נתניהו לאשטון: הודעת גינוי לבנייה בהתנחלויות כעת תפגע במאמצי קרי

רה"מ ביקש משרת החוץ של האיחוד האירופי למנוע פרסום הודעה בנושא מטעם האיחוד בשבוע הבא. האיחוד יקרא גם לקדם סימון מוצרי התנחלויות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים27
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש אתמול (חמישי) משרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, למנוע פרסום הודעה מטעם שרי החוץ של 27 המדינות החברות באיחוד האירופי, שתגנה את ישראל על הבנייה בהתנחלויות ותציג את עקרונות האיחוד לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

ביום שני יתכנסו בבריסל שרי החוץ האירופים לישיבתם החודשית. אחד הנושאים שצפויים לעלות על סדר היום הוא תהליך השלום במזרח התיכון. פקיד ישראלי בכיר ציין כי קבוצת מדינות, בראשן צרפת ובריטניה, לוחצות לפרסם בסיום הישיבה הודעה שעוסקת בעמדת האיחוד האירופי כלפי הסכסוך הישראלי-פלסטיני. מנגד, קבוצה אחרת של מדינות שבראשה גרמניה ואיטליה מתנגדת לפרסום ההודעה.

לירושלים הועברו בימים האחרונים טיוטות שונות של ההודעה. על פי ההצעה שמקדמות צרפת, בריטניה ומדינות נוספות, ההודעה תהיה ארוכה ומפורטת, בנוסח דומה לזו שפורסמה על ידי מועצת שרי החוץ האירופים במאי 2012. היא תגנה את ישראל על הבנייה מעבר לקו הירוק, תקרא לקדם סימון של מוצרי התנחלויות ברשתות שיווק באיחוד האירופי ותמתח ביקורת על המגבלות שמטילה ישראל על הפלסטינים בשטחי C בגדה המערבית. עוד תתייחס ההודעה לעקרונות האירופים לפתרון הסכסוך, ובהם הקמת מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 1967 שבירתה במזרח ירושלים.

נתניהו ואשטון בירושלים, אתמולצילום: אלכס קולומויסקי

פקיד ישראלי בכיר ציין כי בפגישה שהתקיימה בלשכת ראש הממשלה בירושלים אמר נתניהו לאשטון כי פרסום ההודעה בעיתוי הנוכחי – יומיים לפני בואו של שר החוץ האמריקאי ג’ון קרי לסבב שיחות נוסף בירושלים וברמאללה - יפגע במאמצי הממשל האמריקאי לחדש את המשא ומתן. “תוכן ההודעה לא ראוי ועיתוי הפרסום לא עוזר ואף מזיק”, אמר נתניהו לאשטון. “פרסומה רק יעודד את הפלסטינים לא לחזור לשולחן המשא ומתן. אם ההודעה תתפרסם, הם יחשבו ששווה להם לחכות שמאמצי קרי ייכשלו כי האירופים יתמכו בהם בכל מקרה ויטילו את האחריות על ישראל”.

אשטון, שמתואמת עם שר החוץ קרי, אינה מרוצה בעצמה מהמהלך הצרפתי-בריטי. היא סבורה שאם תתפרסם הודעה בסיום מפגש שרי החוץ, היא צריכה להיות קצרה ולהדגיש בעיקר כי האיחוד האירופי מגבה את מאמציו של קרי לחדש את המשא ומתן. “העמדה שלי היא שהערוץ של קרי הוא המשחק היחיד בעיר”, אמרה אשטון לנתניהו. “זה המסר שאני מעבירה לשרי החוץ”.

עניין נוסף שעלה בפגישה בין נתניהו לאשטון היה הדיונים במוסדות האיחוד האירופי על הכללת חיזבאללה ברשימת ארגוני הטרור של האיחוד. אתמול התקיים במטה האיחוד בבריסל דיון שני בתוך שבועיים בשאלה אם להכליל את הארגון ברשימה. גם בסיום הדיון עדיין לא הושג הקונצנזוס הנחוץ, והסוגיה תעלה כנראה בישיבת שרי החוץ. עובדים במשרד החוץ טוענים כי אוסטריה, אירלנד וצ’כיה מתנגדות מסיבות שונות להצעת ההחלטה שהציגו גרמניה, בריטניה וצרפת.

נתניהו אמר לאשטון כי הוא מקווה שהמדינות שמתנגדות למהלך ישנו את דעתן. “אם חיזבאללה אינו ארגון טרור, אני לא יודע מהו ארגון טרור”, אמר נתניהו. “אני גם מקווה שיהיה קונצנזוס אירופי על כך. קשה להבין איך זה עדיין לא המצב. חיזבאללה מסייע לטבח בסוריה ורוצח אזרחים בכל רחבי העולם, כולל על אדמת אירופה, כפי שראינו בבולגריה וכפי שניסו לעשות בקפריסין”.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ