החרפה בעיצומי משרד החוץ: הופסקו כל השירותים הקונסולריים

במסגרת העיצומים, לא יינתן מענה לישראלים שדרכונם אבד או נגנב בחו"ל. המקרים היחידים שיטופלו: הצלת חיים, העברת גופות והליכי אימוץ ופונדקאות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ועד עובדי משרד החוץ הודיע היום (ראשון) על החרפה נוספת ומשמעותית של העיצומים, לאור הקיפאון במשא ומתן מול משרד האוצר הודיע. במסגרת זו יופסק לחלוטין מתן כל השירותים הקונסולריים לישראלים ולזרים בנציגויות ישראל ברחבי העולם. החריגים היחידים יהיו מקרי הצלת חיי אדם, העברת גופות לקבורה בישראל וטיפול בפונדקאות או אימוץ.

מדובר בהחרפה נוספת של העיצומים בנוגע לשירותים קונסולריים, לאחר שבשבוע שעבר צומצם הטיפול בישראלים ובזרים בחו"ל. "מרגע זה יש להפסיק לאלתר את כל השירותים הקונסולריים הניתנים בנציגויות, ולא לקבל קהל המגיע לקבלת שירות קונסולרי", נכתב במברק שנשלח היום לכל הדיפלומטים בארץ ובחו"ל.

במסגרת החרפת העיצומים לא יינתן כל מענה לאזרחים ישראלים בכל הנוגע להוצאת מסמכי נסיעה חד-פעמיים כדי לשוב לארץ במקרה של גניבה או אובדן דרכון בחו"ל, לא יונפקו דרכונים חדשים או מסמכים כגון תעודות יושר או רישום נישואין. כמו כן לא יינתנו ויזות למדינת ישראל לתיירים ועובדים זרים ויוקפא הטיפול במתן אשרות לאנשי דת, אנשי או"ם ודיפלומטים זרים.

עובדי משרד החוץ מפגינים מול הכנסת בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

"האוצר מזלזל ונוקט בסחבת ומגלה אדישות למצוקתם של עובדי משרד החוץ, כמו גם למצוקתם של עשרות אלפי הישראלים הנמצאים בחו"ל וניזוקים כתוצאה מהימשכות סכסוך העבודה", הודיע ועד עובדי משרד החוץ. "אנו קוראים לכל ישראלי שנפגע מהעיצומים לפנות לממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם, ויבקש שיביא לפתרון את הסכסוך במשרד החוץ".

ההחרפה בעיצומים היום הגיעה אחרי שביום שלישי שעבר הנחה ועד עובדי משרד החוץ את כל הדיפלומטים בארץ ובחו"ל להפסיק לטפל בביקורים של ראשי מדינות, שרים ומשלחות זרות בישראל. ההנחיה ניתנה בעקבות החלטה של משרד האוצר לנכות שכר בגין שעות נוספות, כונניות, אש"ל והוצאות רכב לעובדי משרד החוץ שמצויים בעיצומים.

מסמך שהפיץ ועד עובדי משרד החוץ

"מרגע זה ועד להודעה חדשה יש להפסיק באופן מידי כל טיפול בכל הביקורים הרשמיים מכל סוג בארץ זאת משלב התכנון המדיני במטה ובנציגות ועד לשלב הביצוע בארץ", נכתב במברק שהופץ בשבוע שעבר לעובדי משרד החוץ. "נציגויות המטפלות כבר בביקורים, יודיעו באגרות רשמיות על הפסקת הטיפול".

ההחלטה להפסיק ולטפל בביקורים של בכירים זרים בישראל הביאה היום לביטול ביקור ראשון של השר למשאבי אנוש בממשלת הונגריה, בלוג זולטן. השר ההונגרי היה מתוכנן לנחות היום ולהיפגש עם שר החינוך, שי פירון, ושרת התרבות והספורט, לימור לבנת.

גורמים במשרד החוץ ציינו שהביקור בוטל לאחר שהועברה הודעה למשרד החוץ ההונגרי בנוגע לעיצומים הננקטים במשרד החוץ הישראלי. "משגרירות הונגריה בישראל נאמר כי הם מבינים את הנסיבות והחליטו לדחות את הביקור לאחר סיומו של סכסוך העבודה", אמרו במשרד החוץ. בהמשך החודש צפויים ביקורים בכירים יותר כמו זה של ראש ממשלת איטליה. עדיין לא ברור מה יעלה בגורלו של ביקור זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ