בגלל חוק הגיוס: מוסדות חרדיים ביטלו הדרכות של פיקוד העורף

בעקבות קידומו של החוק שיחייב את תלמידי הישיבות להתגייס לצה"ל, דיווחו בפיקוד על ביטול שיעורי הכנה לשעת חירום. קצין בכיר: "פחות רוצים אותנו שם"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

בעקבות קידומו של חוק הגיוס, שיחייב את תלמידי הישיבות החרדיות להתגייס לצה"ל, מדווחים בפיקוד העורף כי מוסדות חרדיים ביטלו מפגשי הדרכה עם אנשי פיקוד העורף. זאת, לאחר שלאחרונה דיווחו בצבא על התגברות ההתנכלויות לחיילים חרדים בסביבת מגוריהם.

במסגרת פרויקט "צוהר כתום" של פיקוד העורף, שהחל לפני כשלוש שנים, מגייס צה"ל עשרות חיילים חרדים מדי שנה על תקן מדריכי אוכלוסיות לשעת חירום. המדריכים מבקרים בבתי ספר ובמוסדות חרדיים, מעבירים שיעורים על דרכי בחירת האזורים המוגנים ומסבירים כיצד יש לנהוג בעת מצב חירום, כמו למשל נפילת טילים. השיעורים אף הותאמו לאוכלוסייה החרדית, וכן גם חוברות ההדרכה שהוחלפו כך שלא מופיע בהן זוג מחובק, כמו באחת החוברות המקוריות.

אך לדברי קצין בכיר בפיקוד העורף, לאחרונה מרגישים אנשי הפיקוד והחיילים המעבירים את ההדרכות כי יש קושי רב בתיאומן. "מבטלים לנו הדרכות במקומות מסוימים, פחות רוצים שניכנס לשם. בגלל הגיוס, יש מקומות שלא מקבלים אותנו, אנשי פיקוד העורף, ולתחושתי יש כאן דבר משמעותי הרבה יותר", מודה הקצין. לדבריו, חיילים המשרתים תחתיו כמדריכים במסגרת זו ספגו קללות וביטויים כמו "חרד"קים" שהופנו לעברם, בעיקר באזור בני ברק. עוד הוסיף הקצין כי ביטולי ההדרכות מגיעים גם ממקומות בהם כבר נערכו בעבר הרצאות והדרכות בנושאי חירום.

תרגיל פיקוד העורף בנצרת עילית, בחודש שעברצילום: גיל אליהו

בפיקוד העורף מעידים כי החברה החרדית והחברה הערבית מהוות אתגר עיקרי בהכנה לשעת חירום. נתוני חלוקת ערכות המגן בקהילה החרדית נחשבת לנמוכה במיוחד, הן ביחס לממוצע הארצי והן ביחס לממוצע החלוקה ברשויות האזור הסמוכות. כך למשל, אמרו בפיקוד כי בעוד במחוז דן עומד ממוצע החלוקה של הערכות על 64 אחוזים, בבני ברק נרשם נתון נמוך בהרבה, ואחוז תושבי העיר שהצטיידו במסכות הוא הנמוך מבין כל הרשויות באזור. מלבד היעדר שיתוף פעולה של חלק מהתושבים, ההיענות הנמוכה מוסברת במחסור במסכות המותאמות לבעלי זקנים.

בפיקוד העורף אומרים כי יש צורך ממשי בהעברת ההדרכות לשעת חירום בבני ברק, גם בשל הבנייה הצפופה בעיר. לצד ביטולי המפגשים שואבים בפיקוד עידוד משיתוף הפעולה של הרשות המקומית, ומסבירים כי בתרגיל העורף האחרון הצליחו בבני ברק לגייס 250 מתנדבים לתרגיל שהתקיים בלילה, יותר מכל רשות מקומית אחרת.

לפני כשבועיים פורסם ב"הארץ" כי בצבא מדווחים על התגברות ההסתה וההתנכלויות בחברה החרדית כלפי חרדים המשרתים בצבא, וכי בשבועות האחרונים התקבלו עשרות תלונות בנושא. בצה"ל התכוונו לפנות ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בבקשה להפעיל את המשטרה כדי להילחם בתופעה. בצבא חששו מפגיעה פיזית במשרתים, כמו גם מירידה בשיעורי הגיוס. בין היתר קיבלו מספר חיילים חרדים אישורים חריגים לשרת בבגדים אזרחיים, כדי למנוע התנכלות להם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ