ברשות מבהירים: אין עדיין בסיס לחידוש המשא ומתן

גורמים פלסטינים בכירים מכחישים את הדיווחים על כוונתו של עבאס לחדש את השיחות: "חזרה לשולחן הדיונים חייבת להיות מגובה בתשובות ברורות"

ג'קי חורי
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
ברק רביד

גורמים פלסטינים בכירים המעורבים במגעים לחידוש המשא ומתן הכחישו הערב בשיחה עם "הארץ" את הדיווחים לפיהם מתכוון הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס לחדש את השיחות. הגורמים אמרו כי למרות הלחצים שמפעילים ארצות הברית, ישראל וגורמים נוספים בקהילה הבינלאומית על ההנהגה הפלסטינית לחזור לשולחן המשא ומתן, ישראל לא הציגה שום מתווה או נוסחה שתסייע לפלסטינים לקבל החלטה כזו.

על פי אותם גורמים, בהנהגה הפלסטינית מבינים את הלחץ שבו שרוי שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ואת החשש מהשלכות כישלון מאמציו להנעת התהליך המדיני. אולם לדבריהם, כל עוד קרי לא הציג נוסחה שתוביל לחידוש השיחות אין בכוונת הפלסטינים להיכנס להרפתקאות נוספות של משא ומתן חסר תוכן שרק יגביר את הזעם והתסכול ברחוב הפלסטיני.

"אנחנו לא רוצים להצטייר כסרבנים או כמי שמכשיל את קרי, ולכן ההנהגה הפלסטינית נענית כל פעם מחדש להמשך המגעים ונותנת עוד צ'אנס לחידוש השיחות, אבל כל הסכמה פלסטינית לחזרה לשולחן הדיונים חייבת להיות מגובה בתשובות ברורות לגבי המשא ומתן, שיהיה מבוסס על גבולות 67' ושחרור אסירים, וישראל עדיין מסרבת לקבל את הנוסחה הזו", אמר פקיד פלסטיני בכיר. לדברי הבכיר, גם אם עבאס היה רוצה לחדש את השיחות, אין ביכולתו להביא הצעת החלטה ברוח זו למוסדות אש"ף בלי "קבלות", מה שיגרום לו להצטייר כמי שוויתר על עמדותיו.

מחמוד עבאסצילום: אי–פי

חברת הוועד הפועל של אש"ף, חנאן עשראווי, אמרה אתמול ל"הארץ" כי הוועד לא התכנס בימים האחרונים וכי לא התקבלה כל החלטה חדשה בנוגע לתהליך המדיני. מקורות פלסטיניים סיפרו כי דיפלומטים מערביים שנפגשו עם עבאס בימים האחרונים יצאו בתחושה כי הוא אכן מעוניין בחידוש התהליך, תוך מה שנראה כוויתור פלסטיני על תנאים מוקדמים. אך בישיבה שהתקיימה לאחר מכן, בה השתתפו בכירים בוועד המרכזי של פתח וחברי צוות המשא ומתן, הובהרה העמדה הפלסטינית שלפיה אין עדיין בסיס לחידוש התהליך.

בקרב הפלסטינים שוררת אווירת כעס ואכזבה לנוכח העובדה שנתניהו לא הציע מתווה שיקדם את המגעים לחידוש השיחות וגם קרי לא הציג תוכנית חדשה. יתרה מזאת, חשה ההנהגה הפלסטינית כי ההצהרות שמשמיעים בכירים ישראלים, לרבות שרים בממשלת ישראל, אינן מעודדות את קידום השיחות אלא להיפך.

מקור מדיני בכיר בירושלים הביע אתמול ספק בנכונותו של עבאס לחדש את המגעים עם ישראל. לדבריו, עבאס כבר התחיל במשא ומתן עם ישראל פעמיים בתקופת כהונתו של בנימין נתניהו כראש הממשלה, אך בשני המקרים פוצץ את השיחות תוך כמה שבועות. לדברי הבכיר, "השאלה אינה אם הפלסטינים יסכימו לחדש את המו"מ, אלא אם הם יסכימו לנהל מו"מ רציני ולא יחפשו את התירוץ הראשון כדי לברוח מהשולחן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ