לוחמי סיירת מטכ"ל וימ"מ הוזעקו לתרגיל פתע

בצבא תרגלו אפשרות שפעילי הג'יהאד העולמי יחדרו לישראל מסוריה או ממצרים, וינסו להוציא לפועל פיגועים וחטיפות במוקדים שונים בארץ

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

היחידות המיוחדות של צה"ל תרגלו אתמול את האפשרות שפעילי ג'יאהד עולמי יבצעו פיגועי טרור רחבי היקף ויחטפו בני ערובה במספר אזורים בישראל.

בשעות הבוקר המוקדמות הוזעקו אתמול לוחמי יחידת סיירת מטכ"ל, הימ"מ, ויחידות מבצעיות נוספות בצה"ל ובגופים ביטחוניים אל מוקד ההתרחשות המדומה, שם הם התבשרו על "אירוע הרג" רחב היקף בבית מלון, וכן בהמשך גם בחדר אוכל באחד מהיישובים בארץ. לפי התרגיל בגזרה הצפונית, בחסות של ירי רקטות חדרו מספר חמושים לשטח ישראל וחטפו אוטובוס, ובמקום אחר אף חדרו למוצב וחטפו חייל. באחד מהקיבוצים הסמוכים לכנרת התנהל "מסע הרג" מדומה, שדרש את הגעתם המהירה של יחידות ההתערבות של צה"ל והמשטרה, שאמונות של שחרור חטופים במצב זה. במהלך התרגיל אתמול היו עוד מספר "פיגועי טרור" דומים, גם באזור פיקוד הדרום, כאשר בכל אחד מהמקומות נפרשו עשרות ניצבים, שבודדים מהם דימו את חולית המפגעים ועוד עשרות שיחקו את התושבים "בני הערובה".

לאחר שהגיעו היחידות אל מקומות התרגול, יחידת המו"מ המטכ"לית ניסתה לדבר אל ליבם של "החוטפים" במטרה להביא לשחרור החטופים, אך בכל המקרים, לפי התרחיש שהוכן מראש בצה"ל, נדרשה התערבות אלימה של היחידות הצבאיות. קצין באגף המבצעים בצה"ל ששוחח אמש עם כתבים אמר כי תוצאות התרגיל היו טובות, אך יש "הרבה עבודה לשפר בעיקר בפרטים הקטנים".

התרגיל עצמו כלל את כל אנשי המטה הכללי, והיה במתכונת של תרגיל פתע. הרמטכ"ל, בני גנץ, הגיע אף הוא לאזור האירועים בפיקוד הצפון. לדברי הקצין, בצבא הופתעו לטובה משיתוף הפעולה בין היחידות עצמן ובין הארגונים השונים, כולל מגן דוד אדום ושירותי הכיבוי. לפי תוצאות התרגיל, פיגועי הענק המדומים גבו את חייהם של עשרות אזרחים ושל למעלה מעשרה לוחמים שהיוו את כוח הפריצה.

אלפי חיילים לקחו חלק בתרגיל – לוחמי היחידות המיוחדות, לוחמי חי"ר ששימשו ככוח נוסף באזור, כוחות רפואיים ועוד. האימון עצמו כלל גם את הפעלת אגף המודיעין בהשגת "ידיעות" אינפורמטיביות שיספקו תמונת מצב על חוליות המפגעים באמצעות דיווחים באינטרנט. בצבא רצו תחילה לערוך תרגיל דומה גם באחד מהמגדלים הגבוהים בגוש דן, אך לפי הקצין שיקולי תקציב מנעו מהצבא לקיים את האימון.

לדברי הקצין, התרגיל דימה אפשרות שקבוצת פעילי טרור המזוהים עם הג'יאהד העולמי, ייכנסו לשטח ישראל דרך הגבול עם סוריה או הגבול המערבי ויבצעו פיגועי תופת באזורים מאוכלסים בשטח ישראל. "אנחנו מבינים שהג'יאהד העולמי מתארגן מחוץ לגבולות, גם במקומות שאנחנו מתקשים להגיע אליהם", אמר הקצין והסביר כי התרגול כלל דימוי של חוטפים שהגיעו מחוץ לגבולות ישראל, "לאור ההשתנות של האיומים בגבולות שלנו".

הרמטכ"ל גנץ במהלך התרגיל, אתמולצילום: דובר צה"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ