יעלון על הקיצוץ בצבא: "תכנית מהפכנית, תוך כמה שנים נראה צבא אחר"

שר הביטחון הסביר כי הקיצוץ צפוי לפגוע באימונים ובתעסוקה המבצעית של מערך המילואים. "קרבות צבא מול צבא הופכים לפחות ופחות רלוונטיים"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים32
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון, התייחס היום (חמישי) . "קרבות צבא מול צבא, במתכונת שפגשנו בה במלחמת יום הכיפורים הופכים לפחות ופחות רלוונטים. בעוד שנים מעטות נראה צה"ל אחר", אמה יעלון. יממה לאחר ההודעה על השינויים המתוכננים בצבא, בהם סגירת יחידות שריון וטייסות, צמצום מערך הטנקים, התותחים, המטוסים וכלי השיט לצד שינוי מבנה האוגדות הלוחמות הכגדיר שר הביטחון הגדיר את התוכנית "כמהפכנית". בהודעה שפרסם, ציין יעלון כי "נוכח השתנות האיומים סביבנו ובעקבות יכולות שצה"ל פיתח, הגענו למסקנה שעלינו להוביל רפורמה משמעותית ולא לשעבד את העתיד על חשבון ההווה". באשר לקיצוצים בתקציב, ציין שר הביטחון כי בשנה הקרובה צה"ל יפגע באימונים ובתעסוקה המבצעית של מערך המילואים, אך אמר כי יש כוונה ש”לא לפגוע בהתעצמות לטווח הארוך, תוך לקיחת סיכונים לטווח הקצר".

יעלון התייחס גם למידת הסיכון בעקבות יישום התוכנית החדשה, שכוללת ירידה משמעותית בהיקפי הכלים הכבדים של , ואמר כי צעדים אלו "נעשים באחריות ובשיקול דעת, והם כוללים השקעה באמצעי לחימה ובמערכים שיסייעו לצה"ל להמשיך לשמור על פער טכנולוגי דרמטי אל מול המדינות והארגונים שסביבנו". שר הביטחון אישר את קביעת המטה הכללי כי ישנה עדיפות למערכי המודיעין, החימוש המדויק – באוויר וביבשה, התקשוב, ההגנה האקטיבית והסייבר, ואמר כי צעדים אלו מבוצעים "מתוך הבנה ששדה הקרב העכשווי והעתידי שונים לחלוטין מכל מה שהכרנו בעבר. "איננו משתעבדים לטכנולוגיה – אנו משתמשים בה ומתאימים אותה למציאות החדשה”, אמר יעלון. השר הוסיף כי "העתיד הנראה לעין עלול להוביל אותנו לעימותים שיוכרעו באמצעות עליונות טכנולוגית של צה"ל – באוויר בים וביבשה, עם פחות כלים כבדים ושימוש הולך וגובר בכלים מתוחכמים ובלתי מאוישים שמעניקים לנו יתרון משמעותי על פני כל אויב".

אתמול דווח כי צה”ל מתכנן לצמצם במידה ניכרת את מספר הטנקים שברשותו ולהקטין את מספר כלי השיט והמטוסים. לפי התוכנית שהחליטו עליה במטה הכללי, אך טעונה עדיין אישור הדרג המדיני, צה”ל ישנה את תפיסתו ואת היקפו, ויקטין במידה ניכרת את גודלו. הדבר יבוא לידי ביטוי גם בשינוי אופן פעילות האוגדות הסדירות ואוגדות המילואים, וגם בשינוי בהרכבן. בצבא סימנו כמה מערכים שיהיו הראשונים לקיצוץ: ייסגרו כמה עוצבות שריון שמבוססות על טנקי המגח הוותיקים; תצומצם מפקדת יחידה ארטילרית ואגד לוגיסטי; ייסגרו טייסות; גם כלי שיט ותיקים יוצאו משירות הכוחות הימיים. החלטה על סגירת היחידות פירושה גם ירידה במספר האימונים: אותן עוצבות שייסגרו לא יתאמנו, וחלק מהטייסות העתידות להיסגר כבר החלו להפחית טיסות סדירות.

יעלון וגנץ בבסיס כיסופים, לפני כחודשייםצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ