חיילים עיכבו פלסטיני בן חמש בחברון; "הוא יידה אבנים"

בסרטון שהופץ ע"י "בצלם" נראה הילד נכנס לג'יפ צבאי תוך שהוא ממרר בבכי. דובר צה"ל: הילד יידה אבנים, ארגון "בצלם" פועל בצורה מגמתית

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

כוח צה”ל מחטיבת גבעתי עיכב את ודיע מסוודה, ילד בן חמש, לאחר שלטענת הכוח הוא זרק אבן לעבר כלי רכב בחברון, ביום שלישי האחרון. כך עולה מתיעוד וידיאו של ארגון “בצלם”. העיכוב נעשה בניגוד לנהלים שכן גיל האחריות הפלילית במערכת המשפט הצבאית בשטחים הוא 12.

בתיעוד נשמע אחד החיילים ששאל את הילד "איפה אבא?", בעוד כמה תושבים מקומיים ביקשו מהחיילים לעזוב את הילד. אחד החיילים תועד כשהשיב להם באנגלית: "הוא ילד, אז...? אבל הוא זורק". חייל אחר קרא לילד ולאנשים סביבו: "בואו לפה, אל תדליקו אותי", בזמן שאחד הנערים הפלסטינים במקום לקח את הילד בידו והוביל אותו לרחוב צדדי. לאורך הסרטון, נראה מסוודה כשהוא ממרר בבכי. שישה חיילים התאספו מסביב לשניים, ואילו הנער התחיל להסביר לקצין מחטיבת גבעתי איפה הילד מתגורר. לאחר מכן, הילד הובל לג'יפ הצבאי והקצין קרא לו "בוא תעלה איתי". הילד התחיל לקפוץ במקום בהיסטריה, תוך שהוא ממשיך לבכות. לאחר מכן הגיע אדם מבוגר שאחז את הילד בידו ועלה עמו לג'יפ הצבאי. 

לטענת "בצלם", הכוח הגיע עם הילד לבית משפחת מסוודה, שם שהתה אמו. הקצין, כך לפי "בצלם", אמר לאם כי בכוונתו להסגיר את הילד למשטרה הפלסטינית, אך זו סירבה לשתף פעולה עם החיילים עד שיגיע אביו של הילד, כרם. חצי שעה לאחר מכן הגיע האב לבית המשפחה, שם הודיע לו הקצין כי הוא עוצר את הילד כדי להסגירו לידי המשטרה הפלסטינית. "שאלתי את הקצין - 'למה שתעצור ילד בן חמש?'. חייל שעמד ליד הקצין הראה לי אבן וטען שהבן שלי זרק אותה ושהיא פגעה בגלגל מכוניתו של מתנחל שנסע צפונה ליד מחסום עבד", סיפר האב בעדות ל"בצלם". "ניסיתי לשכנע את הקצין שלא ייקח את ודיע למנהלת התיאום והקישור, אבל הוא אמר שאם לא אביא את ודיע אני אעצר... נכנסתי הביתה והבאתי את ודיע שהסתתר בתוך הבית. הוא בכה". לפי עדויות המשפחה, השניים נלקחו למחנה צבאי, שם עוכבו כחצי שעה ולאחר מכן הובלו למחסום השוטר בחברון.

בסרטון אחר נראה האב כשעיניו מכוסות בפלנלית, ידיו אזוקות ובנו הקטן לידו. עוד נראה אחד מהחיילים ששלף מצלמה דיגיטלית ותיעד את תחקירנית "בצלם" שצילמה את המתרחש. לפי המשפחה, כחצי שעה לאחר מכן הגיע למקום קצין בדרגת סא"ל, ככל הנראה ממפקדת התיאום והקישור המקומית. רק לאחר הגעתו של הקצין הורדו כיסויי העיניים והאזיקונים מהאב והקצין התחיל לתשאל אותו על שהתרחש. בני המשפחה סיפרו כי לאחר מכן הגיעו למקום קצין קישור פלסטיני וכמה שוטרים, והאב ובנו הוסגרו לידיהם ונלקחו לתחנת המשטרה הפלסטינית. לאחר שתושאלו במשך זמן קצר שוחררו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צר לנו כי ארגון בצלם בוחר באופן מגמתי להפיץ סרטונים מסוג זה לתקשורת טרם בירור העניין עם צה"ל. כוח אשר היה בפעילות מבצעית בחברון זיהה ילד מיידה אבנים לעבר כביש בו חלפו מכוניות, עיכב אותו והעבירו לידי המשטרה הפלסטינית להמשך טיפול. עוד נמסר כי "הילד לא נעצר בשום שלב" וכי "הנושא ייבדק על ידי הגורמים הרלוונטיים בצה"ל".

גורם צבאי הוסיף כי "מיותר לציין כי גם אבן שמיידה קטין יכולה לגרום לנזק בנפש. הפנייה המדוברת לא מוכרת לגורמי הפרקליטות הצבאית".

במכתב ליועץ המשפטי לאוגדת איו"ש כתבה מנכ"לית "בצלם", ג'סיקה מונטל, כי "מהתיעוד עולה בבירור כי אין מדובר בטעות של חייל בודד אלא בהתנהלות שנתפסה, באופן מבהיל, כסבירה בעיני כל המעורבים, לרבות קצינים בכירים. תמוה במיוחד שבאף שלב של האירוע לא נדלקה אצל איש מהם נורה אדומה: לא העובדה שהפחידו ילד בן חמש עד עמקי נשמתו, לא האיום עליו ועל הוריו ב'הסגרה' למשטרה הפלסטינית, לא האיום לעצור את האב שאין לו בסיס חוקי כלשהו, ולא איזוק ידיו של האב וכיסוי עיניו בנוכחות בנו".

אתר "הקול היהודי" פרסם לפני יומיים כי כוח צה"ל אזק לפני כשבוע שני ילדים, בני עשר ו-13, באזיקוני פלסטיק לאחר שהגיעו לאתר בנייה של בריכות מים בין הכפר עסירה א-קבלייה להתנחלות יצהר. לפי האתר, החיילים שמאבטחים את העבודות במקום החזיקו את שני הילדים דקות ארוכות ורק לאחר שאמרו להם שלא יעזו להתקרב לאזור הבנייה בשנית, שחררו אותם.

גורם צבאי מסר כי הכוח ניסה למנוע מהצעירים להשתולל במתחם שבו שהו החיילים ולגרום נזק לציוד האישי שלהם. "בשום שלב לא נאזקו או נעצרו הצעירים".  

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ