, שעמדה בראש ההרכב, אמרה כי "כמות הסמים שנכנסה כך לשטחי ישראל מבלי שנתפסה עד היום הוגדרה כאדירה". לדבריה, "מדובר אפוא בהתנהגות עבריינית מובהקת של הנאשם שהופסקה רק עם מעצרו. הנאשם מעל באמון הרב שניתן לו וניצל את תפקידו ומעמדו כדי לרקום את עסקאות הסמים בינו ובין אבי שלום, בין היתר, בדיווחים כוזבים למפקדיו ולרשויות חיצוניות על כמויות הסמים שנתפסו, ובהכנסת עבריין לתוך החטיבה. הנאשם הוא שהיה אמור לשמש מחסום אחרון בפני כניסתם של סמים מסוכנים בכמויות גדולות לתוככי מדינת ישראל", אמרה סא"ל זומר בעת הקראת גזר דינו.

בסך הכל מכר רס"ן קבלו כ-144 קילוגרם של חשיש, ועוד 10 קילוגרמים של הרואין. הוא איחסן את הסמים בחדר הצמוד למשרדו. בשיחת חולין בחתונה בנתיבות סיפר קבלו לשלום על הסמים, ובאותו מעמד או בסמוך לכך, אמר שלום לקבלו כי באפשרותו למכור את הסמים. הרווח שהיה אמור הקצין לגרוף לכיסו היה למעלה מ-1.7 מיליון שקלים. עד למעצרו של קבלו לפני כשנה וחצי, הוא קיבל סכום של כ-340 אלף שקלים בעבור הסמים שהעביר מגבול הדרום. בעת תיאום העסקאות, השניים שוחחו ביניהם במלות קוד כדי לבצע את מסירת הסמים. בשלושה מקרים שונים הכניס קבלו את שלום למשרדי החטיבה, כולל לחדר האופרטיבי, שם נשמרו לצד הסמים גם תוכניות מסווגות ביותר.

קבלו פתח עבור שלום את הכספת בה אוחסנו הסמים, והעמיד בפניו את האפשרות לרכוש ממנו 100 ק"ג חשיש, אבי החליט לרכוש 94 ק"ג בלבד. קבלו הסתיר את הכסף שקיבל תמורת הסמים במספר מקומות - בארון בחדר הילדים בביתו, במשרדו, ואף השקיע בניירות ערך והעביר אלפי שקלים בחשבון העובר ושב שלו ושל רעייתו. הוא אף רכש מהסכום שני מכשירי אייפד 2 - אחד לו ואחד למפקד החטיבה, לפי בקשתו, שהחזיר לו את הסכום המיועד עבור הרכישה לארנקו.

בחקירתו של קבלו הוא הביע חרטה וצער עמוקה על מעשיו ושיחזר את העסקה האחרונה בין השניים. עם זאת, בהמשך חקירתו החליט לשמור על השתיקה באופן סלקטיבי. כשדיבר בבית הדין הצבאי, הביע קבלו חרטה על העבירות והגדיר אותן כ"בור שחור אליו נכנס מבלי שידע להגיד לאבי שלום לא". קבלו הדגיש בפני בית הדין הצבאי כי שגה, אך כי אינו עבריין, לדבריו.

סנגורו של קבלו, עו"ד אבי עמירם, אמר היום בתום הקראת גזר הדין כי "במקביל לטריבונל הצבאי ישנו טריבונל היסטורי, שבו יושבים אזרחי מדינת ישראל ומפקדים שיעידו על המעשים שעשה". לדבריו, "ההיסטוריה תשפוט את ערן קבלו, והמלה האחרונה לא נאמרה. האירוע הזה שהוא נידון עליו לא מוסיף לו כבוד אמנם, אך לערן קבלו שמורות זכויות רבות אצל עם ישראל". התובע הצבאי במשפט, רס"ן קובי מרקוס, הגיב גם הוא להכרעה ואמר כי "בית הדין הצבאי הביע את דעתו על העבירות החמורות שביצע רס"ן קבלו. התביעה לומדת את גזר הדין, ויש לו משמעות באמירה שאדם כזה אין לו מקום בצה"ל והוא מגורש מהצבא. העבירות החמורות באו לידי ביטוי בעונש החמור".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ