עבאס קיבל את התפטרות ראש הממשלה אל־חמדאללה

מקורות ברמאללה אמרו ל"הארץ" כי אל-חמדאללה לא חזר בו מההתפטרות, אך היא לא תיכנס לתוקף כל עוד לא קבע אבו מאזן עמדה רשמית ביחס אליה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) קיבל את התפטרותו של ראש הממשלה, הד”ר ראמי אל-חמדאללה. ראש הממשלה הפורש ימשיך בינתיים לעמוד בראש ממשלת המעבר, שתכהן עד למינויו של מחליף. לפי מקורות פלסטיניים, עבאס יחל כבר בשעות הקרובות בהתייעצויות למינוי ראש ממשלה חדש.

בסוף השבוע נפגשו עבאס ואל-חמדאללה פעמיים, בניסיון לסיים את המשבר שהביא להתפטרותו של אל-חמדאללה. שתי הפגישות נמשכו זמן קצר, ונראה שנעשים ניסיונות לפתור את המחלוקת הנוגעת לסמכויות אל-חמדאללה ומרחב הפעולה שלו בממשלה החדשה, ולמנוע את ההתפטרות.

לפי דיווחים לא רשמיים, אל-חמדאללה משך את התפטרותו ביום שישי בערב, והעדות לכך, נאמר, היתה שעזב את המוקטעה לביתו בשיירה רשמית. אך מקורות ברמאללה אמרו ל”הארץ” כי אל-חמדאללה לא חזר בו מההתפטרות, אך היא לא תיכנס לתוקף כל עוד לא קבע אבו מאזן עמדה רשמית ביחס אליה. בשל כך, ובהיעדר מועצה מחוקקת וחוק יסוד, התפטרותו של אל-חמדאללה לא תיכנס לתוקף 48 שעות אחרי מסירת מכתב ההתפטרות.

אל־חמדאללה ואשטון, בשבוע שעברצילום: רויטרס

בכיר בפתח אמר, בשיחה ל”הארץ”, כי “לא נראה שמישהו לחוץ בזמן. לכן מנסים לפתור את המשבר בקצב איטי. על פניו נראה שהעניין הנקודתי שבגללו התפטר אל-חמדאללה נפתר. בשלב זה דנים בנוסחה שתבטיח את המשך התפקוד של אל-חמדאללה וממשלתו, בלי שיהיה משבר בכל יום שני וחמישי”.

לדברי אותו בכיר, הזירה הפלסטינית כולה היתה עסוקה בסוף השבוע בהתמודדות של הזמר הצעיר, מוחמד עסאף, בתוכנית הגמר של Arab idol שבהפקת הערוץ הסעודי mbc. עסאף עלה לגמר וזכה לתמיכה גדולה ברחוב הערבי והפלסטיני, עד כדי התערבות אישית של עבאס להרבות את התמיכה בו.

אל-חמדאללה התפטר ביום חמישי האחרון, 18 ימים לאחר כניסתו לתפקיד, בשל מחלוקת על סמכויותיו ומחלוקת עם שני סגניו, הד”ר מוחמד מוסטפא וזיאד אבו עמרו. השניים משמשים בעת ובעונה אחת גם יועציו של אבו מאזן. לאל-חמדאללה, שבא מרקע אקדמי, אין גב פוליטי שהוא יכול להישען עליו. עם זאת, מקורבים לעבאס מבהירים שהנשיא רוצה שאל-חמדאללה ימשיך לכהן בתפקידו.

בין השמות שהוזכרו כמועמדים לעמוד בראשות הממשלה החדשה נמנים הד"ר מוחמד אשתייה, מיועציו הבכירים של עבאס וחבר בצוות הקרוב של הנשיא בכל הנוגע למגעים עם ארה"ב וישראל לצד הד"ר סאיב עריקאת. אשתייה נמנה על הנהגת הפתח עוד מהאינתיפאדה הראשונה, ונהנה מתמיכה בחוגים הצעירים של התנועה והנהגת השטח. בנוסף, גורמים ברשות העלו שוב את שמו של דר מוחמד מוסטפא, ראש קרן ההשקעות הפלסטיני ומיועציו הקרובים של אבו מאזן, שמונה לסגנו של אל חמדאללה בממשלה החדשה. עם זאת, לא מן הנמנע כי עבאס יפתיע וימנה אדם אחר לתפקיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ