מחיר הקיצוץ: סגירת טייסות מבצעיות וחטיבות מילואים

כחלק מצעדי הקיצוצים ייפרד חיל האוויר מטייסות מבצעיות ומאלף אנשי קבע. בנוסף יוצאו משירות טנקי מג”ח, הנמצאים בצה”ל משנות ה-60

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בשל הקיצוץ בתקציב הביטחון הוחלט בצה"ל על סגירת טייסת מבצעית וחטיבות מילואים, לצד שורת צעדים נוספים.

לאחר שבחודשים האחרונים הנושא נידון במטה חיל האוויר, בימים האחרונים הוחלט על סגירת טייסת מבצעית. לפי התוכנית, מרבית אנשי צוות האוויר הסדירים, ובעיקר הצעירים שבהם, יוסבו לטיסה במערכים אחרים. הכוונה היא לטייסים המוצבים בטייסת כחלק משירות הקבע. חלק מאנשי צוות האוויר צפויים לעבור לתפקידי מטה או הדרכה. הפגיעה המשמעותית ביותר צפויה להתרחש בקרב אנשי המילואים: בצה"ל ייפרדו מעשרות אנשי המילואים של הטייסת, המבצעים עשרות ימי מילואים בכל שנה. בחיל האוויר הוחלט לסגור טייסת מבצעית נוספת.

כמו כן, בחיל האוויר מתכוונים לקצץ במסגרת התוכנית בכאלף אנשי קבע, כשעל הפרק עומדת סגירה של יחידות נוספות. קצין בחיל האוויר שהתייחס בעבר לקיצוצים הצפויים אמר כי "לא בטוח שמי שהחליט על הקיצוץ מבין את כל המשמעות שלו. ההיקפים הם גדולים מאוד". 

מסוק בבסיס חיל האוויר, 2009צילום: דניאל בר און

במקביל ייערך קיצוץ מאסיבי גם במערך היבשה. בחיל השריון הוחלט על הוצאתם מהשירות של טנקי מגח ישנים, ששירתו בצבא מאז שנות ה-60. לפי התוכנית הצבאית לחמש השנים הקרובות, בצה"ל יוציאו בהדרגה משירות את טנקי המגח – שהם למעשה טנקי "פטון" אמריקאים שהועברו לישראל ושופרו על ידי צה”ל. כיום נמצאים טנקי המגח בשימוש חטיבות מילואים, אולם החיילים המשוחררים שמגיעים אל אותן חטיבות עשו את שירותם הסדיר דווקא בטנקי מרכבה. בשל כך החליטו לפני כשנה וחצי במפקדת קצין השריון הראשי להסב עשרות שריונרים מחטיבות 7 ו-188, שהיו אז לקראת סיום שירותם הסדיר, לטנקי מגח. 

יש לציין כי בעבר הזהירו בכירים בצה"ל שבמלחמות הבאות יילחם צה”ל באמצעות סד"כ "מזדקן ומתיישן", כהגדרתם, בין היתר לאור גילאי הטנקים והתותחים. גם בחיל התותחנים יחול קיצוץ בסדרי הכוחות, ואגדי ארטילריה יאוחדו. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ