קרי לא מוותר על המו”מ: יחזור השבוע לסבב נוסף

לאחר שבוע דיונים בין יועצו של קרי לראשי צוותי המו”מ, הצדדים עדיין מתקשים להסכים על הקפאת הבנייה מחוץ לגושי ההתנחלויות ושחרור אסירים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי צפוי להגיע לקראת סוף השבוע לסבב שיחות נוסף בירושלים וברמאללה. קרי מקווה שיוכל להציג הישג בדמות חידוש המשא ומתן הישיר בין ישראל לפלסטינים. עם זאת, כלל לא ברור אם הפערים שנותרו בין הצדדים הצטמצמו מספיק כדי לאפשר זאת.

ביום ראשון שעבר עזב קרי את האזור והשאיר אחריו את יועצו הבכיר לענייני תהליך השלום פרנק לוונשטיין. כבר שבוע שלם מבלה לוונשטיין על הקו בין ירושלים ורמאללה. הוא נפגש כמעט מדי יום עם חברי צוות המשא ומתן הישראלי – שרת המשפטים ציפי לבני ושליחו של ראש הממשלה יצחק מולכו - ובאותה התדירות הוא נפגש גם עם ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת. בסוף השבוע אמר עריקאת, בהרצאה שנתן בכפר יאסיף שבגליל המערבי, כי הצלחת משימתו של קרי תהיה הצלחה של כולם, אולם כישלונה ישפיע בעיקר על הפלסטינים.

העיתון "אל-חיאת" שיוצא לאור בלונדון דיווח אתמול כי קרי גיבש תוכנית לחידוש המגעים במסגרתה ישראל תקפיא את הבנייה מחוץ לגושי ההתנחלויות, תשחרר 103 אסירים פלסטינים בתוך חצי שנה, תקדם פרויקטים כלכליים פלסטינים בשטחי C בגדה המערבית - שבהם יש שליטה ישראלית מלאה - ותנהל משא ומתן על בסיס קווי 1967.

הדיווח של "אל־חיאת" נכון חלקית. לקרי אין עדיין תוכנית סדורה לחידוש המגעים ואילו יועצו לוונשטיין מנסה לגבש עם הצדדים מסמך עקרונות שעל פיהם יחודש תהליך השלום ושאותו ילוו מחוות ישראליות. בניסיון לרבע את המעגל עלו רעיונות רבים, אך בשלב זה לא הושגה הסכמה כמעט באף אחת מהסוגיות.

ג’ון קרי, רק בשבוע שעבר עזב את האזור והשאיר בו את יועצו הבכיר פרנק לוונשטיין שהיה על קו ירושלים־רמאללהצילום: רויטרס

כך, למשל, ראש הממשלה בנימין נתניהו אכן הסכים לשקול הקפאה לא רשמית של הבנייה החדשה מחוץ לגושי ההתנחלויות הגדולים במהלך תקופת המשא ומתן, אולם הפלסטינים עדיין דורשים הודעה פומבית ורשמית של ממשלת ישראל על הקפאה מוחלטת של כל הבנייה בהתנחלויות. בשלב זה הסוגיה ירדה מהפרק.

גם סביב הדרישה הפלסטינית לשחרור כמאה מחבלים פלסטינים שכלואים בישראל עוד מהתקופה שלפני הסכם אוסלו עלו רעיונות אך עדיין לא הושגה הסכמה. בעוד שהאמריקאים הציעו כי כל האסירים ישוחררו בכמה שלבים במשך כמה חודשים שבהם יתנהל המשא ומתן, נתניהו כלל אינו מסכים לשחרר את כל האסירים הללו. שירות הביטחון הכללי העביר לנתניהו חוות דעת שכוללת התנגדות לשחרור של כמה עשרות מאותם אסירים, בטענה שהם סיכון ביטחוני ושמעשי הרצח שביצעו מצדיקים את המשך השארתם בכלא. נתניהו מסכים לשחרר כ-60 אסירים מתוך הרשימה הפלסטינית אולם רק לאחר חידוש המשא ומתן ובכמה שלבים.

אולם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) מתעקש שהאסירים ישוחררו בפעם אחת ולפני או במקביל להודעה על חידוש המשא ומתן. עבאס מסביר שבצורה הזו הוא יוכל להציג הישג משמעותי לדעת הקהל הפלסטינית.

סוגיה שבה נמצא פתרון יצירתי למחלוקות עוסקת בדרישה הפלסטינית לניהול מגעים על בסיס קווי 1967 עם חילופי שטחים. לדברי פקיד ישראלי בכיר, אם תושג הסכמה על חידוש המו”מ, יודיע קרי כי השיחות על סוגיית הגבולות יתקיימו על בסיס זה כדי לגבש פתרון של שתי מדינות לשני עמים – פלסטין וישראל כמדינה יהודית.

הישראלים יוכלו להציג בפומבי הסתייגויות לנושא קווי 67’ והפלסטינים יציגו בפומבי הסתייגויות לסוגיית המדינה היהודית, אך שני הצדדים יקבלו את הנוסחה באופן כללי. פעיל פלסטיני אמר ל”הארץ” כי אם המתווה שהוצג נכון, צריך לקחת את זה כהצעה אמריקאית ולא כהצעה פלסטינית וכי ברמאללה ידרשו עוד הבהרות והסברים לפני שיסכימו למתווה הזה.

בירושלים נשמעים קולות שונים לגבי התקדמות השיחות שמנהל לוונשטיין בשבוע האחרון. שני בכירים ישראלים שמעורים בפרטי השיחות השמיעו דעות הפוכות. הבכיר הראשון נשמע אופטימי והדגיש כי מדי יום מצטמצמים הפערים יותר ויותר. אולם השני ציין בפסימיות כי השיחות תקועות ומתנהלות בסגנון של "צעד קדימה, שני צעדים אחורה", בעיקר בשל התעקשות הפלסטינים על תנאיהם המוקדמים.

השתתף בהכנת הידיעה:
 ג’קי חורי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ