יעלון החזיר את ישיבת הר ברכה למסלול ישיבות ההסדר

השר לשעבר ברק הוציא את הישיבה מהמסלול לפני 4 שנים עקב קריאה לסרבנות. גורמים במערכת הביטחון: המחלוקת עם הישיבה לובנה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, החזיר את ישיבת הר ברכה למסלול ישיבות ההסדר. הישיבה יצאה ממסלול ישיבות ההסדר שמאפשר שירות מקוצר בסוף 2009, על פי הוראת שר הביטחון דאז, אהוד ברק. בהודעה שפרסמה אז לשכת שר הביטחון, נטען כי ברק "רואה בחומרה רבה כל תופעה של סרבנות ואינן מוכן לקבל כל סטייה ממה שמוגדר על ידו כקו אדום".

גורמים במערכת הביטחון אישרו הערב (שני) ל"הארץ" כי יעלון החליט להשיב את תלמידי הר ברכה אל מסלול ההסדר. לדברי אותם גורמים, במהלך שיחות שנערכו עם ראשי הישיבה המחלוקות בין הצדדים לובנו, ואילו אנשי הישיבה הבהירו כי הם מתנגדים לסרבנות. באיגוד ישיבות ההסדר בירכו על החלטת שר הביטחון, וטענו כי בצעד של יעלון "יש אמירה ברורה של מערכת הביטחון כנגד המלעיזים והמתקיפים את ההסדר". יחד עם חזרתה של הישיבה בהר ברכה למסלול השירות המקוצר, הוכרו עוד שתי ישיבות הסדר- בגבעת אולגה ובאופקים. כך דווח הערב בחדשות ערוץ 2.

ב-2009, הניפו בני ישיבה מהר ברכה שלט נגד פינוי התנחלויות בעת טקס השבעה של חטיבת כפיר. על השלט נכתב "שמשון לא מפנים את חומש". האירוע עורר ביקורת רבה מצד הדרג הצבאי, ובצה"ל כינו את המקרה כ"חריג ומביש". לאחר המקרה הודח אחד מהחיילים מהצבא בשל סירובו להביע חרטה על הנפת השלט, ואילו חייל אחר שהשתתף במחאה הודח מתפקיד לחימה, הורחק ממסלול ההסדר ונקבע כי עליו להשלים שירות צבאי מלא.

הרב אליעזר מלמד, ראש ישיבת הר ברכה, ארכיוןצילום: ניר כפרי

חודשים ספורים לאחר התקרית המליץ הרמטכ"ל דאז, גבי אשכנזי, לשר הביטחון, לבטל את ההסדר עם הישיבה, בטענה כי העומד בראש הישיבה, הרב אליעזר מלמד, מעודד את החיילים שלא להשתתף בפעילות צבאית כלשהי הקשורה לפינוי התנחלויות או מאחזים. ישיבת הר ברכה, שהייתה למוקד המחלוקת שהתגלעה בין ישיבות ההסדר לצבא, הפכה בעקבות הדברים רק למבוקשת יותר ויותר.

בעת פרסום ההחלטה מסר שר הביטחון באותה תקופה, ברק, כי "מעשיו ודבריו של הרב מלמד מערערים את יסודות הדמוקרטיה הישראלית, הם שעודדו והסיתו חלק מתלמידיו לסרבנות, להפגנות, ולפגיעה ברוח צה"ל ואין להם מקום במדינה מתוקנת". בעקבות החלטה זו תקפו חברי כנסת ואישי ציבור מהימין את החלטת ברק, וטענו כי מדובר באקט פוליטי גרידא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ