ועדת עררים צבאית קיבלה את ערעור המתנחלים על בית המכפלה

המנהל האזרחי לא אישר את רכישת הבית על ידי המשפחות היהודיות, אך כעת התקבל הערר שהגישו - מה שעשוי לסלול את הדרך לאיכלוס הבית בידי יהודים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

תפנית בפרשת בית המכפלה: ועדת העררים הצבאית קיבלה את ערעור מתנחלי חברון על ההחלטה שלא להכיר בעסקה שביצעו לרכישת הבית בלב חברון, וקבעה כי יש לדון מחדש בבקשתם. בכך נפתחת הדרך לאיכלוס הבית בידי יהודים.

בית המכפלה הוא בית מידות הנמצא ממול מערכת המכפלה בחברון. באפריל 2012 באישון לילה נכנסו לשם מספר משפחות מתנחלים לאחר שטענו כי רכשו את הבית. חברת "אלעיידון ללקראת" (השבים לנכסיהם בערבית) בבעלותו של סוחר הקרקעות אסף נחמד, הגישו בקשה למנהל האזרחי ל"היתר עסקה" אך בקשה זו נדחתה. בשל כך הורה שר הביטחון אז, אהוד ברק לפנות את הבית. מאז המבנה תחום ומגודר ושוטרי מג"ב מונעים כל ניסיון כניסה אליו.

מתנחלי חברון ערערו לוועדת העררים הצבאית במחנה עופר, המוסמכת להפוך החלטות מנהליות של המנהל האזרחי. אתמול (ראשון) ניתן פסק הדין של הועדה, בראשות רס"ן במיל', פרופ' חיים זנדברג. ההחלטה עוסקת בדיון בהליכים הטכניים של הרכישה הכוללים את העברת הזכויות והחתימות על ייפוי הכוח, ומקבלת את רוב טענות המתנחלים.

בית המכפלה בחברון, 2012צילום: מיכל פתאל

השופטים מותחים ביקורת על התנהלות המנהל האזרחי וקובעים כי במנהל לא אפשרו השמעת טענות במלואן, וכי בגוף התנהלו באופן שאינו תקין. בשורה התחתונה, הוחלט לבטל את ההחלטה שלא לתת היתר עסקה ולהעביר את הבקשה לדיון נוסף, לשקילה מחדש ודיון מעמיק יותר בטענות השונות בנוגע לאופן הרכישה.

כעת יחזור הכדור למנהל האזרחי. אם לא יהיה שינוי דרמטי בנסיבות או ממצאים חדשים, יהיה עליו להכיר העסקה בין המתנחלים לבין שר הביטחון, לפיה יש הבנה שבעל פה שאם הדרג המקצועי במנהל האזרחי יכריע שהרכישה כשרה, יעלון לא יתנגד לאכלוס הבית מטעמים מדיניים, ובכך תוקם התנחלות נוספת בלב חברון.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ