לבני: אירופה רואה את ישראל כקולוניאליסטית ועלולה להטיל חרם על מוצריה

שרת המשפטים אמרה שהיא כועסת על "הבכי והנהי" בעקבות "כישלון המגעים" המדיניים; נתניהו: "מוכן לשבת באוהל המו"מ עד שיצא עשן לבן"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת המשפטים ציפי לבני - שאחראית מטעם הממשלה על המשא ומתן עם הפלסטינים - התייחסו היום לניסיונות לחדש את התהליך המדיני. נתניהו, שנפגש בצהריים (שני) בלשכתו בירושלים עם ראש ממשלת איטליה אנריקו לטה, אמר בפתח הפגישה כי הוא "מוכן לשבת באוהל המשא ומתן עד שייצא עשן לבן".

נתניהו ציין כי הוא רוצה שלום ומעוניין לפתוח במשא ומתן לשלום בהקדם האפשרי, ללא כל מכשולים. "אנו חייבים להיכנס לאוהל ולהישאר באוהל ולחתור לסיום הסכסוך בין ישראל לפלסטינים. זהו יעדנו", אמר נתניהו. "לכך מכוונים מאמציו של מזכיר המדינה קרי, שראויים לדעתי לתמיכה אירופית עקבית ויציבה".

לבני התייחסה גם היא לנושא ואמרה בכנס לשכת רואי החשבון באילת כי אם לא תהיה התקדמות מדינית מול הפלסטינים החרם האירופי על המוצרים "לא ייעצר רק בהתנחלויות אלא יגיע לישראל כולה". שרת המשפטים ציינה כי הצעירים הישראלים, כמו אלה שמפגינים נגד ייצוא הגז, צריכים גם להפגין בעד הסכם שלום עם הפלסטינים.

שרת המשפטים הוסיפה כי השיח באירופה גם בנושאים כלכליים הופך אידיאולוגי יותר ולכן גוברות הקריאות להטלת חרם כלכלי על ישראל. "ונכון שזה מתחיל בהתנחלויות, אבל הבעיה שלהם היא עם ישראל, שנתפסת כמדינה קולוניאליסטית, ולכן זה לא ייעצר רק בהתנחלויות, אלא בישראל כולה".

לבני יצאה נגד הדיווחים בתקשורת לפיהם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי נכשל במאמציו לחדש את המגעים בין ישראל לפלסטינים. "הכעיס אותי במיוחד הבכי והנהי על כישלון המגעים", אמרה. "עובדתית, המציאות היא שהוא עשה כאן ימים ולילות בפרק זמן מוגבל, והיה צריך לעזוב. הוא השאיר כאן שני אנשים – שגם הם לא יישנו הלילה – להמשיך במאמצים. מגיעה לו תודה ענקית. אכפת לו ממה שקורה כאן... התפקיד שלנו זה לעזור לו... יש כאלה שנושמים לרווחה כשהוא נסע, כאילו הכל נגמר. רבותיי, אנחנו נשארים כאן עם הבעיה, ונמשיך לעשות מאמצים לפתור אותה״.

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי שעות אחדות לפני שעזב את המזרח התיכון, נפגש אתמול קרי עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) והציג לו הצעה חדשה לחידוש המשא ומתן. פקיד ישראלי בכיר, שביקש לשמור על עילום שם, ציין שההצעה כוללת עקרונות ונוסחאות לחידוש השיחות ושורת מחוות שישראל מוכנה לבצע לפני ואחרי חידושן. בצד הפלסטיני סירבו להתייחס לנושא, מלבד האמירה כי טרם הושגה פריצת דרך במגעים לחידוש השיחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ