חיים לוינסון

המינהל האזרחי פשט היום (חמישי) על הכפר הפלסטיני סוסיא שבדרום הר חברון וחילק כ-40 צווי הפסקת עבודה לאוהלים, חממות ובור מים של התושבים במקום. בין היתר חולקו צווים לאוהלים של האיחוד האירופי שנתרמו לכפר לצרכים הומניטריים.

משמעות צווי הפסקת העבודה שחילק המינהל האזרחי היא הזמנה לדיון בפני וועדת המשנה לפיקוח של המינהל  - שם אפשר להציג את הטיעונים בדבר חוקיות הבנייה ולאחר מכן הוועדה מחליטה אם יש מקום להוציא צו הריסה. הוועדה צפויה להתכנס בעוד כשבוע. 

סוסיא נמצאת בין אתר העתיקות סוסיא להתנחלות סוסיא. במקום מתגוררים כ-300 בני אדם מחמולת נווג׳עה, במקבץ של פחונים ואוהלים. בשנים האחרונות אותתו במינהל האזרחי כי יש כוונה לפנות את התושבים מהמקום.

חלוקת צווי הריסה בסוסיאצילום: מוטי מילרוד

היום הגיעו שני פקחים של המינהל האזרחי מלווים בארבעה שוטרי מג"ב וחילקו את הצווים. צו ניתן גם לפאנל סולארי שהוקם בסיוע האיחוד האירופי ואוהל שניתן על ידי האיחוד כסיוע חירום לתושבים העניים במקום. במקום נכח סגן הקונסול הצרפתי שהיה במקרה באזור בסיור. חלוקת הצווים עברה בשקט, אולם נאסר נווג׳עה, תושב המקום, אמר כי הוא ימות ולא יעזוב את אדמתו.

פשיטה כזו נעשית כדי להכין את כל הניירת המשפטית לקראת הריסה פוטנציאלית. במאחזים היהודיים הסמוכים, נמשכת לעומת זאת הבנייה ללא היתרים ללא הפרעה. הפקחים לא ביקרו למשל במאחז "מצפה אביגיל", בו נבנים כעת שני בתים ללא אישורים.

תושב סוסיא עם צו ההריסה שקיבלצילום: מוטי מילרוד

העימות סביב השליטה בקרקעות הכפר סוסיא נמשך יותר מ-25 שנה. ב-1986 הוכרזו שטחי הכפר המקורי "גן לאומי" ותושביו גורשו לחלקותיהם החקלאיות הסמוכות. ב-2001 גורשו התושבים בשנית בידי כוחות צבא ואזרחים ישראלים והמערות והפחונים שבהם גרו נהרסו.

בג"ץ היה זה שהורה להפסיק את הרס המבנים ולעצור את הניסיונות לפנות את תושבי סוסיא, מכיוון שישראל לא אישרה תוכנית מתאר לכפרם. בשל כך, נאלצו התושבים לשוב ולבנות את בתיהם בלא היתרי בנייה.

האיחוד האירופי עוקב מקרוב אחר המתרחש בסוסיא הפלסטינית ומעלה את הנושא מדי פעם בפגישותיו המדיניות. בשנה שעברה עלה הנושא לדיון בפרלמנט האירופי. קתרין אשטון, מתאמת פעולות החוץ של האיחוד אמרה כי "נציגי האיחוד פגשו את מועצת הכפר. האיחוד האירופי העלה את חששותיו בפגישות בדרגים הבכירים ביותר עם ממשלת ישראל. האיחוד האירופי קורא לישראל לעמוד במחויבות הנוגע לפלסטינים הגרים באזור סי הכוללים הפסקה של העברה כפויה של אוכלוסיה והריסת בתים, פישוט הליכי התכנון והבטחת גישה למים וצרכים הומניטריים"

לפני כשנה חילק המינהל האזרחי צווי הריסה ל-52 מבנים ואוהלים בסוסיא. בין המבנים שנועדו אז להריסה היו מרפאה, גן ילדים ומבנה לחשמל סולארי. בעבר הוצא צו הריסה גם לבית ספר. צווי ההריסה לפני שנה הוצאו בעקבות עתירה לבג"ץ שהגישה עמותת הימין "רגבים" לזירוז צווי ההריסה הקיימים נגד הכפר. השופטים, ובראשם נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, נענו לעתירה והוציאו צו ביניים שאוסר על תושבי סוסיא להוסיף מבנים ואוהלים כל עוד לא התבררה עתירתם שלהם נגד איסור התכנון והבנייה בכפר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ