שמיים פתוחים |

איחוד הנסיכויות, איראן, ירדן ולבנון מפתחות מל"טים משלהן

על פי דו"ח של חברת יעוץ אמריקאית, כלי הטיס הבלתי מאוישים של ישראל וטורקיה כבר לא לבד בשמי באזור. השוק צפוי לצמוח ב-15% בשנים הקרובות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

לא רק בישראל: שוק המל"טים במזרח התיכון צפוי לצמוח ב-15 אחוזים עד סוף העשור, ולהצמיח תעשיות נוספות של ייצור וייצוא כלים בלתי מאוישים. לפי דו"ח של חברת הייעוץ והמחקר "פרוסט אנד סאליבן", תעשיית המל"טים במזרח התיכון מתפתחת, כאשר לפחות ארבע מדינות במזרח התיכון, מלבד ישראל, נמצאות בשלבי פיתוח עצמאיים של כלים בלתי מאוישים באוויר: אלו הן איחוד הנסיכויות, איראן, ירדן ולבנון.

מדינה נוספת הנחשבת כבר כיום לבעלת תעשייה מפותחת של כלי טיס בלתי מאוישים היא טורקיה: מל"ט ה"אנקה" (anka uav), שפותח על ידי התעשייה האווירית הטורקית, השלים השנה את מבחני הקבלה שלו בחיל האוויר המקומי. ב”פרוסט אנד סאליבן” מעריכים כי טורקיה אף תהפוך ליצואנית מל"טים, וכי מדינות המזרח התיכון, שנתקלות בקשיי מסחר בתחום עם מדינות המערב, יירכשו ממנה את המטוסים הבלתי מאוישים. בחברה אף צופים כי לאור ההתפתחויות האחרונות במדינה, הצורך בשימוש אזרחי במל”טים, בעיקר למטרות ביטחון פנים, רק יגבר - כמו שכבר קורה בבחריין, למשל.

לפי הנתונים שנאספו ב"פרוסט אנד סאליבן", ההשקעה הטורקית ברכש מל"טים תנודתית. ב-2010 הושקעו 100 מיליון דולר בתחום לרכש ארבע כלים בלתי מאוישים, אך בשנתיים שלאחר מכן לא דווח על השקעה כספית כלל. השנה, מנגד, משקיעה טורקיה כ-48 מיליון דולר ברכש שישה כלים, ובשלוש השנים הקרובות היא צפויה להגדיל את השקעתה – עד שבשנים 2016 ו-2017 יוקצו 140 מיליון דולר בכל שנה לרכש מטוסים לא מאוישים.

מלבד טורקיה, מציינים בדו”ח כי התעשייה המקומית המתפתחת ביותר נמצאת באיחוד הנסיכויות. בשנים האחרונות השלימו באיחוד את פיתוחן של חמש פלטפורמות בלתי מאוישות שונות, שהבולטת בהן הוא מל"ט ה"יבחון". אחד הדגמים אשר מפותחים כעת באיחוד הנסיכויות הוא גרסה מתקדמת יותר של המל"ט, שתוכל לשאת משקל רב של מטע"דים (מטענים ייעודים), ודומה בתצורתה למל"ט ה"הרון" של התעשייה האווירית הישראלית.

בחודש פברואר האחרון דווח כי איחוד הנסיכויות חתמה על חוזה לקניית מל"ט אמריקאי מסוג "פרדטור", בעלות של 197 מיליון דולר העסקה מעוררת בקרב אנליסטים את הסברה כי מדינות נוספות במזרח התיכון יחלו לחתום על חוזים עם ספקיות נשק מתקדם מהמערב. “מדובר במעין הפשרה של מכירת מל"טים במזרח התיכון", אמר יקי ברנס, יועץ בצוות הביטחוני של “פרוסט אנד סאליבן”, "השוק הזה היה עד היום יחסית רדום בהיבט רכש של פלטפורמות – בעיקר כי ישראל וארצות הברית לא שיתפו פעולה. עכשיו גם המזרח התיכון הוא שוק פוטנציאלי עבור השחקניות האלו".

דווקא האיראנים, טוענים ב"פרוסט אנד סאליבן", נמצאים "הרחק מאחור" מבחינת הרמה הטכנולוגית של הכלים הבלתי מאוישים שמיוצרים במדינה. בחברת הייעוץ והמחקר מציינים כי אמנם לא קיים מידע רשמי עדכני על רמת ההשקעה בפיתוח מל"טים מצד משטר האייתוללות, אך טכנולוגיה מתקדמת לא מועברת למדינה. "ברמה הטכנולוגית – איראן, לבנון וירדן נמצאות די מאחור”, טוען ברנס, “אמנם לידיים של איראן נפלו שני מל"טים אמריקאיים, אך גם זה לא האיץ את הפיתוח הטכנולוגי. ביחס לחזית הטכנולוגיה הן הרחק מאחור, וגם ביחס למזרח התיכון".

חלק מהפיתוחים של האיראנים הם כלי הטיס החמוש "קראר", ומזל"ט ה"אבאביל" שהועבר גם לידי חיזבאללה. במלחמת לבנון השנייה שיגר חיזבאללה מזל"טים מסוג זה לישראל, ואלו יורטו על ידי חיל האוויר. בחודש אוקטובר האחרון יירט חיל האוויר מזל"ט מעל יער יתיר, ועל שיגורו לקח אחריות מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה. ראש אמ"ן לשעבר, האלוף במיל' עמוס ידלין, אמר בהקשר לכך בכנס של מכון הinss לפני כחודש כי המזל"ט "ניסה להגיע לכור, והופל על ידי חיל האוויר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ