לינדנשטראוס: חקירת המשטרה בפרשת הרפז לא היתה רצינית מספיק

בדיון בכנסת אמר המשנה ליועמ"ש רז נזרי כי כתב האישום נגד הרפז מתעכב בשל חקירת מצ"ח, שעשויה לגלות כי הפרשה רחבה הרבה יותר

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
עמוס הראל
עמוס הראל

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, אומר כי הגשת כתב האישום נגד סא"ל (מיל') , שהודה בזיוף מסמך הרפז, מתעכבת בשל המשך . נזרי דיבר בדיון של ועדת הכנסת לביקורת המדינה על ממצאי דו"ח מבקר המדינה

מבקר המדינה לשעבר, מיכה לינדנשטראוס, הביע צער על כך שחקירת המשטרה בפרשה "לא היתה מספיק רצינית" לדבריו. "זו הפרשה הבטחונית החמורה ביותר מאז קו 300", אמר לינדנשטראוס.

מסמך הרפז, שנכתב על רקע ההתמודדות על תפקיד הרמטכ"ל ב-2010 והמתיחות בין שר הביטחון לשעבר אהוד ברק והרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, נתפס תחילה כתוכנית להכפשת שמו של אשכנזי ולקידום מועמדותו של האלוף (מיל') יואב גלנט לרמטכ"לות. בדיעבד הודה הרפז, מקורבו של אשכנזי, בזיוף המסמך (הודעה שהוא מתכחש לה כיום). המבקר והמשטרה קבעו כי הזיוף לא נעשה בידיעת אשכנזי. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, החליט על העמדתו לדין של הרפז אולם הגשת כתב האישום מתעכבת זה יותר משנתיים, לאחר שגם הליך השימוע להרפז נקטע.

גבי אשכנזי ויעקב (מנדי) אורצילום: אמיל סלמן

"ההחלטה על העיכוב לא התקבלה בגלל העיניים הכחולות של הרפז", אמר נזרי, "אלא בגלל החקירות האחרות: תחילה בדיקת המבקר ואחריה חקירת מצ"ח", שנפתחה בעקבות ממצאי הדו"ח. לדבריו, בעת חקירת מצ"ח "עשויים לעלות דברים שקשורים להרפז. כנראה לא יתברר בסיומה שהרפז צח כשלג וחף מכל אשמה. לא בזה העניין. אם נגיש כתב אישום כעת, מאוד יכול להיות שהתמונה אחרי חקירת מצ"ח תהיה רחבה יותר. תיאורטית, אולי יתברר שהיו מעורבים נוספים".

הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, סירב למסור פרטים על חקירת מצ"ח. הוא אמר לוועדה כי מתנהלת "חקירה מורכבת, מאוד רגישה, עם היקף אדיר של חומר. קשה לי להעריך מתי תסתיים, אבל אנחנו עושים כל מאמץ להתקדם ובקרוב ניפגש עם אנשי היועץ המשפט כדי לדון בהמשך החקירה".

שר הביטחון לשעבר אהוד ברק נעדר מהדיון בוועדה. אשכנזי, שהגיע לדיון, תקף בחריפות את התנהלות ברק בפרשה. הוא הזכיר את התקלה שתיאר כ"תמוהה", שבה נהרסו הקלטות מלשכת שר הביטחון, בזמן שההקלטות מלשכת הרמטכ"ל נשמרו ושימשו לחקירה ומתח ביקורת על החלטת ברק לעכב את אישור מינויים של יותר ממאה קצינים בכירים, בשיא העימות ביניהם. אשכנזי אמר כי הוא מודה למבקר על הדו"ח שלו (שתקף קשות את תפקוד הרמטכ"ל לשעבר בפרשה) וציין את החשדות שהופרכו בדו"ח: "התברר שלא היה פוטש נגד שר הביטחון, לא היתה תוכנית פעולה, שלא הייתי מעורב בזיוף המסמך ובהדלפתו ושלא היו לי קשרים עסקיים עם הרפז", הזכיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ