יציבות בזמן משבר: התיאום בין ישראל למצרים פועל גם בזמן המחאה

למרות ההבדלים האידיאולוגיים התהומיים, האינטרס של שני הצדדים הוא לשמור על שיתוף הפעולה והסטטוס קוו בסיני, לאורך הגבול ובעזה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

ערוצי התיאום בין צבא מצרים ומנגנוני המודיעין שלה לבין מערכת הביטחון בישראל המשיכו לפעול גם השבוע, חרף המשבר החמור בקהיר. הצדדים מוסיפים לתאם צעדים באשר לייצוב המצב בסיני ולשימור הרגיעה בין ישראל לחמאס בגבול רצועת עזה.

ישראל אפשרה למצרים, על פי תיאום מוקדם, לפרוס באחרונה יותר כוחות בסיני במטרה למנוע התנגשויות עם חוליות איסלאמיות קיצוניות הפועלות בקרב השבטים הבדואים. מצרים ממשיכה לתווך,על בסיס יומיומי, בין ישראל לחמאס כדי לפתור תקריות נקודתיות בקרבת הגדר ולבלום הסלמה אפשרית, כפי שקרה בשבוע שעבר כשהג'יהאד האיסלאמי שיגר רקטות מהרצועה לנגב.

אבל עד כמה שידוע, החלטת הצבא המצרי להיכנס לעימות ישיר עם ממשלת האחים המוסלמים לא נדונה עם קציני צה"ל. ישראל נזהרת אפילו ממראית עין של התערבות בנעשה במצרים.

צבא מצרים משנע טנק לרפיח, סמוך לגבול עם רצועת עזהצילום: אי–פי

גם חמאס משתדל להפגין רצון טוב עם המצרים. באחרונה דרשו מנגנוני הביטחון המצרים מחמאס למנוע כליל מעבר תושבים מעזה לסיני, במנהרות רפיח, מחשש שפעילים קיצוניים ישפכו שמן על מדורת המאבק במצרים. שלטון חמאס ברצועה נענה לדרישה באופן מיידי.

המעקב הישראלי אחר הדרמה במצרים נשען ברובו על הסיקור התקשורתי הגלוי ועל ניתוח המתרחש ברשתות החברתיות. לפי שעה, אין למשבר השלכות ביטחוניות מיידיות מבחינתה של ישראל. בסיני, תתחייב זהירות מיוחדת מחשש שפלגים איסלאמיים חמושים ינצלו את המהומה כדי לבצע פיגועים בגבול ישראל. ברצועה סביר יותר שיישמר הריסון: חמאס, המייחל להישרדות האחים המוסלמים, תלוי כעת אף יותר מבעבר במצרים. נדמה שאין לו כעת שום אינטרס להדליק את החזית עם ישראל.

בימים האחרונים הפגין הצבא המצרי נחישות גוברת והולכת לקבל לידיו את השליטה במתרחש במדינה. הערב (רביעי) התרחשה בפועל במצרים הפיכה צבאית, גם אם צמרת הצבא מאותתת שאלה צעדים זמניים בלבד. אבל קשה לומר שישראל ייחלה לנפילת האחים המוסלמים. בניגוד לתחזיות המוקדמות, ולמרות העוינות האידיאולוגית המובהקת של התנועה כלפי ישראל, התיאום הביטחוני בין שתי המדינות בשנה האחרונה היה לטענת בכירי צה"ל טוב יותר מזה ששרר בתקופת משטר מובארק. השיפור מיוחס למאמצים ולאינטרסים של זרועות הביטחון המצריות, אך העובדה היא שהאחים המוסלמים אפשרו לשיתוף הפעולה הביטחוני לפרוח.

בהנחה שהצבא יצליח ליטול לידיו את המושכות, יהיו לכך גם השלכות אסטרטגיות עבור ישראל. השאלה המהותית ביותר נוגעת לטיב היחסים בין קהיר לעזה. ההזדהות האידיאולוגית בין חמאס לאחים המוסלמים אפשרה למצרים לפרוס את חסותה על חמאס ולהכפיף אותו למדיניותה. קשה לדעת אם היחסים הללו יישארו בעינם כשבעלי הבית בקהיר יתחלפו.

במבט מישראל, התופעה הברורה ביותר באירועי הימים האחרונים היא עוצמת הפילוג בעם המצרי; כרגע נראה שמתקוטטים שני מחנות כמעט שווים בגודלם, המפגינים שנאה תהומית זה כלפי זה. הסיכון לשפיכות דמים גדולה גדל והולך וייתכן מאוד שיחלפו שבועות בטרם תתייצב התמונה במצרים. בעייתם של המצרים היא שאפילו אם יתגבש שלטון חלופי לממשלת האחים המוסלמים, בעיות היסוד של מצרים יישארו בעינן: המחסור המשווע בהשקעות, גוויעת התיירות, הפגיעה בביטחונם האישי של האזרחים – ומעל לכל הצורך לפרנס ולהאכיל יותר מ-80 מיליון בני אדם מדי יום. גם סילוקו של מורסי מהשלטון לא יפתור אף אחת מהצרות הללו, שנראות גדולות על כל משטר, יהא אשר יהא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ