ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ועד עובדי משרד החוץ העביר היום (חמישי) מסר לממשלת איטליה ובו איים לשבש את ביקורו הקרוב בישראל של ראש הממשלה, אנריקו ליטה, כחלק משביתת הדיפלומטים. מקור במשרד החוץ ציין כי יו"ר ועד העובדים במשרד, יאיר פרומר, שוחח בטלפון עם שגריר איטליה בישראל, פרצ'סקו טאלו, ואמר לו כי "הביקור לא יעבור ללא הפרעות".

יו"ר ועד עובדי משרד החוץ הבהיר לשגריר האיטלקי כי לאור השביתה לא יטפלו הדיפלומטים הישראלים בביקורו של ליטה בישראל ביום שני הבא, כמו גם בביקורים של מנהיגים זרים אחרים. "לא נכון לקיים ביקור כזה ללא מעורבות משרד החוץ, ורציתי לעדכן אותך שצפויים שיבושים נוספים במהלך הביקור", אמר פרומר לשגריר האיטלקי.

השבוע ניסו אנשי משרד החוץ לשבש את ביקורו בישראל של ראש ממשלת גיאורגיה, בידזינה איוונשווילי. הם הפגינו בנתיב שבו עברה שיירתו וניסו לעכב את סידורי הגעתו לנמל התעופה בן-גוריון. בעוד הדיפלומטים שובתים, מי שאירגן כמעט לבדו את ביקורו של ראש הממשלה הגיאורגי היה סגן שר החוץ, זאב אלקין.

פרומר אמר לשגריר האיטלקי כי הניסיון לשבש את ביקורו של ליטה לא מכוון נגד איטליה אלא נועד להעביר מסר לראש הממשלה בנימין נתניהו, ולשר האוצר יאיר לפיד. "אני מבקש שתעביר את הדברים הללו לראש הממשלה שלך", ביקש פרומר מהשגריר האיטלקי. האחרון ציין בשיחה כי העיצומים במשרד החוץ מקשים מאוד על ארגון הביקור וכי בכוונתו להעביר את המסר לראש ממשלתו.

מסמך משרד החוץ

גורמים במשרד החוץ ציינו כי בימים האחרונים הציעה שגרירות ישראל ברומא לאיטלקים לדחות את הביקור עד סיום השביתה. עם זאת, ראש הממשלה האיטלקי, שבעצמו מנהל מאבק נגד האיגודים המקצועיים בארצו, התעקש לקיים את הביקור כדי לא לשדר מסר בתוך איטליה של כניעה לשביתות.

ביום ראשון צפוי להתחדש המשא ומתן בין משרד האוצר לוועד עובדי משרד החוץ וזאת אחרי קיפאון של יותר משבועיים, שבמהלכם התנהלו חילופי האשמות חריפים בין הצדדים. הדיונים יחודשו בתיווכו של סגן השר אלקין, שיחד עם חברי הכנסת יצחק (בוז'י) הרצוג ונחמן שי ממפלגת העבודה שכנע את עובדי משרד החוץ ואת אנשי משרד האוצר לחדש את המגעים על דרישות הדיפלומטים לשיפור תנאי השירות שלהם.

השבוע הודיע ועד עובדי משרד החוץ על שורה של צעדי החרפה בעיצומים שהאחרון שבהם, ביום רביעי, היה הנחיה להפסיק לאלתר כל טיפול בדיפלומטים הזרים בארץ ובחו"ל.

במברק שנשלח לכל הדיפלומטים הישראלים בארץ ובחו"ל נאמר כי "בשל הסחבת שנוקט משרד האוצר בנושא סכסוך העבודה במשרד החוץ...יש להפסיק כל טיפול בהיבטים של טקס ופרוטוקול בדיפלומטים זרים בארץ ובחו"ל".

במסגרת זו לא יינתנו אשרות כניסה רשמיות לארץ, דבר שיקשה מאוד על הגעת דיפלומטים לשרת בישראל עד כדי מניעת הגעתם, תופסק הנפקת תעודות דיפלומט, לא ישוחררו מכולות ומכוניות של דיפלומטיים ושגרירויות מהמכס, ולא תינתן אסמכה לשגרירים זרים ונספחים צבאיים המבקשים לשרת בישראל.

"חודשי הקיץ אלה הם החודשים בהם מתבצעת תחלופת הסגל הדיפלומטי המשרת בישראל", נמסר מוועד עובדי משרד החוץ. "מדי שנה כ-20% מהדיפלומטים מסיימים את שירותם כאן. מדובר באלף איש. אנו נוקטים בצעד זה בלית ברירה ובשל העדר שיתוף פעולה מצד משרד האוצר, ומצרים על הפגיעה שנעשית לעמיתנו הדיפלומטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ