מאחורי הקלעים של המגעים לחידוש המו"מ: קרי לחץ, אבו מאזן התרכך

קרי רמז כי הפלסטינים יואשמו בכישלון, אבו-מאזן נבהל וריכך את תנאיו: דורש שחרור אסירים ומחויבות אמריקאית למו"מ על בסיס קווי 67'. נתניהו מוכן למחוות אבל רק אחרי חידוש השיחות

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

על רקע לחץ כבד של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, ריכך הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) את תנאיו לחידוש המשא ומתן עם ישראל. מקור ישראלי שמעורה בפרטי הניסיונות האמריקאיים לחידוש המו"מ ציין כי עבאס דורש שחרור של כ-120 אסירים פלסטינים והתחייבות אמריקאית - לא ישראלית – כי המו"מ יתבסס על גבולות 1967 עם חילופי שטחים.

גרעין הפרסום בערוץ 2 אמש (שני), לפיו עבאס מביע נכונות לחדש את המו"מ עם ישראל נכון. עם זאת, הטענה כאילו הנשיא הפלסטיני ויתר על תנאיו המוקדמים שגויה וכך גם הפרשנות האופטימית מדי שניתנה לדברים. המקור הישראלי חשף את ההתרחשויות שעליהן מתבססים הדיווחים על העמדה חדשה לכאורה של עבאס. 

לדברי המקור הישראלי, בשבועות האחרונים גבר מאוד הלחץ האמריקאי על הנשיא הפלסטיני. שר החוץ קרי, שנחוש מאוד לחדש את השיחות, הבהיר לעבאס כי הוא אינו מתכוון לשתף פעולה עם תנאיו המוקדמים וכי נכון לעכשיו הוא, ולא נתניהו, נחשב בעיני ממשל אובמה כסרבן שתוקע את המאמצים האמריקאים. קרי הדגיש בפני עבאס שאם מאמציו ייכשלו, הוא לא יהסס להטיל עליו חלק גדול מהאחריות לכך. 

נתניהו וקרי בירושלים, בחחודש שעברצילום: מרק ישראל סלם

בעקבות המסרים הברורים של קרי ובניסיון להעביר חלק מהלחץ בחזרה לצד הישראלי, החליט עבאס לרכך מעט את מסריו. בשבוע האחרון הוא נפגש עם גורמים ממכוני מחקר אמריקאים שהגיעו לביקור ברמאללה ובירושלים, כמו לדוגמא סגן נשיא מכון ברוקינגס, מרטין אינדיק, והציג דף מסרים חדש ופייסני יותר. 

המקור הישראלי ציין שעבאס אמר באותן פגישות כי הוא מוכן להיפגש עם נתניהו ללא תנאים כדי לדון בדרכים לחדש את המו"מ. בעבר הוא התנה את עצם קיומה של פגישה כזו בשחרור אסירים פלסטינים. 

עבאס גם אמר שהוא מוכן לחזור למו"מ עם ישראל לפרק זמן קצר וקצוב מראש כדי לבחון האם נתניהו רציני. בניגוד לפרסום בערוץ 2, הנשיא הפלסטיני לא הסיר את תנאיו המוקדמים לחידוש המו"מ, אלא רק ריכך אותם מעט. 

תנאיו המעודכנים של עבאס: 

• הבנייה בהתנחלויות - הוא אינו דורש הודעה פומבית של ראש הממשלה נתניהו על הקפאת הבנייה בהתנחלויות ומוכן להסתפק בריסון הבנייה השקט שבו נוקט נתניהו כבר יותר משלושה חודשים. בפועל חלה בחודשים האחרונים ירידה דרמטית בהתחלות הבנייה בהתנחלויות היהודיות בגדה המערבית. 

• המו"מ על הגבולות – עבאס ויתר על דרישתו כי נתניהו יציג עוד לפני תחילת השיחות מפה של גבולות המדינה הפלסטינית ויסכים לנהל מו"מ על בסיס קווי 1967 עם חילופי שטחים. נתניהו דחה על הסף את הדרישה הזו. במקום, מוכן עבאס להסתפק בהתחייבות של קרי לפיה עמדת הממשל האמריקאי היא שגבולות המדינה הפלסטינית יתבססו על קווי 1967 עם חילופי שטחים. 

• האסירים - תנאי אחד נותר על כנו והוא שחרור כ-120 אסירי עולם פלסטינים שרובם מרצים יותר מ-20 שנה בכלא מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו. עבאס דורש שכל קבוצת האסירים הזו תשוחרר לפני חידוש המו"מ ובמכה אחת. נתניהו מסרב. הוא מוכן לשחרר אסירים רק אחרי חידוש המו"מ ובהדרגה – מדי כמה חודשים כמה עשרות אסירים בהתאם להתקדמות שיחות השלום. 

אתמול (שני) שוחח קרי בטלפון עם עבאס ועם נתניהו. ביום חמישי הוא ייפגש עם נתניהו, ביום שישי ייצא לירדן כדי להיפגש עם עבאס ובמוצאי שבת יחזור לירושלים לפגישה נוספת עם נתניהו. חרף פרץ הדיווחים בתקשורת הישראלית, קרי ואנשיו טוענים כי הפרסומים מוגזמים. הם אינם מעריכים שבסבב השיחות הנוכחי תחול פריצת דרך שתאפשר את חידוש המו"מ. 

קרי מתכוון לחזור לאזור פעם נוספת בתוך זמן קצר, אולי אפילו שבוע או שבועיים. עבאס, שבעבר הציב כמה תאריכים ביוני כמועדים אחרונים מבחינתו למאמציו של קרי, טוען עכשיו שהוא מוכן לתת לשר החוץ האמריקאי יותר זמן. תאריך היעד החדש של הנשיא הפלסטיני הוא כעת חודש ספטמבר – גם ציון סמלי של 20 שנה להסכם אוסלו וגם דיוני העצרת הכללית של האו"ם שיאפשרו לו לשוב למהלכים החד-צדדיים. 

למרות דף המסרים המרוכך של הנשיא הפלסטיני, המחשבה כאילו הוא נשבר, הוריד את כל תנאיו ומחדש את המו"מ מחר היא שגויה ולוקה באופטימיות יתר. בסופו של דבר מדובר בתמרון טקטי שנועד לשפר עמדות לקראת הגעת קרי לסבב השיחות הנוסף. כל מה שעבאס עשה הוא "לזרום" עם קרי בתקווה שעמדותיו המרוככות יציבו את נתניהו בפינה ויעבירו חלק מהלחץ אליו. 

נתניהו מעריך שעבאס מעוניין לקיים עמו פגישה או לחדש את המו"מ רק כדי להביא לידי משבר שיאפשר לו להטיל את האחריות על ישראל ולחזור למהלכים באו"ם. זו הסיבה שנתניהו מדגיש כי המטרה "היא לא רק להיכנס לשיחות כדי לסמן וי על התחלת המשא ומתן, אלא להתמיד בשיחות במשך תקופה כדי לנסות ולהתמודד עם כל סוגיות הליבה". 

נתניהו רוצה שהפלסטינים ייכנסו לתהליך מו"מ אמיתי, בדומה לזה שנוהל בכהונתו של אהוד אולמרט אחרי ועידת אנאפוליס ב-2007. הוא מיפה 21 נושאים שעליהם יש לדון בשיחות. נתניהו רוצה מו"מ עם צוותים מקצועיים, ישיבות שבועיות ולוח זמנים של שנה לפחות. 

"צריך להגיע להסכמה שתפתור את הנושאים המהותיים של הסכסוך", אמר הבוקר נתניהו בפגישה עם ראש ממשלת גיאורגיה בירושלים. "יידרש לכך זמן, נחישות ושיטתיות. אני מקווה שלפלסטינים יהיו הדברים האלה. ואני מקווה שזו גם הגישה שלהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ