עו"ד פלדמן: העבירות שביצע האסיר הנוסף חמורות בהרבה מאלה של זיגייר

לדברי עו"ד שהיה האחרון שפגש את העציר X לפני שהתאבד, "הפרשה מצביעה על כשלים חמורים בהרבה של המערכת הביטחונית מבמקרה של זיגייר"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים73
הארץ

עו"ד אביגדור פלדמן, שהיה האחרון שפגש את האסיר בן זיגייר לפני שהתאבד בתאו בכלא איילון בדצמבר 2010, טען היום (שלישי) בתוכנית של ניסים משעל ברדיו 103 כי העבירות שביצע האסיר החשאי הנוסף שהיה כלוא במקביל לזיגייר בכלא איילון היו חמורות הרבה יותר מאלה של זיגייר.

פלדמן נשאל על אופי העבירות של האסיר הנוסף וענה כי הן "הרבה יותר חמורות. מבלי להיכנס לפרטים, הן הרבה יותר סנסציוניות, הרבה יותר מדהימות והרבה יותר מרתקות".

הוא הוסיף כי "זו פרשה שמצביעה על כשלים הרבה יותר חמורים מהכשלים של המערכת הביטחונית מבמקרה בן זיגייר. במקרה של זיגייר, המערכת שגייסה אותו לא שמה לב מי נמצא לפניה ולא ראתה מה הוא עושה ומה ההתנהגויות שלו. בסדר – כשלה. האסיר X שתיים זה סיפור אחר לגמרי, זו פרצה ביטחונית איומה. כששמעתי את הסיפור, כאזרח ישראלי פשוט קיבלתי הלם, והנושא הזה הושתק לחלוטין על ידי עורכי דין שיש להם קשרים טובים עם המערכת. מי שיפתח את הפרשה הזו יעשה שירות טוב למדינה, לא שירות רע".

האזינו לראיון עם עו"ד פלדמן

מוקדם יותר הבוקר דיבר פלדמן גם בתוכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה”ל, שם אמר כי בין זיגייר לבין האסיר הנוסף שהוחזק בתנאים דומים במקביל לו, יש כמה קווים מקבילים. לדברי פלדמן, "המאפיינים הם כמה: אחד, שניהם ישראלים. שניים, הם עבדו במוסד ביטחוני בדרגת סודיות גבוהה ביותר. שלוש, וזה החשוב, הפעילות שלהם מצביעה על כשל ביטחוני שאפשר למעשה את ביצוע אותה עבירה, שמירת סודות, או דברים אחרים להתבצע".

פלדמן התייחס לפרסומים הבוקר ב"הארץ" ובידיעות אחרונות לפיהם בתקופה שבה שהה זיגייר בכלא איילון היה כלוא שם אסיר עלום-שם נוסף, שריצה את עונשו בתנאים זהים לאלה של זיגייר. כך עולה ממסמכי בית משפט השלום במחוז מרכז. לעת עתה לא ברור אם האסיר עדיין כלוא שם.

בהמשך דבריו בגלי צה"ל אמר פלדמן כי להערכתו, זיגייר ניסה למשוך תשומת לב כשניסה להתאבד, וחשב שצוות בית הכלא יציל את חייו. “אני ישר שואל את עצמי האם יתכן שבן זיגייר, שהיה מודע שהוא מפוקח כל הזמן, ביצע ניסיון התאבדות מתוך כוונה שיצילו אותו ברגע האחרון. ייתכן שבן זיגייר היה משוכנע שכל אותה מערכת עוטפת תציל אותו ברגע האחרון", אמר עו”ד פלדמן.

זיגייר שהה בעשרת החודשים שמאז מעצרו בפברואר 2010 בתא מבודד באגף 15 בכלא איילון, עד שהתאבד. דו”ח חקירת ההתאבדות מגלה כי באותה עת ריצה אדם נוסף עונש מאסר – להבדיל ממעצר בעת ההליכים המשפטיים – באגף 13 באותו כלא.

בן זיגייר

המידע נכלל באחד מהנספחים לתמלילי הדיונים וההחלטות שהתירה לפרסם נשיאת בתי משפט השלום במרכז, השופטת דפנה בלטמן־קדראי, בעקבות פניית עורכי הדין טלי ליבליך וירון שלמי ממשרד ליבליך־מוזר. הנספח חסר את עמודו הראשון, אך מתוכנו ומרשימת אנשי שירות בתי הסוהר שנחקרו באזהרה, המובאת בסופו, עולה שזהו דו”ח חקירת סיבות המוות (חס”מ) שביצע צוות מיוחד של המפלג הביטחוני ביאחב”ל בפיקוח השופטת ופרקליטות מחוז המרכז. הדו”ח נעזר ככל הנראה גם בעבודתה של ועדת חקירה פנימית של שב”ס בראשות גונדר־משנה אברהם מירון, שהיה באותה עת סגן מפקד כלא מעשיהו ועבר מאז לתפקיד ראש מחלקת איסוף בחטיבת המודיעין של שב”ס.

דו”ח החקירה נדרש לעניין האסיר האלמוני הנוסף במסגרת העיסוק בנוהל הטיפול באסיר מסוגו של זיגייר. ״חשוב לציין”, קובעים החוקרים, “כי בחומר החקירה קיימים נהלים ספציפיים וייעודיים ארוכים ומפורטים ביותר. נהלים אלו היו בתוקף “הן לגבי דיירו הקודם של אגף 15 (יגאל עמיר)” והן ככל הנראה “לגבי אסיר נוסף השוכן באגף 13 (אגף ביטחוני שמאפייניו ומאפייני הדייר בו דומים ביותר למאפיינים של אגף 15 ודיירו)״. אלא ש”מחומר החקירה שנאסף נלמד כי בכל הקשור לטיפול ב[זיגייר] ובאופן חריג, לא נקבע נוהל מסודר ולא הוצאה פקודה בעניין”. ממצא זה הסתמך על עדויות מפקד כלא איילון, מפקד המשמרת, קצין המודיעין ועוזרו, קציני מבצעים ואנשי מרכז השליטה.

הדיווח על האסיר הנוסף עורר ביקורת במערכת הפוליטית. ח"כ נחמן שי קרא לחקירה של מבקר המדינה ומסר כי "הידיעה שאסיר נוסף מוחזק בתנאיו של אסיר X מחזקת את הצורך בבדיקה מקיפה ויסודית של מבקר המדינה. פרשת האסיר X העלתה סימני שאלה רבים וכואבים שלא נענו. המחשבה כי אסירים נוספים מוחזקים בתנאים כאלה מצמררת ומפחידה. רק למבקר המדינה הכלים כדי לבדוק את זה".

ראשת מרצ, זהבה גלאון, מתחה ביקורת על השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', ואמרה כי מסר דיווח כוזב לכנסת כשאמר "שאין במדינת ישראל אסירים נעלמים. זאת בתגובה לשאלתה בפברואר השנה, אם קיימים אסירים נוספים כאלה. 

"זהו עוד סממן של היעדר התנהלות דמוקרטית בסיסית של ממשלת ישראל. אדרוש מיו"ר הכנסת לקיים דיון דחוף בפרשת האסיר החדש ובתרבות השקר של הממשלה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ