ה"דיילי טלגרף": סעודיה מכוונת טילים אל ישראל ואיראן

צילומי לווין שמסרו מומחים צבאיים לעיתון הבריטי מרמזים שלסעודיה יש בסיס לשיגור טילים בליסטיים רבי עוצמה המכוונים אל ישראל ואיראן

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ניתוחים של תמונות שמסר מכון מחקר צבאי לידי ה"דיילי טלגרף" חשפו בסיס סודי חדש של טילי קרקע-קרקע במדבר הסעודי, עם היכולת לשגר טילים לעבר ישראל ואיראן. מומחים ממכון המחקר IHS Jane's Intelligence Review, שבחנו את התמונות, הבחינו בשני כני שיגור המכוונים לכיוון תל אביב וטהראן. הכנים, המותאמים למשגרים של טילי ה-3DF שבידי סעודיה, בעלי טווח של 2,500-4,000 קילומטר ומסוגלים לשאת מטען של כשני טון. לפי ההערכה, הבסיס נבנה בחמש השנים האחרונות.

לפי הטלגרף, המומחים במכון המחקר מאמינים כי סעודיה נמצאת בתהליך לשדרוג מערך הטילים שלה, למרות שגם טילי ה-3DF, שיוצרו בשנות השמונים, מסוגלים לשאת ראש נפץ גרעיני. בסיס הטילים, שנמצא במרחק של כ-2,00 קילומטר מהבירה ריאד, התגלה במהלך פרויקט של מכון המחקר הצבאי, לעדכון ההערכות לגבי יכולתה הצבאית של סעודיה.

המתחם משמש גם כבסיס אימונים וגם כמתקן שיגור, כשהטילים מאוחסנים במתקן תת קרקעי שנבנה בצלע ההר הסלעי. מצפון לבסיס יש שני כני שיגור בצורת מעגל, עם סימונים המראים את הכיוון המדויק אליהם אמורים המשגרים לירות. טילים הבליסטיים, שתוכננו בסין בשנות השמונים, אינם נשלטים מרחוק, ולכן על המשגרים לפנות לכיוון המטרה טרם השיגור. "אחד מהם פונה לכיוון שיכול להצביע על מטרה ישראלית פוטנציאלית והשני מכוון לכאורה לכיוון איראן" נכתב במאמר של מכון המחקר, שיפורסם ביום חמישי.

צילום הלווין של הבסיס הצבאיצילום: דיילי טלגרף

בעוד שהמשגרים המותקנים על משאיות יכולים לשגר טילים מכל מקום, המטרה של סימון המטרה מראש על כן השיגור היא כדי שיוכלו לשגרם בצורה מדויקת במהירות המרבית, מסרה לטלגרף מומחית ממכון המחקר. "יש מקום מסומן עליו אמורות המשאיות נושאות המשגרים לחנות, מה שיסייע לשיגור זריז", אמרה.

עם זאת, מומחה למדיניות חוץ במזרח התיכון אמר לטלגרף כי הסעודים ידעו מראש שהמתקן יתגלה על ידי סוכנויות מודיעין זרות, וכי כן השיגור המכוון לישראל עשוי להיות במידה מסוימת לצורך הצגה. הוא אמר כי "הדבר ייתן לאיראנים את הרושם שהם אינם המטרה היחידה, ויאפשר לסעודים להראות לשאר העולם המערבי כי הם עדיין רואים בישראל איום".

תגובות