יעלון שוקל לדחות גיוס אלפי חרדים לצה"ל

בתשובת המדינה בבג"ץ צויין כי גיוס בני הישיבות "עלול לסכל את מאמצי הממשלה להוביל הסדרה של הנושא במסגרת חקיקה"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון החליט לדחות את ההכרעה לגבי גיוסם של 5,100 בני ישיבות האוחזים בצווי גיוס לצה"ל; כך עולה מתשובת המדינה לבג"ץ שהוגשה היום (חמישי) במסגרת עתירות שעוסקות בנושא.

בתשובת המדינה נאמר כי יעלון אף שוקל לבטל את צווי הגיוס שקיבלו אלפי החרדים לפני הבחירות. ראשוני המתגייסים אמורים להתייצב לשירות כבר בעוד חמישה שבועות – ב-18 באוגוסט. "במצב הדברים הנוכחי, לאור הצעות החוק המשנות באופן מהותי את המצב המשפטי החל בעניינם, נשקלת האפשרות לדחות את מועד קריאתם להתייצב לשירות", נאמר בתגובת המדינה שנכתבה על ידי עו"ד יובל רויטמן, הממונה על ענייני הבג"צים בפרקליטות המדינה.

הסדר הגיוס המוצע כיום דוחה למעשה את מועד ההכרעה לגבי אותם בני ישיבות – כלומר אם יגויסו לצה"ל או לא – בעוד ארבע שנים, ב-2017. מדובר באותה "תקופת הסתגלות" שנקבעה בהצעת החוק, לפיה אמנם יעלה בהדרגה מספר המתגייסים לצה"ל ולשירות האזרחי, אך לא תהיה חובת גיוס. תגובת המדינה היום בבג"ץ קובעת כי גיוס אותם תלמידי ישיבות, האוחזים בצווי גיוס מכורח חוק שירות ביטחון, "אינה עולה בקנה אחד עם הצעת החוק הממשלתית, ואף עלולה לסכל את מאמצי הממשלה להוביל הסדרה של הנושא כמוצע במסגרת חקיקה ראשית". לכן החליט יעלון, כך עולה מתגובת המדינה, לדחות את מועד ההחלטה אם לגייס את אותם 5,100 חרדים במועד הצווים שחולקו להם, או לא.

חיילי הנח"ל החרדי ברחבת הכותל

עוד צוין כי שר הביטחון החליט "להמתין עם החלטתו בעניין דחיית מועד קריאתם עד בסמוך למועד הגיוס המיועד, בשים לב להנחיות הצבא לגבי פרק הזמן המינימלי הנדרש לשם דחיית מועד גיוסו של מיועד לשירות ביטחון".

בצה"ל, כך או כך, ממשיכים להיערך לגיוס החרדים. בבסיס מחנה 80, למשל, החלו להכין מתחם מיוחד שישמש להכשרת החיילים החרדים. לפי דיווח בשבוע שעבר בשבועון "במחנה", המתחם מיועד לשתי פלוגות, שסגל ההדרכה שלהן יורכב מגברים בלבד – החל ממשק ת"ש וכלה בסגל הפיקוד.

בתגובה לדברים מסר פרקליטם של חלק מהעותרים עוה”ד גלעד ברנע, כי "דחיית הצווים, אם תקרה, תעשה בחוסר סמכות ובניגוד מוחלט לפסיקות קודמות של בג"ץ. זו תהיה החלטה שלא שווה את הנייר שתודפס עליה וטוב יעשה השר יעלון אם יימנע מכך".

מנכ"ל עמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון), הרב עו"ד אורי רגב, מסר בתגובה לדברים כי "הודעת המדינה ממחישה את נחישות הקואליציה להעביר חוק שוויון בנטל ללא שוויון בנטל. למרבה הצער חוק פרי אינו אלא צעד נוסף בתרגיל ענק בהונאה עצמית". זהרה ברגר-צור, הפעילה בפורום לשוויון בנטל אמרה בתגובה כי "שר הביטחון, שאמור לדאוג לשוויון ולרווחת המשרתים מתגלה שוב כמי שמועל בתפקידו ונותן ידו פעם אחר פעם לחיזוק האפליה ולהקלות בלתי נסבלות לציבור תלמידי הישיבות".

בתחילת השבוע אישרה הממשלה את רפורמת הגיוס של ועדת פרי, הכוללת את חוק הגיוס החדש וחוק השירות האזרחי. מדובר בהליך פורמלי לקראת הבאתו של החוק להצבעה במליאת הכנסת בשבועות הקרובים. יו"ר הוועדה, השר יעקב פרי, הציג את החוק בתום חודשיים וחצי של דיונים קדחתניים לגיבושו. לדבריו ,"החוק מכיל את האיזונים המתבקשים בין ערך לימוד התורה לערכי שירות המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ