נתניהו: אם שר החוץ קרי יציב אוהל בין י-ם לרמאללה נשב עד שנגיע להסכם

בראיון ל"וושינגטון פוסט" הדגיש ראש הממשלה כי הוא מאמין בקיומה של מדינה פלסטינית לצד ישראל, והוסיף כי איראן שואפת לייצר 200 פצצות גרעיניות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו אמר בראיון ל"וושינגטון פוסט" כי אם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי היה מציב אוהל בין ירושלים לרמאללה הוא היה יושב עמו ועם נשיא הרשות מחמוד עבאס למשא ומתן עד שיגיעו להסכם. הוא הדגיש את תמיכתו בקיומה של מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל והוסיף כי הוא מתנגד למדינה דו-לאומית. 

"אם קרי היה מציב אוהל בין ירושלים לרמאללה – ערים המרוחקות 15 דקות זו מזו - הייתי יושב עמו באוהל ומחויב להישאר בו ולקיים משא ומתן ככל שיידרש כדי להגיע לשלום ולביטחון בינינו לבין הפלסטינים", אמר.

כשנשאל נתניהו בנוגע לסיבה האמיתית שבעטיה הסכסוך לא נפתר הוא הזכיר את סירוב הפלסטינים להכיר במדינה יהודית ריבונית ובגבולותיה. לדבריו, הפתרון לסכסוך טמון בכך שהפלסטינים יכירו במדינה היהודית כשם שישראל תכיר במדינה פלסטינית. "שני העמים ראויים למדינת לאום משלהם", אמר, "הפלסטינים בישראל יוכלו לעבור למדינה הפלסטינית, אם ירצו בכך, והיהודים למדינה היהודית. עלינו לחתום על הסכמי פירוז".

נתניהו הדגיש כי על ישראל לשים קץ לסכסוך משום שאינה מעוניינת להפוך למדינה דו-לאומית. "אני רוצה שתהיה מדינה לעם היהודי לצד מדינה לעם הפלסטיני", אמר, "איני מעוניין בכך שמדינה-בת איראנית סמוכה לנו תשגר רקטות לעבר ערינו, ואני תומך במאמצי קרי כדי להכניס אותנו לאוהל". 

נתניהו וקרי בירושלים, לפני חודשצילום: מרק ישראל סלם

נתניהו הזכיר את הנסיגות הישראליות מלבנון ומרצועת עזה ואמר כי בעקבותיהן לא שרר שלום אלא ישראל הותקפה בטילים. "עלינו להגיע להסכם שיבטיח את ביטחוננו, כך שנדע מה מתרחש בצד השני, במדינה הפלסטינית", אמר, "האם זו עוד מדינה-בת של איראן שתתחייב להשמיד אותנו, או מדינה שתשנה את האקלים באזור ותחנך את אזרחיה לחיות עמנו בשלום? אלו שאלות שנידרש להשיב להן לפני שניכנס לאוהל. אני לא מציב את כל התנאים והדרישות שלנו כתנאי למשא ומתן, ומקווה שגם הפלסטינים נוהגים כך".

בראיון נשאל נתניהו גם על עמדתו נוכח תוצאות הבחירות באיראן, והשיב כי הן לא מבטלות את שאיפות המדינה לגרעין. "המשטר האיראני מעוניין להשיג 200 פצצות גרעיניות ומשחק על זמן", הוסיף, "הם בונים טילים מונחים במקביל לתוכנית הגרעין, ובתוך שש עד שמונה שנים הם מתכוונים להגיע אתם עד ארצות הברית". 

נתניהו נשאל בנוגע להתנהלות ישראל נוכח מלחמת האזרחים בסוריה והדגיש כי היא תגן על עצמה אם תותקף בידי חיזבאללה או צבא המשטר. נתניהו נשאל האם הקהילה הבינלאומית מנסה לבודד את ישראל ולשלול את הלגיטימיות שלה, והשיב כי גם כמה עשרות שנים אחרי השואה, הדעות השליליות שנקשרו בשמו של העם היהודי נקשרות בשמה של מדינת ישראל. הוא הוסיף כי לדעתו מצב זה לא עומד להשתנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ