נפתלי בנט: לא אטיל וטו על חידוש המו"מ עם הפלסטינים ולא אפרק את הממשלה

שר הכלכלה אמר לוושינגטון פוסט כי נתניהו "תומך באמת בהקמת מדינה פלסטינית בתוך ישראל". בנט עצמו הדגיש כי הוא מתנגד לצעד שכזה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר הכלכלה והמסחר ויו"ר מפלגת הבית היהודי נפתלי בנט הבהיר בראיון לוושינגטון פוסט כי אין בכוונתו לפרק את הממשלה על רקע חידוש התהליך המדיני עם הפלסטינים. בנט הדגיש כי התרשם שראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין ברצינות לקדם הקמת מדינה פלסטינית.

בנט התייחס בראיון ליחסיו המתוחים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "לא רבנו בניגוד למה שאנשים חושבים, אבל זה לא סוד שבשנים האחרונות לא היינו בקשר", אמר בנט. הוא הוסיף כי אם קיימת מתיחות כיום היא נובעת מהיריבות הפוליטית. "אני עומד בראש מפלגה שמתחרה עם הליכוד", אמר בנט. "אני מאוד מכבד אותו אבל יש לי מחלוקות עמוקות עמו".

שר הכלכלה והמסחר הסביר שהמחלוקות שלו עם נתניהו ממוקדות בין השאר בנושא הפלסטיני. "נתניהו תומך, הוא באמת תומך, בהקמת מדינה פלסטינית בתוך ישראל", אמר בנט למראיינת ללי ווימות', מראיינת בכירה והעוזרת לעורך הוושינגטון פוסט, שבימים האחרונים פרסמה ראיונות דומים עם נתניהו עצמו, עם הנשיא פרס ועם שר האוצר יאיר לפיד שכולם עסקו בעיקר בסוגיה הפלסטינית.

"אני יכול לומר לך שנתניהו רציני מאוד לגבי הקמת מדינה פלסטינית", אמר בנט  "אני מבין שהממשלה הזאת מתקדמת בהתאם לגישה הזו, ואני לא מתכוון לעצור אותה. איני מתכוון להטיל וטו. אני לא מתכוון לעשות דבר כדי לעצור את חידוש המו"מ בגלל שהממשלה הזו רוצה להתקדם לכיוון הזה".

בנט ונתניהוצילום: אוליבייה פיטוסי

בנט הוסיף עם זאת כי הוא ספקן לגבי סיכויי ההצלחה של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי. "איני מתכוון לעצור את המו"מ", אמר. "זה בסדר לדבר, אבל אני סקפטי מאוד שזה יוביל לתוצאה כלשהי. בסוף היום, ברגע הקריטי, כל מנהיג פלסטיני נבהל ונסוג. אני סקפטי מאוד שאבו-מאזן יהיה מוכן לקבל את ישראל כמדינה יהודית...אני לא מתכוון להציב מכשולים. הם יכולים לדבר. לא אפרק את הממשלה".

עם זאת, בנט סירב להשיב כיצד תצביע מפלגתו במקרה שיושג הסכם עם הפלסטינים. "כשנגיע לגשר נחצה אותו", אמר.

בנט הדגיש כי הוא מתנגד להקמת מדינה פלסטינית והבהיר שאינו שותף לחששות הדמוגרפיים ממצב שבו היהודים יהוו מיעוט בין הים לירדן. בניגוד לנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שקובעת כי בגדה המערבית חיים 2.5 מיליון פלסטינים, בנט התעקש כי מדובר במיליון וחצי פלסטינים בלבד. "יש מיליון וחצי פלסטינים ביהודה ושומרון – מה שמכונה הגדה המערבית – ו-400 אלף מתנחלים. אף אחד לא הולך לשום מקום", אמר בנט. "מה שקורה בשטח זה שהדו-קיום מתחזק. 22 אלף פלסטינים עובדים במפעלים בגדה המערבית עם מה שאתם מכנים מתנחלים. כשעובדים יחד מתחילים להבין אחד את השני".

השבוע, בכנס של מועצת יש"ע בירושלים, אמר בנט ש"הנסיון להקים מדינה פלסטינית בתוך הארץ שלנו – נגמר". לדבריו, "אנו צריכים לעבור ממצב של איך משכנעים שמדינה פלסטינית זה לא ראוי להתנהלות שבה הרעיון הזה מאחורינו". בנט המחיש את הסכנה בהקמת מדינה פלסטינית באמצעות משל: "יש לי חבר שיש לו רסיס בישבן, ואמרו לו שאפשר לנתח אבל הוא יישאר נכה. אז הוא החליט להמשיך ולחיות עם זה. יש מצבים שהשאיפה לשלמות יכולה לגרום ליותר נזק מתועלת".

בראיון ל"וושינגטון פוסט", בנט חזר על תכניתו לספח לישראל את שטחי C שמהווים 60% משטחי הגדה המערבית ולהעניק אזרחות ישראלית ל-50 אלף פלסטינים שחיים שם. לפי נתוני האו"ם חיים בשטח C למעלה מ-150 אלף פלסטינים. "כרגע הדמוגרפיה טובה עבור ישראל", אמר בנט. "היא רק משתפרת. הפוריות הערבית בירידה והפוריות היהודית בעלייה".

בנט ציין שבטווח הארוך הוא סבור שממלכת ירדן צריכה לקחת חלק בפתרון הבעיה הפלסטינית. "בטווח הארוך אני רואה מעורבות כלשהי של ירדן", אמר. "...אני מתנגד לטרנספר של אוכלוסיה – יהודים או ערבים. אני לא הולך לומר לפלסטינים כיצד לארגן את עצמם. אם הם רוצים ישות משל עצמם ופרלמנט משלהם כמו שיש להם היום זה בסדר. אם הם רוצים להתחבר עם ירדן, שיש בה אוכלוסיה פלסטינית גדולה מאוד, ולהצביע לפרלמנט הירדני, זה בסדר גם כן. זה התסריט המציאותי היחיד".

לשאלה האם הקהילה הבינלאומית תקבל את ההצעה הזו השיב בנט: "הבעיה שלי כרגע היא שהקהילה הבינלאומית מנסה לכפות עלי התאבדות לאומית. להזריק מדינת טרור ללב הארץ שלנו זו התאבדות לאומית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ