צה”ל החליט לקצץ במספר הטנקים, המטוסים וספינות הטילים שברשותו

ייסגרו כמה חטיבות שריון וטייסות; יוצאו משירות כלי שיט, ויפוטרו 5,000-3,000 אנשי קבע. התוכנית טעונה את אישור הדרג המדיני

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל מתכנן לצמצם במידה ניכרת את מספר הטנקים שברשותו ולהקטין את מספר כלי השיט והמטוסים. לפי התוכנית שהחליטו עליה במטה הכללי, אך טעונה עדיין אישור הדרג המדיני, צה"ל ישנה את תפיסתו ואת היקפו, ויקטין במידה ניכרת את גודלו: הן מבחינת כלי הלחימה שברשותו – טנקים, תותחים, ספינות  קרב ומטוסים - והן מבחינת מספר אנשי הקבע המשרתים בו. הדבר יבוא לידי ביטוי גם בשינוי אופן פעילות האוגדות הסדירות ואוגדות המילואים, וגם בשינוי בהרכבן.

בצבא מסמנים כמה מערכים שיהיו הראשונים לקיצוץ: ייסגרו כמה עוצבות שריון שמבוססות על טנקי המגח הוותיקים; תצומצם מפקדת יחידה ארטילרית ואגד לוגיסטי; ייסגרו טייסות; גם כלי שיט ותיקים יוצאו משירות הכוחות הימיים. החלטה על סגירת היחידות פירושה גם ירידה במספר האימונים: אותן עוצבות שייסגרו לא יתאמנו, וחלק מהטייסות העתידות להיסגר כבר החלו להפחית טיסות סדירות.

אתמול דווח ב"הארץ" על חלק מהשינויים שמתכוון צה"ל להכניס בסדרי הכוחות, בשל הקיצוץ בתקציב הביטחון. בצבא בוחנים גם אפשרות לצמצם את מספר הטנקים בחטיבות השריון הסדירות. בנוסף לכך, יגדל מספר אנשי הקבע שיפוטרו. בצבא קבעו רף מינימלי של כ-3,000 אנשי קבע שיפוטרו, ורף עליון של כ-2,000 אנשי קבע נוספים, שייתכן שיוצאו גם הם מהשירות.

הרמטכ"ל בסיור בגבול הצפוןצילום: דובר צה"ל

התוכנית הצה"לית בעניין הקיצוצים היתה חלק מהתוכנית הרב־שנתית שהכין צה"ל בעבר. אך תוכנית "חלמיש" נדחתה עקב המחאה החברתית, וכמוה נגנזה גם תוכנית "עוז", בשל הבחירות. כך שבצה"ל החלו לדון בתוכנית אחרת, "תעוזה" שמה, שמאגדת את הפרויקטים העתידיים שלו ופעילותו בחמש השנים הקרובות. קיצוץ הטנקים וחלק מהמטוסים, למשל, כבר היה מתוכנן בצה"ל, אך נועד להתבצע רק בסוף התוכנית הרב שנתית – בעוד ארבע שנים לפחות.

הקיצוץ בתקציב הביא את בכירי הצבא למסקנה שכדאי להתחיל לקצץ מוקדם ככל האפשר, להעמיק את הקיצוץ ולהאיץ אותו. ההערכה בצבא היא שגודל הקיצוצים, אם כולם יבוצעו, יאפשר להסיט יותר משבעה מיליארדי שקלים בתוך תקציב הביטחון למטרות אחרות, שקיבלו סדר עדיפות גבוה. מדובר בעיקר בחיזוק היכולת המודיעינית, שימור חיל האוויר כזרוע האסטרטגית, המשך הפעילות בסייבר, וחיזוק יכולות התמרון היבשתיות בהתאמה לגזרות הלחימה.

עוד נתנו בצבא עדיפות ליכולת הפעולה בעומק, למענה ל"מעגל השלישי" (איראן), ולהמשך השקעה במיגון ובהגנה אקטיבית (מערכות "כיפת ברזל", "שרביט קסמים" ו"חץ 3"). עם זאת, ההערכה היא שהיקף החיסכון לא יבוא לידי ביטוי בתקופה הקרובה, כי עצם סגירת היחידות כרוכה בהוצאות כספיות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ