נתניהו: מטרתנו היא לא להיכנס למשא ומתן כדי לסמן וי

על רקע הלחצים לחידוש התהליך המדיני, אמר הבוקר בנט כי "הציבור בחר בנו כדי שנשקיע בנושאים הכלכליים והחברתיים, ולא בקוקטיילים באוסלו"

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר (שלישי) כי הוא מקווה שהפלסטינים מוכנים להיכנס למשא ומתן ישיר ללא תנאים מוקדמים. בפתח פגישה עם עמיתו הגיאורגי, בידזינה איוואנשווילי, בלשכת רה"מ בירושלים, הבהיר נתניהו כי פתיחה בשיחות אינה מספיקה אלא יש צורך להתמיד במשך תקופה כדי להגיע להסכמות מהותיות: "שלום אמיתי ניתן להשיג רק בשיחות ישירות ללא תנאים מוקדמים. אנחנו מוכנים להיכנס למשא ומתן כזה. אני מקווה שגם הפלסטינים מוכנים לכך".

נתניהו אמר כי המטרה "היא לא רק להיכנס לשיחות כדי לסמן וי על התחלת המשא ומתן. המטרה שלנו היא להתמיד בשיחות במשך תקופה כדי לנסות ולהתמודד עם כל סוגיות הליבה ולהגיע להסכמה שתפתור את הנושאים המהותיים של הסכסוך. יידרש לכך זמן, נחישות ושיטתיות. אני מקווה שלפלסטינים יהיו הדברים האלה. ואני מקוווה שזו גם הגישה שלהם". 

לעומת נתניהו, שר הכלכלה, נפתלי בנט, אמר הבוקר כי הציבור אינו מצפה מהממשלה לעסוק במשא ומתן עם הפלסטינים. "אני לא אטיל וטו על הנושא הזה, אבל הציבור בחר בנו כדי שנשקיע בנושאים הכלכליים והחברתיים, בלהוריד את יוקר המחייה, ולא בקוקטיילים באוסלו", אמר בנט בראיון לגל"צ.

"השקפתי לא סוד. אני לא מאמין ביותר נסיגות. אני חושב שהטילים על הדרום מוכיחים ששיטת הנסיגות מביאה רק ליותר אלימות", אמר בנט, שהוסיף כי "אני לא מאמין שייצא מזה שום דבר. הציבור לפעמים שוכח – רוב מוחלט של הציבור הפלסטיני בחר בחמאס".

בנט חזר על דבריו בראיון לוושינגטון פוסט בסוף השבוע, ואמר כי לא ישלול משא ומתן מדיני. "אני לא רואה בעיה בלשאת ולתת, לא חייבים לתקוע מקלות בגלגלים. אני חושב שהגיע הזמן שנתקדם לכיוון יותר רציני. יש הרבה הצעות רציניות בשטח". בנט הוסיף: "אני לא חושב שמחר עומד לפרוץ השלום. לא מבין את הלוגיקה הגדולה לחתור ולהעביר את יהודה ושומרון לאויב הכי הגדול שלנו".

מקורות פלסטינים בכירים המעורבים במגעים לחידוש המשא ומתן הכחישו אמש בשיחה עם "הארץ" את הדיווחים לפיהם מתכוון הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס לחדש את השיחות. המקורות אמרו כי למרות הלחצים שמפעילים ארצות הברית, ישראל וגורמים נוספים בקהילה הבינלאומית, לחזור לשולחן המשא ומתן, ישראל לא הציגה שום מתווה או נוסחה שתסייע לפלסטינים לקבל החלטה כזו.

הבכיר הפלסטיני סאעב עריקאת אמר הבוקר כי לפלסטינים אין תנאים מוקדמים למשא ומתן. עריקאת, שהתראיין בגל"צ אמר כי "אנחנו רוצים לנהל משא ומתן עם ראש ממשלת ישראל. אנחנו רוצים לדעת מה האג'נדה של המשא ומתן, האם אלו תנאים מוקדמים?". 

 בקרב הפלסטינים שוררת אווירת כעס ואכזבה לנוכח העובדה שנתניהו לא הציע מתווה שיקדם את המגעים לחידוש השיחות וגם קרי לא הציג תוכנית חדשה. יתרה מזאת, חשה ההנהגה הפלסטינית כי ההצהרות שמשמיעים בכירים ישראלים, לרבות שרים בממשלת ישראל, אינן מעודדות את קידום השיחות אלא להיפך.

מקור מדיני בכיר בירושלים הביע אתמול ספק בנכונותו של עבאס לחדש את המגעים עם ישראל. לדבריו, עבאס כבר התחיל במשא ומתן עם ישראל פעמיים בתקופת כהונתו של בנימין נתניהו כראש הממשלה, אך בשני המקרים פוצץ את השיחות תוך כמה שבועות. לדברי הבכיר, "השאלה אינה אם הפלסטינים יסכימו לחדש את המו"מ, אלא אם הם יסכימו לנהל מו"מ רציני ולא יחפשו את התירוץ הראשון כדי לברוח מהשולחן"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ