צוות השגרירות נשאר בישראל בשל המתיחות במצרים

מאז ההתקפה על שגרירות ישראל בקהיר בספטמבר 2011 פעילות הדיפלומטים הישראלים צומצמה, והצוות עובד במקום זמני

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בעקבות המתיחות במצרים וההפגנות ההמוניות בקהיר הוחלט במשרד החוץ שלא להחזיר את צוות שגרירות ישראל מחופשתם בארץ. גורמים במשרד החוץ ציינו היום (שלישי) כי עד להודעה חדשה, יישארו הדיפלומטים בישראל וישובו לקהיר רק לאחר הערכת מצב שתקבע כי המצב הביטחוני שם מאפשר זאת.

מאז ההתקפה על שגרירות ישראל בקהיר בספטמבר 2011 פעילות הדיפלומטים הישראלים הפכה מוגבלת מאוד. מבנה השגרירות ננטש אחרי ההתקפה ובשל חילוקי דעות בין השב"כ, משרד החוץ בירושלים ומשרד החוץ המצרי, לא נמצא עדיין מבנה חלופי מתאים בו ניתן יהיה לפתוח מחדש את השגרירות.

בהיעדר שגרירות מתפקדת, עובדים שגריר ישראל בקהיר יעקב אמיתי, הציר אריאל שפרנסקי ושאר הדיפלומטים ממקום זמני. לקראת ה-30 ביוני, היום שבו החלו ההפגנות ההמוניות נגד הנשיא מורסי וממשלתו, התקיימה במשרד החוץ הערכת מצב לגבי ביטחונם של הדיפלומטים הישראלים. ההחלטה בסיום אותה הערכת מצב היתה להשאיר את הדיפלומטים בישראל ולא להחזיר אותם לקהיר בסיום חופשתם.

מפגינים בכיכר תחריר הערבצילום: אי–פי

גורם במשרד החוץ ציין כי במצב הנוכחי בקהיר הדיפלומטים היו ממילא נאלצים להישאר בבתיהם או בבית השגריר בשל שיקולי ביטחון ופעילותם היתה מוגבלת מאוד. לפיכך, אמר הגורם במשרד החוץ, הוחלט כי עדיף שיישארו בישראל.

ההחלטה שהתקבלה במקרה של ההפגנות הנוכחיות במצרים אינה חריגה. בשנה האחרונה, על רקע הפגנות בקהיר או מתיחות פוליטית כזו או אחרת, הוחלט כמה פעמים להשאיר את הדיפלומטים בישראל. במקרים אחרים הם הוחזרו ארצה מוקדם מהמתוכנן. בכל המקרים הסיבה היתה ביטחונית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ