ראש הממשלה הפלסטיני אל-חמדאללה השהה את התפטרותו

כיממה לאחר שהודיע על פרישתו נועד אל-חמדאללה עם עבאס ברמאללה. מחר ייפגשו שוב וידונו בסמכויות ראש הממשלה, על רקע המחלוקת בינו לסגניו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ראש הממשלה הפלסטיני החדש, פרופ' ראמי אל-חמדאללה, השהה הערב את ההתפטרות שהעביר אתמול לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן). חמדאללה נועד עם עבאס במוקטעה ברמאללה ויצא מהפגישה מבלי למסור הודעה רשמית בעניין. 

מקורות פלסטיניים מסרו כי פגישה נוספת בין השניים תיערך מחר ובה ילובנו כל הסוגיות הנוגעות לסמכויותיו של ראש הממשלה. זאת בעקבות המחלוקת שנתגלעה בסוף השבוע בין אל-חמדאללה לשני סגניו, שהביאה להתפטרותו.

קודמו של פיאד, ד"ר סלאם פיאד, התנהל באופן דומה בעבר, כשהודיע על התפטרות ולבסוף הגיע להבנות עם עבאס. גורמים פלסטינים סיפרו כי שלשום יצא אל-חמדאללה ממשרדו בזעם ונסע הביתה במכוניתו. הם טענו כי הסיבה להתפטרות היא מחלוקת בין אל-חמדאללה לבין בכיר בממשלה הפלסטינית, שלטענתו פוגע בסמכויותיו. עוד דיווחו הגורמים כי בוועד המרכזי של הפתח ידעו על המתיחות בין ראש הממשלה לבכיר, והחליטו לתמוך בראש הממשלה כדי לחזק את מעמדו.

גורמים שליוו את אל חמדאללה בימים האחרונים מסרו שכלפי חוץ הוא לא הקרין שום סימנים שהעידו על כוונה להתפטר אלא להפך. "הוא נשמע אמביציוני ודיבר על הצורך בחיזוק הרשות מבחינה כלכלית ועל מאמציו לקדם שורה של עניינים הפנימיים", אמר ל"הארץ" אחד מאותם גורמים. שלשום נפגש אל-חמדאללה עם שרת החוץ של האיחוד האירופאי, והשניים דנו בעיקר במצב הכלכלי ברשות.

אל-חמדאללה, שעד לאחרונה היה נשיא אוניברסיטת א-נג'אח בשכם, מונה בתחילת חודש יוני לתפקיד ראש ממשלת הרשות הפלסטינית. הוא החליף בתפקיד את סלאם פיאד, שהתפטר באפריל.

פקיד פלסטיני בכיר אמר ל"הארץ" כי "אל-חמדאללה קיבל את המינוי עם כוונות טובות אבל כולם ידעו שהוא בעל רקע אקדמי מובהק וחסר ניסיון פוליטי. דווקא בימים האחרונים היו שיחות כדי לחזק את מעמדו בזירה הבינלאומית. ההתפטרות באה בהפתעה גמורה". 


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ