החייל שהורשע בגרימת מותו של פלסטיני ונדון ל-7 חודשים ערער על עונשו

הלוחם שירה אל עבר גופו של עודאי דרוויש בניגוד להוראות הפתיחה באש והורשע ברשלנות טוען: הפלו אותי לרעה, זו “תסמונת הש”ג”

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

לוחם פיקוד העורף שהורשע בגרימת מותו ברשלנות של עודאי דרוויש, פועל פלסטיני בלתי חוקי, ושנדון לשבעה חודשי מאסר בפועל והורדה בדרגה, החליט לערער על חומרת עונשו. בינואר האחרון, ירה הלוחם בדרוויש, עת זה ניסה להיכנס לשטח ישראל דרך פרצה בגדר המערכת באזור מצודות יהודה. אף כי העונש שהוטל על הלוחם - שפרטיו אסורים לפרסום - היה במסגרת עסקת טיעון, בערעורו גורס הלוחם כי הופלה על ידי התביעה הצבאית: בעוד שהוא הועמד לדין מיד בתום חקירת המשטרה הצבאית, מפקד הפלוגה, שהיה עמו באירוע, טרם הובא לדין.

בחודש מארס האחרון הרשיע בית הדין הצבאי, בראשות אל”מ אורלי ירון, את הלוחם. מתיאור המקרה התברר כי לאחר שמפקד הפלוגה והלוחם הבחינו בקבוצת פלסטינים המנסה לחדור מישראל, ירה המפקד ארבעה כדורים לאוויר, ואילו הלוחם ירה כדור אחד לעבר אזור הברך של עודאי דרוויש, אך פגע במותנו – מה שבהמשך הביא למותו. הירי, נקבע בכתב האישום, נעשה בניגוד להוראות הפתיחה באש, ולכן נקבע כי במעשיו גרם למותו ברשלנות של דרוויש.

לפני כשלושה שבועות ניתן גזר דינו של הלוחם שבנוסף למאסר הורד גם בדרגה לסמל. בהודעת הערעור טען הלוחם באמצעות סנגורו, עו"ד יחיאל לאמש, כי העונש שהוטל עליו "ממוטט את סיכוייו לשיקום וסולל את דרכו במדרון חלקלק המוביל היישר אל עולם עברייני ופלילי". עוד הזכיר כי נגד הקצין שהיה עמו - והובא לשימוע בפני הפרקליטות הצבאית עוד בחודש מארס - טרם גובש כתב אישום. במהלך הדיונים בעניינו של הלוחם הוסיפה התביעה הצבאית כי נדרשת השלמת חקירה בעניינו של הקצין. בתשובה לפניית "הארץ" בנושא, הגיבו בפרקליטות כי השלמת החקירה הסתיימה "וממצאיה נבחנים על ידי הפרקליטות הצבאית".

החייל בבית הדיןצילום: מוטי מילרוד

הלוחם טוען בנוסף כי בחירתו של בזכות השתיקה פגעה בו, וזאת בשל קביעת בית הדין בגזר הדין כי מסירת הגרסה במהלך החקירה או לפני בית הדין, "היתה עשויה לשקול לזכותו לעונש", אך הדבר לא נעשה בשל שתיקתו. בערעור נכתב כי "מדובר בחייל אשר היה מצוי ועודנו מצוי בראשית העשור השלישי של חייו – אשר עשה שימוש בזכות זו לא מטעמי מניפולציה או תחכום, כי אם בשל יעוץ שקיבל מסנגורו אשר ליווה אותו במהלך החקירה של התיק".

בערעור קובל הלוחם גם על עצם הפרצה בגדר וחוסר הטיפול של מערכת הביטחון בדבר. הוא טוען כי "יש בהתנהלות זו משום חוצפה ועזות מצח מצד כל גורמי הפיקוד אשר העדיפו לעצום את עיניהם לרווחה ולהתעלם מהפרצות והפקרת ביטחון ישראל, ואף לשלוח לשם אנשים כדוגמת המערער אשר בדרך אקראית ייתקלו במסתננים ויבלמו את כניסתם ארצה". לפי הלוחם, ההתנהלות זו היא בגדר "תסמונת הש"ג", ובערעורו הוא טוען כי "כל הדרגים כשלו בהתנהלותם באזור ואף בשעה זו שטח ההפקר עודנו מתנהל באותה המתכונת".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "התביעה הצבאית הראשית לומדת בימים אלו את ערעור ההגנה, שהוגש לעניין העונש ולא כנגד ההרשעה. השלמת החקירה בעניינו של המ"פ בוצעה בהוראת הפרקליטות הצבאית, הסתיימה לאחרונה, וממצאיה נבחנים על ידי הפרקליטות הצבאית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ