גילי כהן
גילי כהן

ישראל קיבלה לידיה את ה"סופר הרקולס" הראשון – מטוס אחד מבין שלושה מטוסי C-130J של חברת "לוקהיד מרטין" שצפויים להיכנס לשירות בחיל האוויר הישראלי. כינויו של המטוס החדש בחיל הוא "שמשון".

המטוס עצמו אמנם נמסר לידי מדינת ישראל באופן רשמי שלשום, אך יישאר במפעלי חברת "לוקהיד מרטין" בג'ורג'יה כדי להטמיע בו מערכות נוספות. שלושת המטוסים המתקדמים ייקלטו בחיל האוויר החל מהשנה הבאה, כאשר בעקבות הגעתם ארצה יאוחדו שתי טייסות ה"קרנף" (הרקולס) הנמצאות היום בחיל האוויר לטייסת אחת, ואילו טייסת ה"שמשון" צפויה להיפתח כבר בשנה הבאה.

מטוס ה"שמשון" נחשב לשדרוג משמעותי ביכולת המבצעית של חיל האוויר, וזאת בזכות נפח המטען הגדול יותר שלו והמנועים המשופרים. ה- C-130J יכול להטיס יותר לוחמים ואמצעים מיוחדים בתא המטען שלו, ולטוס לטווחים רחוקים יותר. לפי הפרטים הטכניים של המטוס עצמו באתר החברה המייצרת אותו, הוא יכול לשאת עמו 92 לוחמים או 64 צנחנים.

בחיל האוויר כבר מתכוננים לקראת הטסתם של צוותי האוויר הראשונים לארצות הברית לקראת פתיחת הטייסת בשנה הבאה. אתר החיל ציטט את סא"ל אורי, מפקד צוות ההקמה של טייסת השמשון, שאמר כי "המטוס הראשון יגיע ככל הנראה באפריל 2014, ואנחנו מחכים לו בכיליון עיניים". לדבריו, "המערכות השונות שיותקנו בו יתאימו את המטוס למשימותיו הייחודיות של חיל האוויר שלנו".

ג'ורג' שולץ, סגן נשיא והמנהל הכללי של תוכניות C-130 ב"לוקהיד מרטין" אווירונאוטיקה אמר כי "ה-C-130J החדש של ישראל מסתמך על המסורת של קודמיו ומעניק לחיל האוויר יכולות ייחודיות שהן לא רק מוכחות, אלא שאין להן מקבילה". עוד הוסיף שולץ כי למטוס החדש תא טייס מודרני ומערכות מתקדמות שמאפשרות לו "לפעול בכל תנאי הסביבה: חום, קור, עפר וחול. ה'שמשון' ישרת את חיל האוויר כפי שה-C-130 עושה תמיד – בכל מקום ובכל זמן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ