הודחו מפקדיו של החייל שנהרג לאחר שנתלה על רכבת

ערב התאונה נערכה מסיבה של צוות הספינה עליה שירת חנן ממן, והוגש אלכוהול. מפקד חיל הים הדיח את מפקד הספינה ואת סגנו

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בפלגה שבה שירת חנן ממן, לוחם חיל הים שמת לאחר שנתלה על רכבת נוסעת, נערכה ערב קודם מסיבה שבה הגישו אלכוהול בבית אחד הלוחמים. בשל כך החליטו בחיל הים להדיח שני קצינים בפלגה בה שירת ממן – את מפקד הספינה, קצין בדרגת סרן, ואת סגנו, בדרגת סגן. בידיעות אחרונות פורסם הבוקר כי ערב לפני התאונה נערכה המסיבה בנוכחות שני המפקדים. שני הקצינים ידעו כי בבוקר לאחר המסיבה, יישלחו החיילים לדרכם לאחר לילה של שתיית משקאות אלכוהוליים.

בחודש יוני בשנה שעברה נהרגו שני קציני חיל הים – סרן עמרי שחר וסגן רפי בובליל – לאחר שחזרו מבילוי יחידתי ומכוניתם התהפכה בכביש 4. גם אז התברר כי השניים חזרו מערב בילוי שכלל שתיית אלכוהול, ובעקבות הדברים הוחלט להעניש שני מפקדים בכירים בחיל הים. אז המליץ מפקד החיל, לרשום הערה פיקודית למפקד הבסיס, אל"מ דרור פרידמן, ולמפקד פלגת הדבורות בבסיס, סא"ל ג'. עוד הוחלט כי מפקד הפלגה, שהיה אמור לסיים את תפקידו באותם ימים, לא יוכל לשמש יותר בתפקידי פיקוד במשך כשנתיים בעקבות התחקיר שנערך בחיל הים.

המקרה בשנה שעברה עורר ביקורת נוקבת בתוך חיל הים ומחוצה לו על התנהלות המשרתים בו ועל התרבות שהיתה נהוגה ביחידה. הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, הורה אז לבחון את הלקחים שעלו בעקבות המקרה, ואילו האלוף רוטברג אמר כי הוא "רואה באירוע אבן דרך לבחינת נושאים בתרבות ובנוהלי השגרה וזאת כחלק מהאחריות הפיקודית של מפקדי חיל הים". האלוף רוטברג גם החליט להילחם בתופעת שתיית האלכוהול ואסר על השתייה גם במסגרות חצי-רשמיות, כמו האירוע ביום רביעי האחרון, שקדם למותו של הלוחם חנן ממן.

גורם צבאי הוסיף כי "בשנה האחרונה הנהיג מפקד חיל הים מלחמת חורמה בתופעת שתיית האלכוהול, ובמסגרת כך נעשו פעולות רבות בחיל על מנת לחדד את האיסור על שתיית אלכוהול במהלך שבוע הפעילות". מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל משתתף באבלה הכבד של משפחת ממן. בנושא מתקיימת חקירת מצ"ח ועם סיומה יועברו הממצאים לחוות הדעת של הפרקליטות הצבאית. יצוין כי במקביל ננקטו צעדים פיקודיים כנדרש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ